10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Podzimní úklid zahrady: Ušetřete si práci díky vysavačům a foukačům listí

Podzim je bezesporu nejbarevnějším ročním obdobím. Babí léto považuje řada lidí za nejhezčí týdny v roce. I když příroda hraje všemi barvami, všichni víme, že hezkých dnů už bude do konce roku jen pár, a proto nezbývá, než se kromě procházek přírodou a obdivování barevných krás pustit do zazimování zahrady. Tou nejméně oblíbenou činností je většinou hrabání listí – a to obzvláště pro ty, kteří mají velké zahrady se spoustou vzrostlých listnatých stromů. Naštěstí se i tato nelibá činnost může stát radostí a zábavou, a to díky šikovným pomocníkům v podobě vysavačů či foukačů listí.

Podzimní úklid zahrady: Ušetřete si práci díky vysavačům a foukačům listí

Podzimní úklid zahrady: Ušetřete si práci díky vysavačům a foukačům listí

Vysavač a foukač není jedno a to samé

Řada lidí považuje tyto podzimní specialisty za jedno a to samé. Mezi foukači a vysavači listí je však podstatný rozdíl:

  • Foukače listí, jak už sám jejich název napovídá, pouze foukají. Jelikož jsou ale schopny dosáhnout rychlosti vzduchu až 350 km/hod., sfouknou nejen listí, ale i další nečistoty ze země, jako je písek či menší větvičky z chodníčků, nebo třeba i nedopalky od cigaret. Pomocí nich tedy snadno vyčistíte nejen trávník, ale i chodník či jiné zpevněné plochy. Vzhledem k tomu, že standardně váží méně než dva kilogramy, zvládne je ovládat opravdu každý.
  • Vysavače listí fungují na podobné bázi jako vysavače, které běžně používáme doma. Jsou opatřeny integrovaným vakem, do kterého nasávají listí, a kromě toho mají i funkci foukání, která nahrazuje hrábě. Vysavače listí jsou ještě obvykle vybaveny drtičem, který rozmělní po nasátí listy, aby zabíraly ve vaku co nejméně místa. Vzhledem k náročnějšímu provedení jsou vysavače listí těžší než foukače, proto jsou většinou opatřeny nosným popruhem a malými kolečky na spodní straně sací trubice.

Věděli jste, že…

spadané listí ovlivňuje kvalitu trávníku? Pokud ponecháte na své zahradě vrstvu listí až do nadcházejícího jara, nedostává se k trávníku dostatek světla, a dochází tak k jeho poškozování. Pokud tedy chcete, aby se vám na jaře trávník hezky zazelenal, vždy na podzim listí shrabte nebo vysajte.


Foukače a vysavače listí najdou uplatnění i mimo zahradu

Jak již vyplývá z výše uvedených informací, pomocí foukačů listí odstraníte i řadu dalších nečistot. Nejen je, ale i vysavače listí kromě zahrady využijete například i na terasách, zpevněných cestách nebo chodnících. Obzvláště tehdy, máte-li před domem veřejně přístupný chodník či volné prostranství, po kterém se pohybují lidé, měli byste být obezřetní a listí co nejdříve po opadání uklidit. Mokré listí bývá totiž velmi kluzké, a může tak být nebezpečné a způsobit nepříjemné pády. Pokud k takovému pádu dojde na chodníku hraničícím s vaší nemovitostí, nesete za něj ze zákona odpovědnost vy a budou po vás vymáhány případné škody. Proto využijte výhod efektivních pomocníků a vysajte chodník do posledního lupínku.

Podzimní úklid zahrady

Praktický tip pro kutily i milovníky koupání
Foukače listí skvěle využijete nejen při úklidu listí, zametání chodníků či teras, nebo udržení čistoty trávníku po jeho sekání, ale své uplatnění najde i v dílně – například k ofouknutí hoblin či pilin. Efektivně však poslouží i při údržbě a čištění vypuštěného bazénu.

A co na to zvířátka?

Nahlédneme-li na vysavače a foukače listí ještě z jiné perspektivy, dojdeme k otázce, zda je jejich používání v souladu s životními podmínkami zvířat. Často se totiž vedou diskuze o tom, že by listí mělo na zahradě zůstávat, aby se měli kam schovat především ježci, ale i další malá zvířata či hmyz. Pravdou je, že zvířátka opravdu potřebují úkryt a útočiště na zimu, na druhou stranu ale, jak už jsme zmínili, má ponechané listí na trávníku negativní dopad na jeho kvalitu a zároveň je mokré a ušlapané listí nebezpečné. Jak z toho tedy ven? Řešení je jednoduché – spadané listí sfoukejte/vysajte, ale ponechte malé kupičky například pod stromy, keři, živými ploty či na záhonech, kde nebudou nikomu překážet a poskytnou nerušené útočiště drobnému zvířectvu a hmyzu.

Podzimní úklid zahrady: Ušetřete si práci díky vysavačům a foukačům listí

Správný výběr foukače/vysavače listí ovlivní životní prostředí i vaši peněženku

Na trhu se dnes setkáváme s nejrůznějšími typy vysavačů a foukačů listí, které se liší nejen svým vzhledem a výkonem, ale také druhem pohonu, který může být benzínový, elektrický či akumulátorový. A právě ten rozhoduje o možnostech využití i nákladech na používání.

Typ Základní informace Výhody Nevýhody
Benzínový vysavač/foukač Tento typ je vhodný zejména pro velké pozemky nebo pro profesionální použití (zahradníci, komunální společnosti).
  • vysoký výkon
  • regulace průtoku vzduchu
  • bezkabelové provedení
  • mobilita bez nutnosti připojení k el. síti
  • schopnost dlouhého provozu
  • vyšší hlučnost
  • vyšší hmotnost
  • vyšší pořizovací cena
Elektrický vysavač/foukač Vhodný zejména pro domácí využití v místech, kde je k dispozici připojení k elektrické síti. Ideální řešení pro malé až středně velké zahrady.
  • dobrý výkon
  • poměrně nízká hmotnost (většinou mezi 2 až 5 kg)
  • snadná údržba
  • bezemisní provoz
  • nízká hlučnost
  • potřeba elektrické sítě v dosahu
  • nutnost manipulace s elektrickým kabelem
Akumulátorový vysavač/foukač Ideální řešení pro ty, kteří nemají přístup k el. připojení, nebo nechtějí manipulovat s kabelem. Vhodný pro údržbu malých i velkých pozemků.
  • tichý a výkonný režim provozu
  • odpadá nutnost hledání volné zásuvky a manipulace s kabelem
  • bezemisní provoz
  • bezúdržbovost
  • není třeba shánět pohonné hmoty
  • nutnost pravidelného dobíjení

Praktický tip, jak ušetřit

Při pořizování vysavače či foukače listí můžete ušetřit nejen svoji peněženku, ale i životní prostředí. Zvolíte-li totiž akumulátorové provedení, které je bezemisní, můžete ušetřit i na samotném akumulátoru. Společnost Einhell nabízí svým zákazníkům platformu Power X-Change, která zahrnuje více než 200 zařízení pro dílnu a zahradu (včetně bezdrátových vysavačů a foukačů listí), která můžete nabíjet pomocí jediného akumulátoru. Stačí si tedy zakoupit jeden produkt s nabíječkou a akumulátorem PXC (či je pořídit samostatně) a všechna další zařízení už můžete kupovat ve verzi Solo – jako například Einhell Vysavač listí GE-CL 36/230 Li E-Solo – a ušetřit tak značnou část z kupní ceny. Navíc se zbavíte chaosu ve vaší dílně či zahradním domku, jelikož nebudete potřebovat pro každý přístroj vlastní nabíječku či baterii.

Podzimní úklid zahrady: Ušetřete si práci díky vysavačům a foukačům listí

I při úklidu listí myslete na bezpečnost

Byť je manipulace s vysavači a foukači listí snadná a může se zdát, že maximálně bezpečná, je třeba dodržovat při práci s nimi určitá bezpečnostní opatření, která vás ochrání před úrazem:

  • Obzvláště u benzínových vysavačů a foukačů listí je vhodné z důvodu vysoké hlučnosti používat špunty do uší nebo sluchátka. Zabráníte tak tomu, že vám ještě celý večer bude „hučet v hlavě“ a v extrémních případech i případnému poškození sluchu – těmto problémům můžete pohodlně předejít pořízením akumulátorového foukače listí, který je tichý.
  • Nezávisle na variantě pohonu je vhodné zejména při úklidu zpevněných ploch, příjezdových cest či chodníků používat rukavice, ochranné brýle a oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, které vás ochrání před odletujícími kamínky či rozvířenými zrnky písku.

Co se sesbíraným listím?

Na závěr ještě vyvstává otázka, jak zlikvidovat listí, které jste pomocí foukačů či vysavačů nashromáždili. Nejefektivnějším způsobem likvidace listí je jeho použití do domácího kompostu, a to zejména díky vysokému obsahu uhlíku – pozor si však dejte na listí z ořešáku, které je kyselé a obsahuje velké množství tříslovin a dalších látek, které brzdí proces tlení. Nemáte-li vlastní kompostér, můžete spadané listí odvézt do nejbližší kompostárny, nebo jej umístit do kontejnerů na biologický odpad (bio kontejnerů), které jsou umístěné v každém městě i ve většině obcí. A samozřejmě můžete listí použít i k zakrytí choulostivých dřevin, keřů a květin, kde poslouží jako spolehlivá ochrana před mrazem a úkryt pro drobná zvířata a hmyz.



Další zajímavé články:

Podzim v zahradě: Dopřejte potřebnou péči nejen záhonům, ale i trávníku a stromům

S příchodem podzimního počasí nastává pro všechny zahrádkáře období zazimování... celý článek

<

Osvědčené triky na čištění okapů

Padající listí je postrachem všech okapů. Kvůli němu reznou, ucpávají se a celé to může skončit i vytopenou... celý článek

Jak připravit balkonovky na zimu

Krásně rozkvetlý balkon vám dělal radost od jara až do pozdních podzimních dní. Aby vám květiny udělaly stejnou... celý článek