10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Podzim v zahradě: Dopřejte potřebnou péči nejen záhonům, ale i trávníku a stromům

S příchodem podzimního počasí nastává pro všechny zahrádkáře období zazimování zahrady. Radost z rozkvetlých květin a bohaté úrody se pomalu stává nostalgií. Abychom se barevné a úrodné zahrady dočkali i v příštím roce, je nezbytná správná podzimní péče. Nestačí však jen shrabat listí, provést podzimní sestřih, zazimovat choulostivé rostliny či zrýt záhony. Specifickou péči potřebují i trávník, ovocné stromy či jehličnany. Na co tedy při podzimní péči o zahradu nezapomenout?


Od jara do podzimu nás zahrada těší svými dary, což ji značně vyčerpává. Na podzim proto musíme myslet také na to, abychom jí poskytli potřebnou výživu. Podzimní hnojiva obohacená zejména o draslík pomohou posílit rostlinná pletiva, zahustit buněčné šťávy, a tak zajistí lepší přezimování rostlin, stromů i trávníku.

Podzim v zahradě: Dopřejte potřebnou péči nejen záhonům, ale i trávníku a stromům

Vyčistěte záhony na zahradě i ve skleníku

Na konci sklizně je třeba vyčistit a vydezinfikovat záhony, aby byly připraveny na jarní sezónu.

  • Vytrhejte veškerý plevel a odstraňte všechny rostliny napadené škůdci či chorobami.
  • Zlikvidujte veškeré škůdce, kteří se vám v záhonech či skleníku za letošní sezónu usadili.
  • Záhony důkladně zryjte – zarýt do nich můžete i zbytky úrody či zelených, nekvetoucích rostlin, které poslouží jako zelené hnojivo. Nikdy však nezarývejte rostliny napadené škůdci, chorobami či plísněmi!
  • Při rytí můžete do záhonů zapravit i hnůj, který se bude postupně po celou zimu rozkládat a připraví zeminu na jarní setí a osázení.
  • Po zrytí je vhodné aplikovat dusíkaté vápno, které půdu vydezinfikuje, dodá jí dusík a vápník, sníží výskyt plevele a zároveň je skvělým pomocníkem v boji s vajíčky slimáků či původci houbových chorob. Použít můžete například dusíkaté vápno Forestina, díky kterému podpoříte přirozenou úrodnost půdy a zároveň máte zaručen jeho úplný rozklad bez jakýchkoliv reziduí.
Praktický tip aneb Vlastní kompost je nejlepší Ze zbytků po sklizni, posečené trávy, spadaného listí, drobných větviček, ale i zbytků ovoce či zeleniny si můžete vyrobit svůj vlastní kompost, který vám poslouží jako skvělé přírodní hnojivo bohaté na živiny. Stačí zakoupit si nebo vyrobit kompostér a skladovat v něm organickou hmotu. Pro správné nastartování procesu rozkladu i jeho urychlení můžete využít urychlovač kompostu s obsahem aktivních rostlinných složek, jenž výrazně urychlí proces kompostování.
Podzim v zahradě: Dopřejte potřebnou péči nejen záhonům, ale i trávníku a stromům


Posekejte a ochraňte trávník

S podzimem přichází i doba hrabání listí a posledního sekání trávy. Nezbytnou součástí je však také hnojení trávníku, které mu dodá potřebné živiny.

  • Shrabejte listí a ovoce popadané ze stromů. Listí (kromě listí z ořešáků, které je velmi kyselé) vhoďte na kompost. Nahnilé plody či plody napadené plísněmi do kompostu však v žádném případě nepatří – ty vyhoďte do kontejneru, abyste předešli šíření houbových a jiných nemocí.
  • Naposledy v tomto roce posekejte trávník. Na zimu jej však nesmíte sekat příliš nízko – i při sekání anglického trávníku byste měli zvýšit výšku sečení a nechat střih vyšší než obvykle (trávu nezkracujte o více než třetinu).
  • Z trávníku následně ještě vyhrabte veškeré odumřelé zbytky plevele, travní plsť a mech. Měli byste jej také důkladně provzdušnit neboli vertikulovat. Nemáte-li vertikulátor, plně vám postačí obyčejné hrábě – trávník jimi stačí pohrabat vícekrát za sebou ve dvou na sebe kolmých směrech.
Podzim v zahradě: Dopřejte potřebnou péči nejen záhonům, ale i trávníku a stromům

Závěrečným krokem by mělo být ošetření trávníku, který je po parném létě mnohdy v ne zrovna nejlepší kondici. Potřebuje tedy posílit, dodat potřebné živiny a připravit na zvládnutí zimy. Nejlepším řešením jsou hnojiva s vysokým obsahem draslíku, která zajistí vysokou odolnost trávníku proti vymrzání a zároveň jej ochrání před napadením houbovými chorobami. Ideální je použít podzimní trávníkové hnojivo ve formě granulí, které se snadno aplikují rozhozem – důležité je jejich rovnoměrné rozprostření. Následně je důležité trávník dostatečně zavlažit, a to opakovaně.


Prořezejte peckoviny a postarejte se o jehličnany

S příchodem sychravějších dní nastává čas také na prořez stromů a péči o ně. Zde více než kde jinde platí, že je třeba dodržovat určité zásady, které ochrání vaše stromy před úhynem.

  • Na podzim prořezávejte pouze peckoviny, jako jsou třešně, višně, slivoně, meruňky či broskvoně. Jedná se o stromy, které natahují mízu zpět do kořenů a nedojde-li k jejich ošetření a zastřižení, mohou uhynout.
  • Řez provádějte šetrně a ve znatelně menším rozsahu, než je tomu běžné v jarních měsících. V případě radikálního řezu by mohlo dojít k oslabení stromu, jeho vymrznutí a úhynu.
  • Všechny ostatní stromy zbavte suchých, nemocných a odumřelých větví.
  • Pro správné přezimování a dobrou plodnost ovocných stromů je vhodné přihnojit stromy hnojivem s vyšším obsahem draslíku a nižším obsahem dusíku – to je ochrání před vymrznutím a podpoří vyšší tvorbu plodů v další sezóně. Ideálním obdobím pro přihnojování je polovina října až polovina listopadu. Nestačí však umístit hnojivo pouze do bezprostřední blízkosti kmene, ale je třeba zohlednit průměr koruny. Například u stromu s korunou o průměru 2 metry je třeba pohnojit plochu 2x2 metry. Využít můžete i organické hnojivo, jako je hnůj či kompost.
  • Podobný postup jako u ovocných stromů je třeba provést i u jehličnanů. K jejich výživě je však ideální hořká sůl, která dodává stromům potřebný hořčík, a brání tak hnědnutí či žloutnutí jehličí. Pro rychlejší vyzrávání dřeva, posílení jehlic a zpevnění buněk nových přírůstků pak doporučujeme použít podzimní hnojivo na jehličnany Bohatá zahrada, které se hodí nejen pro všechny druhy jehličnanů, ale i pro všechny druhy listnatých stromů a keřů (u těch zamezuje žloutnutí listů).
Podzim v zahradě: Dopřejte potřebnou péči nejen záhonům, ale i trávníku a stromům

Nezapomeňte také na ochranu před mrazem

Kromě výše uvedených rad nezapomeňte také ochránit rostliny citlivé na mráz. Vyberte ze země hlízy a cibulky, které by přes zimu vymrzly, přenosné rostliny pěstované v květináčích umístěte do chladnějších a tmavých místností. Stálezelené venkovní rostliny potřebují i přes zimu dostatek světla, proto je před zimou můžete ochránit netkanou textilií. Trvalky můžete před mrazem zakrýt chvojím, k citlivým keřům lze navézt několik koleček kompostu, nebo kořeny a kmínek ochránit před mrazem vrstvou shrabaného listí – to navíc poskytne na zimu úkryt i živočichům, zejména ježkům. 

Důsledná a správná podzimní péče o vaši zahradu je zásadním krokem k úspěšné a plodné sezóně v dalším roce, proto ji nepodceňujte.


Další zajímavé články

Nenáročné květiny na zahradu? Vsaďte na trvalky!

Padající listí je postrachem všech okapů. Kvůli němu reznou, ucpávají se a celé to může skončit i vytopenou půdou. Těmto nepříjemnostem se přitom vyhnete... celý článek

Osvědčené tipy, čím osázet a vyzdobit truhlíky na podzim

Proměnlivé podzimní počasí, kdy se slunné dny střídají se sychravými a noci nás trápí přízemními mrazíky... celý článek

Jak položit netkanou textilii

Ať už chcete snížit výskyt plevelů na záhonech, nebo ochránit rostliny proti škůdcům či mrazům, v tom všem vám pomůže netkaná textilie... celý článek