10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Nenáročné květiny na zahradu? Vsaďte na trvalky!

Rozkvetlá zahrada je balzámem pro duši. Pokud byste si také rádi užívali posezení mezi pestrobarevnými květy, ale nechcete nebo nemáte možnost věnovat práci na zahradě hodně času, vyberte si takové květiny, které vyžadují minimální údržbu. Nenáročnými, velmi dobře přizpůsobivými rostlinami jsou některé druhy trvalek. Které druhy vybrat, aby vám dělaly radost a jejich pěstování bylo nenáročné?

Trvalky, jak už název napovídá, jsou rostliny trvalé – není tedy nutné vysazovat je každý rok znovu, ale na záhonech vydrží spoustu let. Byť jejich nadzemní část na podzim většinou odumře (nejedná-li se o stálezelené druhy), na jaře znovu vyraší, vyrostou a vykvetou. Nejedná se o zcela bezúdržbové rostliny, avšak o tom, že jejich kořínek je opravdu tuhý, se můžete přesvědčit i na zahradách svých babiček či u starých domů se zpustošenými zahradami, kde prorůstají i skrz vysokou trávu.

Nenáročné květiny na zahradu? Vsaďte na trvalky!

I trvalky mají svá specifika

Přestože jsou trvalky velmi odolné a nevyžadují moc péče, mají svá specifika, která bychom měli zohlednit už při samotné tvorbě zahrady a jejich výsadbě či výsevu.

Stanoviště

Jedním ze zásadních faktorů, který musíme při výběru vhodných druhů trvalek zvážit, je vhodné stanoviště – tedy to, zda se jedná o slunné, polostinné či stinné místo. Některým rostlinám dělá přímé slunce dobře, jiné ho nesnesou. Trvalky tak musíte vybírat s rozmyslem a ohledem na to, na jakou světovou stranu je vaše zahrada situována.

Odolnost

I když jsou trvalky velmi odolné, měli bychom vždy volit původní druhy typické pro naše prostředí, tedy takové, které jsou adaptované na naše podmínky a zvládnou přežít i zimní mrazy. Vybírejte tedy takové druhy, které jsou plně mrazuvzdorné, abyste je na zimu nemuseli zakrývat chvojím či fóliemi. Ideální je vybírat staré odrůdy

Závlaha

I když jsou trvalky opravdu velmi odolné, jsou to pořád živé rostliny, které potřebují ke svému životu vodu. Už při samotném zakládání záhonu byste proto měli zvážit způsob zavlažování, zejména v období suchých letních měsíců.

  • Buď si na zahradu můžete umístit sud či nádrž pro akumulaci dešťové vody a zalévat ručně konví,
  • nebo zvolit automatické zavlažování. Zavlažování je nutné především v prvním roce.

Pravidelná závlaha zajistí, že rostliny nezežloutnou, neuschnou a udrží si nasazená poupata a květy. Budete se z nich tak moci radovat podstatně delší dobu.

Kdy vysazovat trvalky?

Ideálním obdobím pro výsadbu trvalek je jaro a podzim.

  • Na jaře se vysazují až ve chvíli, kdy už není zmrzlá zem a nehrozí přízemní mrazíky (standardně od dubna do poloviny května). Během jarních měsíců by se obecně měly vysazovat trvalky kvetoucí v létě a na podzim.
  • Na podzim pak vysazujeme trvalky od konce srpna do konce října. Toto období je ideální pro výsadbu trvalek kvetoucích už na jaře či na přelomu jara a léta.
Praktický tip pro výsadbu: Při vysazování se vždy řiďte klimatickými podmínkami, ve kterých žijete – na horách proběhne výsadba později na jaře a dříve na podzim, než je tomu v nížinách. Zohledněte také předpověď počasí, a pokud jsou ještě i během dubna hlášeny noční mrazy, počkejte s výsadbou do doby, než pominou.

Jaká je správná hustota výsadby?

Hustota výsadby, jakož i její hloubka, závisí na dané rostlině. Většinou je uvedena přímo u konkrétního typu rostliny, když si ji zakoupíte v zahradnictví, nebo na obalu semen, pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní trvalky ze semen v květináči či truhlíku. Obecně však platí, že:

  • vysoké trvalky (nad 80 cm výšky) by měly být sázeny ve vzdálenosti od 80 do 120 cm,
  • středně vysoké (s výškou dospělé rostliny od 30 do 80 cm) v rozmezí 50 až 60 cm a
  • nízké trvalky (dospělá rostlina do výšky 30 cm) pak přibližně 25 cm od sebe.

Hloubka výsadby je dána i velikostí rostliny – její kořenový systém musí být zcela pod úrovní zeminy, v případě rašící rostliny pak musí její výhonky vyčnívat nad povrch, aby rostlina neuhynula.

Tip ro výsadbu: Pokud máte na zahradě nekvalitní zeminu, můžete na povrch umístit vrstvu kvalitního substrátu, který dodá sazenicím potřebnou výživu.

Co s trvalkami po odkvětu?

I z hlediska potřebné péče po odkvětu nejsou trvalky nijak zvlášť náročné. Odkvetlá květenství je vhodné ostříhat zahradními nůžkami, pokud to ale uděláte jen jednou na podzim či na brzkém jaře, nic se nestane. Chcete-li si však užívat bohatě kvetoucích trvalek, které budou zářit krásou, je vhodné odstraňovat jednotlivé odkvetlé květy průběžně.

Je třeba trvalky hnojit?

Ačkoliv jsou trvalky nenáročné, je vhodné je alespoň jednou za rok přihnojit vhodným hnojivem a případně také prokypřit půdu – odvděčí se vám tak větším nasazením květů. Výhodou trvalek je také to, že nepotřebují zakrýt zeminu mulčovací kůrou. Záleží jen na vás, zda budete rostliny pravidelně plet, nebo je necháte splynout s trávou.

Co pěstovat na plném slunci?

Jak už jsme se zmínili na začátku, při pěstování trvalek je třeba zohlednit stanoviště, na které je vysazujete. Pro místa vystavená plnému slunci, tedy většinou jižně orientované záhony, můžete zvolit následující trvalky:

Šalvěje

Kromě známé šalvěje lékařské alias babského ucha, která je bylinkou užívanou k přípravě čajů, mastí, tinktur, ale i pokrmů, existují i další, okrasné kultivary. Všechny druhy šalvějí jsou ideální na slunné stanoviště, kde budou kvést od června až do podzimu. Navíc jsou odolné vůči škůdcům a chorobám.


Tip pro pěstování šalvěje: Chcete-li dosáhnout bohatých, zdravě vypadajících rostlin, které vás budou těšit velkým množstvím květů, je vhodné každé jaro stonky rostlin seříznout, a to na výšku přibližně 20 centimetrů od země.
Řebříčky

I řebříček se vyznačuje mnoha druhy, které potěší na plném slunci pestrobarevnými květy. Nejznámější řebříček obecný, s kterým se setkáváme na loukách, kvete bíle (a je možné jej zužitkovat jako léčivou bylinku), další kultivary seženete i ve žluté, červené či růžové barvě. Dorůstají výšky až přes jeden metr a budou vás svými květy těšit až do pozdního podzimu. Vyhovuje jim spíše sušší půda.

Pivoňky

Snad nejznámějšími rostlinami ze zahrad našich babiček jsou právě pivoňky, které vydrží růst na jednom místě bez jakýchkoliv zásahů řadu desetiletí – a to i v silně zaplevelených zahradách. Vynikají krásnými kulatými květy, okvětní lístky pivoňky lékařské se používají do koupelí či k přípravě čaje. Nepotřebují žádnou speciální péči, dařit se jim bude i ve stínu, ve kterém ale nebudou tolik nasazovat na květ, jako na přímém slunci.

Denivky

Trsovité květiny podobné liliím, které rozkvétají postupně. A i když je životnost květu poměrně krátká, je kompenzována množstvím, které jde až do stovek květů na jedné rostlině. K dostání jsou v nejrůznějších barvách, daří se jim na plném slunci, ale i v polostínu. Nejodolnější jsou původní kultivary, tedy ty s jednoduchým žlutým či oranžovým květem. Při výsadbě však dejte pozor na hloubku – kořeny by měly být pouze tři centimetry pod povrchem.


Zajímavost aneb denivky i na talíři: Málokdo ví, že květy denivek jsou jedlé. Poslouží tedy nejen jako dekorace do zahrady, ale také jako ozdoba letních pokrmů, dortů či jako přísada do osvěžujících salátů.

Další tipy na rostliny vhodné na slunečná stanoviště

Mezi další trvalky, které jsou vhodné na místa s přímými slunečními paprsky, patří mateřídouška, ostrožka (pozor, vyžaduje místo chráněné před větrem), rozchodníkovec, yucca, mavuň, kuklík, poděnka, ožanka, zavinutka či vlčinec.

Co pěstovat v polostínu?

Polostín je nejideálnějším místem k pěstování nejrůznějších trvalek – dařit se na něm bude i většině z výše uvedených rostlin vhodných na plné slunce. Svou zahradu pak můžete v polostínu rozšířit ještě o následující rostliny:

Třapatky

Tato skupina nenáročných vysokých trvalek vás bude těšit bohatými květy po celé léto i podzim. Z fytoterapeutického hlediska je nejznámější třapatka nachová, která se pěstuje pro své léčivé účinky, ale vybírat můžete ze široké škály dalších kultivarů a barev. Rostliny se navíc poměrně rychle rozrůstají, jelikož se samovolně množí semeny.

Hosty alias bohyšky

Pokud máte rádi spíše okrasné listy než květy, pak jsou pro vás hosty ideální volbou. Existují desítky druhů, které se mezi sebou liší velikostí i zbarvením listů – základní barvou je zelená, ale existují i zlaté, stříbrné, šedé či fialové odrůdy. Jejich kombinací tak dosáhnete velmi působivého vzhledu.

Tip pro pěstování bohyšek: Ačkoliv jsou tyto trvalky plně mrazuvzdorné, je třeba počítat s tím, že první mráz spálí listy a nové začnou rašit až později na jaře. Aby tedy zjara nepůsobila plocha prázdným dojmem, je vhodné nasázet kolem nich jarní cibuloviny (např. modřence, sněženky, bledule či narcisy), které budou zdobit vaši zahradu do doby, než opět narostou listy hostám.
Astry

Není snad typičtější podzimní květina než hvězdice neboli astra. Patříte-li k jejím milovníkům, vysaďte si ji právě na polostinné místo, kde vám bude dělat radost od pozdního léta přes celý podzim svými barevnými květy, které lákají i motýli.

Barvínek

Pokud máte na zahradě spíše vlhčí půdu, pak se v polostínu bude skvěle dařit barvínku. Jeho fialové či bílé květy vás budou těšit už na jaře a nebudete-li zasahovat do jeho růstu, vytvoří vám během pár let hustý koberec, který plně nahradí trávník.

Další tipy na rostliny vhodné na polostinná stanoviště

Na místech, kam dopadají sluneční paprsky jen po kratší část dne, se bude dále dařit kamzičníku, rozchodníkovci, zlatobýlu, čemeřici, krásnoočku, kakostům, prvosenkám, kypreji či šantě kočičí – tou uděláte radost i kočkám, které její vůni milují. Polostín je také ideálním místem pro oblíbené dřeviny, jako jsou azalky a rododendrony.

Co pěstovat ve stínu?

Pěstování ve stínu je obecně nejnáročnější, protože většina rostlin potřebuje alespoň částečně využívat ke svému růstu slunečních paprsků. Přesto se ale najdou odolné druhy, kterým se daří i ve stínu:

Hluchavky

Obzvláště pod korunami stromů se bude skvěle dařit nejrůznějším druhům hluchavek. Ty tvoří bohaté koberce, takže jsou vhodné i na místa, kde chcete nahradit trávník. Pro své pěstování jsou zcela nenáročné a těší svými drobnými kvítky, které jsou pastvou pro včely a čmeláky.

Škornice

I tato rostlina vytváří husté koberce listů a je tedy skvělou volbou na místa, kde potřebujete zakrýt plochu. Kvete na jaře a jelikož existují desítky druhů, seženete ji v nejrůznějších barvách – bílé, žluté, fialové, růžové, oranžové či červené.

Kapradiny

Na vlhčích stinných místech s výživnou rašelinovou půdou se bude skvěle dařit nejrůznějším druhům kapradin. Ty jsou vhodné i jako podrosty vyšších listnatých stromů. Vhodnými druhy do zahrady jsou například kapraď samec, pérovník pštrosí či sleziník nepravý.

Rada na závěr aneb plánujte s rozmyslem: Než se pustíte do zakládání trvalkového záhonu, doporučujeme vám nejprve si důkladně rozplánovat, kam kterou rostlinu zasadíte s ohledem na její výšku a celkovou velikost. Obzvláště při vysazování u plotu či zdi byste měli myslet na to, že nejvyšší rostliny musí být vzadu a nejnižší vepředu. Volné prostory mezi rostlinami je vhodné doplnit půdokryvnými rostlinami, které vytvoří jakýsi koberec a zamezí růstu plevelu.

Další zajímavé články

Co pěstovat ve stínu? Vyzkoušejte osvědčené tipy a radujte se z úrody

Rozkvetlá zahrada či terasa, nebo vlastnoručně vypěstované ovoce a zelenina jsou... celý článek

Co pěstovat ve fóliovníku?

Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti,... celý článek

Co pěstovat na terase? Vyzkoušejte naše tipy

Milujete květiny? Rádi byste si vypěstovali vlastní bylinky či ovoce a zeleninu, ale máte jen malý balkon či terasu... celý článek