10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Společenské romány

Pod termín „společenský román“ lze zařadit ledacos. Psychologické drama, neotřelé osudy, občas i něco o vztazích a lásce. Jednu vlastnost ale tyto knihy mají společnou – nejde o prvoplánovou spotřební literaturu. Postavy obvykle překračují hranice černobílého moralizování, mají uvěřitelnou motivaci a na poslední stránce knihy se s nimi budete loučit jen neradi. Nejen proto, že definice společenského románu je opravdu volná, zde najdete celou řadu žánrů, které sahají od thrilleru až po romantiku.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Filip Topol;Bedřich Glaser: Sakramiláčku. Střepy Filip Topol;Bedřich Glaser: Sakramiláčku. Střepy
Filip Topol;Bedřich Glaser: Sakramiláčku. Střepy

Souborné vydání obou samostaných sbírek zpěváka, skladatele, klavíristy a vedoucího rockové skupiny Psí vojáci. Doslov Jaroslav Riedel a Vladímír Lábus Drápal. Foto autora Karel Šuster.

můžete mít 15.1. - 17.1.

Šalevová Cruja: Bolest Filip Topol;Bedřich Glaser: Sakramiláčku. Střepy
Šalevová Cruja: Bolest

Silný a odvážný román o dvou velkých láskách, které si vzájemně stojí v cestě

Mnoho let po bolestném rozchodu se k Iris vrací její dávná láska z mládí a přináší do jejího života radost, vášeň i hořkosladké vzpomínky.

můžete mít 16.1. - 17.1.

Salman Rushdie: Zlatý dům Filip Topol;Bedřich Glaser: Sakramiláčku. Střepy
Salman Rushdie: Zlatý dům

Světoznámý prozaik, jehož každé nové dílo se očekává v předtuše planetární senzace, napsal první velký román trumpovské éry.

můžete mít 13.1. - 14.1.

Salvioni Beatrice: Dareba Sampson Freya: Knihovna mého srdce
Salvioni Beatrice: Dareba

Říkali jí Dareba a nikomu se nelíbila. Vyslovit její jméno nosilo smůlu. Byla to čarodějnice, jedna z těch, co na člověka přivolají dech smrti. Měla v sobě ďábla a já jsem s ní nesměla mluvit.

můžete mít 16.1. - 17.1.

Sam Sráč: Strach mého muže Sampson Freya: Knihovna mého srdce
Sam Sráč: Strach mého muže

Sráč Sam (1969) je vizuální umělkyně, která žije a pracuje v České Bříze. Ve své práci se věnuje přehodnocování jazykových, vizuálních a sociálních vzorců, jež vycházejí z mocenských podnětů a z jejichž součtu je následně vytvářen pojem kultura.

můžete mít 15.1. - 17.1.

Sampson Freya: Knihovna mého srdce Sampson Freya: Knihovna mého srdce
Sampson Freya: Knihovna mého srdce

Zachraňte knihovnu! Osamělá knihovnice June Jonesová nikdy neopustila ospalé anglické městečko, kde vyrůstala. Nejraději tráví čas ponořená do stránek knih.

můžete mít 16.1. - 17.1.

Samuel Shem: Dům Páně Sánerová Hana: Zlomky nepravého deníku
Samuel Shem: Dům Páně

Román z lékařského prostředí s výraznými autobiografickými prvky.

můžete mít 15.1. - 17.1.

Sandrel Julien: Díky, grazie, merci Sánerová Hana: Zlomky nepravého deníku
Sandrel Julien: Díky, grazie, merci

Gina, půvabná stará dáma italského původu, která žije skromným životem v Paříži, má od určité doby jednu zvláštní slabost, o níž nikdo neví – každý měsíc chodí do kasina hrát na automatech. A jednoho dne vyhraje jackpot…

můžete mít 16.1. - 17.1.

Sánerová Hana: Zlomky nepravého deníku Sánerová Hana: Zlomky nepravého deníku
Sánerová Hana: Zlomky nepravého deníku

Od konce devadesátých let se Hana Sánerová, působící na pařížské Sorbonně, vrací ke svým dávným zájmům beletristickým.

můžete mít 16.1. - 17.1.

Saníí Parínúš: Kniha osudu Miloš Doležal;Jiří Šťourač: Sansepolcro
Saníí Parínúš: Kniha osudu

Pět bouřlivých desetiletí íránských dějin vyprávěných prostřednictvím života obyčejné ženy v nejprodávanějším íránském románu, dokud nebyl tamní vládou zakázán.

můžete mít 16.1. - 17.1.

Miloš Doležal;Jiří Šťourač: Sansepolcro Miloš Doležal;Jiří Šťourač: Sansepolcro
Miloš Doležal;Jiří Šťourač: Sansepolcro

Poetický deník o putování po Toskánsku, kraji takových mistrů renesanční fresky jako byli Fra Angelico a Giotto, v sobě propojuje básnický text a krajinou inspirovaný obraz.

můžete mít 15.1. - 17.1.

Zora Castillo;Dagmar Barancová: Sarah Miloš Doležal;Jiří Šťourač: Sansepolcro
Zora Castillo;Dagmar Barancová: Sarah

Příběh podle skutečné události, který barvitě líčí dramatický životní příběh dívky, která hledá své místo na zemi a její postupnou proměnu z ustrašeného děvčátka v ženu-predátora.

můžete mít 13.1. - 14.1.

Psychologický román

Tradici komorních dramat se nedávno podařilo oživit Paule Hawkins. Její Dívka ve vlaku se stala mezinárodním bestsellerem a byla následována celou řadou více či méně úspěšných napodobitelů (mezi ty nejlepší patří například Shari Lapena nebo Sarah Pinborough. Schéma poutavého příběhu s omezeným počtem postav, nespolehlivým vypravěčem a postupným rozplétáním děsivého tajemství si od ní rádi vypůjčují i autoři jiných žánrů – např. úspěšný thriller Na dostřel od Taylora Adamse si vystačil se dvěma postavami a vzdáleným přízrakem psychopatického odstřelovače. Pomyslný předěl mezi psychologickým dramatem a romány zaměřenými na mezilidské vztahy tvoří knihy Jodi Picoultové, Joy Fieldingové nebo Sandry Brown. Nejvíce se vymyká asi právě Sandra Brown, která svou tvorbu dělí mezi společenské romány a thrillery.

Vztahová dramata

Podobně jako se občas jen stěží najde hranice mezi společenským románem a thrillerem, šlo by i celou řadu společenských románů zařadit mezi romantickou literaturu. Na hlubokém sondování mezilidských vztahů stojí třeba díla Liane Moriarty, Jojo Moyesové nebo Barbary Woodové (ta si zamilovala i zasazování svých příběhů do více či vzdálených historických epoch). Pozadu ale nezůstávají ani známé české autorky jako je Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková nebo Radka Třeštíková. Jejich knihy se staly na tuzemském knižním trhu fenoménem a každá další novinka je netrpělivě očekávaná.

Erotické romány

I tady se společenské romány překrývají s romantikou; vášnivé a svůdné čtení je však daleko častěji řazeno právě mezi ně. Pokud hledáte nějakou žhavou literaturu pro chvíle oddechu, nehledejte dále! Z psané erotiky vytvořila mainstream především E. L. Jamesová se svou veleúspěšnou vášnivou sérií Padesát odstínů šedi. Po ní následovala celá řada lepších i horších autorů s vlastní tvorbou z různorodého prostředí. Mezi ty nejlepší patří třeba Sylvia Day, Alice Clayton, Jasinda Wilderová nebo Christina Lauren.
Recenze

Jedna z nejlepších autorek přes erotické romány Sylvia Day a její sága Crossfire – série 1, Crossfire – série 2, Crosfire – série 3

^ Zpátky nahoru

Přečtěte si více v naší literární kavárně