Společenské romány

Pod termín „společenský román“ lze zařadit ledacos. Psychologické drama, neotřelé osudy, občas i něco o vztazích a lásce. Jednu vlastnost ale tyto knihy mají společnou – nejde o prvoplánovou spotřební literaturu. Postavy obvykle překračují hranice černobílého moralizování, mají uvěřitelnou motivaci a na poslední stránce knihy se s nimi budete loučit jen neradi. Nejen proto, že definice společenského románu je opravdu volná, zde najdete celou řadu žánrů, které sahají od thrilleru až po romantiku.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Daniel Petr: Sestra smrt Daniel Pískovský: Člověk nebyl, je a nebude
Daniel Petr: Sestra smrt

Ústecký vyšetřovatel Václav Rákos se vypraví do nemocnice v Rumburku kvůli podezření, že pacientka, která zemřela na otravu metylalkoholem, se ve skutečnosti stala obětí vraždy.

můžete mít 13.9. - 17.9.

Daniel Pískovský: Člověk nebyl, je a nebude Daniel Pískovský: Člověk nebyl, je a nebude
Daniel Pískovský: Člověk nebyl, je a nebude

Vznik, člověk, rozum, život, cesta, přátelství, sex, láska, smích, slzy, nespravedlnost, pomsta, smrt, nebe? Povídky o Homo sapiens.

můžete mít 13.9. - 17.9.

Daniel Rušar: Frisbee Daniel Pískovský: Člověk nebyl, je a nebude
Daniel Rušar: Frisbee

Kniha Frisbee Daniela Rušara je souborem sedmi povídek na nezvyklý způsob, kdy se na jedné straně jedná o jakoby pohádkové texty prosycené atmosférou exotičnosti.

můžete mít 13.9. - 17.9.

Daniel Tácha: Mejnstrým Daniela Hodrová: Co přichází aneb Cesta na Kouzelný vrch
Daniel Tácha: Mejnstrým

Román se odehráva v jakémsi minulém bezčasí totality a konzumu. Obyčejní hrdinové chtějí žít své obyčejné životy – všudy přítomný Mejnstrým jim však diktuje své podmínky vždy a všude. Zdá se, že není úniku.

můžete mít 13.9. - 17.9.

Daniela Hodrová: Co přichází aneb Cesta na Kouzelný vrch Daniela Hodrová: Co přichází aneb Cesta na Kouzelný vrch
Daniela Hodrová: Co přichází aneb Cesta na Kouzelný vrch

To ne! Devátý? Devátá vlna, ta rozhorlená, poznamenává jedna z hlavních protagonistek tohoto v pořadí devátého z na sebe navazujících románů Daniely Hodrové. Je tomu však spíše naopak – nejde o devátou vlnu, ani o devátý kruh Trýznivého města.

můžete mít 10.9. - 11.9.

Danka Šárková: Tři plus jedna Daniela Hodrová: Co přichází aneb Cesta na Kouzelný vrch
Danka Šárková: Tři plus jedna

V knize Tři plus jedna budete společně se Zuzanou, Janou, Jarkou a Zdeňkou prožívat nejenom jejich sexuální život.

můžete mít 12.9. - 13.9.

Daphne du Maurier: Má sestřenka Rachel Daria Zeroton Bartlová: Prometheus na dovolené
Daphne du Maurier: Má sestřenka Rachel

„Jsou ženy, které ne vlastní vinou přivolávají neštěstí…“ Píše se rok 1830. Po náhlé smrti bratrance Ambrože, jenž mu byl opatrovníkem i rádcem, je čtyřiadvacetiletý Filip Ashley na cornwallské panství sám. I když ne docela.

můžete mít 13.9. - 16.9.

Daré Abi: Holka se sílícím hlasem Daria Zeroton Bartlová: Prometheus na dovolené
Daré Abi: Holka se sílícím hlasem

Příběh vyprávěný nezapomenutelným hlasem nigerijské služky, odhodlané bojovat za své sny

Adunni je čtrnáctiletá nigerijská dívka, která ví, co chce: vzdělání.

můžete mít 13.9. - 16.9.

Daria Zeroton Bartlová: Prometheus na dovolené Daria Zeroton Bartlová: Prometheus na dovolené
Daria Zeroton Bartlová: Prometheus na dovolené

Druhá básnická sbírka autorky, doplněná fotografiemi Kateřiny Galuškové, které skvěle dotváří celkový dojem z „úsporné“ poezie D. Z. Bartlové. Její postřehy a životní zkušenosti, vyjádřené metaforami, jistě osloví vnímavého čtenáře.

můžete mít 13.9. - 17.9.

Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc) Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc)
Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc)

Vzpomínky držitele Nobelovy ceny za literaturu na léta dětství a dospívání. Nejde o klasickou memoárovou literaturu, ale spíše o soubor příběhů a historek, které autor prožil nebo jichž se stal svědkem. Jsou to příběhy často neuvěřitelné, ale pravdivé.

můžete mít 13.9. - 17.9.

David G. Hochman: Omluva Julii Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc)
David G. Hochman: Omluva Julii

Autor knihy David G. Hochman se narodil v roce 1964; jeho otec Jiří, který tuto knihu přeložil z angličtiny, byl v 60. letech jedním z nejvlivnějších českých novinářů. Měl deset, když byla celá rodina donucena k emigraci. Vyrostl a studoval v USA.

můžete mít 13.9. - 17.9.

David Hrbek: Dvacet zářících drahokamů Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc)
David Hrbek: Dvacet zářících drahokamů

Soubor dvaceti povídek olomouckého prozaika (doposud byla jeho tvorba zaměřena na jiné lit. žánry – je např. autorem monografie o R Vanovi).

můžete mít 13.9. - 17.9.

Psychologický román

Tradici komorních dramat se nedávno podařilo oživit Paule Hawkins. Její Dívka ve vlaku se stala mezinárodním bestsellerem a byla následována celou řadou více či méně úspěšných napodobitelů (mezi ty nejlepší patří například Shari Lapena nebo Sarah Pinborough. Schéma poutavého příběhu s omezeným počtem postav, nespolehlivým vypravěčem a postupným rozplétáním děsivého tajemství si od ní rádi vypůjčují i autoři jiných žánrů – např. úspěšný thriller Na dostřel od Taylora Adamse si vystačil se dvěma postavami a vzdáleným přízrakem psychopatického odstřelovače. Pomyslný předěl mezi psychologickým dramatem a romány zaměřenými na mezilidské vztahy tvoří knihy Jodi Picoultové, Joy Fieldingové nebo Sandry Brown. Nejvíce se vymyká asi právě Sandra Brown, která svou tvorbu dělí mezi společenské romány a thrillery.

Vztahová dramata

Podobně jako se občas jen stěží najde hranice mezi společenským románem a thrillerem, šlo by i celou řadu společenských románů zařadit mezi romantickou literaturu. Na hlubokém sondování mezilidských vztahů stojí třeba díla Liane Moriarty, Jojo Moyesové nebo Barbary Woodové (ta si zamilovala i zasazování svých příběhů do více či vzdálených historických epoch). Pozadu ale nezůstávají ani známé české autorky jako je Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková nebo Radka Třeštíková. Jejich knihy se staly na tuzemském knižním trhu fenoménem a každá další novinka je netrpělivě očekávaná.

Erotické romány

I tady se společenské romány překrývají s romantikou; vášnivé a svůdné čtení je však daleko častěji řazeno právě mezi ně. Pokud hledáte nějakou žhavou literaturu pro chvíle oddechu, nehledejte dále! Z psané erotiky vytvořila mainstream především E. L. Jamesová se svou veleúspěšnou vášnivou sérií Padesát odstínů šedi. Po ní následovala celá řada lepších i horších autorů s vlastní tvorbou z různorodého prostředí. Mezi ty nejlepší patří třeba Sylvia Day, Alice Clayton, Jasinda Wilderová nebo Christina Lauren.
Recenze

Jedna z nejlepších autorek přes erotické romány Sylvia Day a její sága Crossfire – série 1, Crossfire – série 2, Crosfire – série 3

^ Zpátky nahoru

Přečtěte si více v naší literární kavárně