10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Společenské romány

Pod termín „společenský román“ lze zařadit ledacos. Psychologické drama, neotřelé osudy, občas i něco o vztazích a lásce. Jednu vlastnost ale tyto knihy mají společnou – nejde o prvoplánovou spotřební literaturu. Postavy obvykle překračují hranice černobílého moralizování, mají uvěřitelnou motivaci a na poslední stránce knihy se s nimi budete loučit jen neradi. Nejen proto, že definice společenského románu je opravdu volná, zde najdete celou řadu žánrů, které sahají od thrilleru až po romantiku.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Daré Abi: Holka se sílícím hlasem Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc)
Daré Abi: Holka se sílícím hlasem

Příběh vyprávěný nezapomenutelným hlasem nigerijské služky, odhodlané bojovat za své sny

Adunni je čtrnáctiletá nigerijská dívka, která ví, co chce: vzdělání.

můžete mít 4.7. - 8.7.

Daria Zeroton Bartlová: Prometheus na dovolené Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc)
Daria Zeroton Bartlová: Prometheus na dovolené

Druhá básnická sbírka autorky, doplněná fotografiemi Kateřiny Galuškové, které skvěle dotváří celkový dojem z „úsporné“ poezie D. Z. Bartlové. Její postřehy a životní zkušenosti, vyjádřené metaforami, jistě osloví vnímavého čtenáře.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc) Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc)
Dario Fo: Polomyšín - Mých prvních sedm let (a nějaké navíc)

Vzpomínky držitele Nobelovy ceny za literaturu na léta dětství a dospívání. Nejde o klasickou memoárovou literaturu, ale spíše o soubor příběhů a historek, které autor prožil nebo jichž se stal svědkem. Jsou to příběhy často neuvěřitelné, ale pravdivé.

můžete mít 8.7. - 10.7.

David Foster Wallace: Krátké rozhovory s odpornými muži David Foster Wallace: Krátké rozhovory s odpornými muži
David Foster Wallace: Krátké rozhovory s odpornými muži

V Krátkých rozhovorech s odpornými muži (1999) podává David Foster Wallace zprávu o lidských bytostech zasažených úzkostí, nejistotou a osamoceností.

můžete mít 8.7. - 10.7.

David G. Hochman: Omluva Julii David Foster Wallace: Krátké rozhovory s odpornými muži
David G. Hochman: Omluva Julii

Autor knihy David G. Hochman se narodil v roce 1964; jeho otec Jiří, který tuto knihu přeložil z angličtiny, byl v 60. letech jedním z nejvlivnějších českých novinářů. Měl deset, když byla celá rodina donucena k emigraci. Vyrostl a studoval v USA.

můžete mít 8.7. - 10.7.

David Hrbek: Dvacet zářících drahokamů David Foster Wallace: Krátké rozhovory s odpornými muži
David Hrbek: Dvacet zářících drahokamů

Soubor dvaceti povídek olomouckého prozaika (doposud byla jeho tvorba zaměřena na jiné lit. žánry – je např. autorem monografie o R Vanovi).

můžete mít 8.7. - 10.7.

David Kaňovský: Emanuel Lasker - psycholog na trůně David Mack: Pouzí smrtelníci - Volání osudu 2 - Star Trek
David Kaňovský: Emanuel Lasker - psycholog na trůně

Historie Laskerových zápasů o mistra světa, doplněná více než 100 diagramy s komentáři, které zachycují rozhodující nebo důležité momenty v jednotlivých partiích o titul.

můžete mít 8.7. - 10.7.

David Lee Stone: Choroblátské kroniky I. - O krysí krizi David Mack: Pouzí smrtelníci - Volání osudu 2 - Star Trek
David Lee Stone: Choroblátské kroniky I. - O krysí krizi

Svět D. L. Stonea mnohým čtenářům připomene knihy u nás známého T. Pratchetta. I v jeho světě žijí trpaslíci, přihlouplí barbaři, čarodějové, skřítci i věštci a první kniha kronik líčí velmi netradičním způsobem pověst o krysaři.

můžete mít 8.7. - 10.7.

David Mack: Pouzí smrtelníci - Volání osudu 2 - Star Trek David Mack: Pouzí smrtelníci - Volání osudu 2 - Star Trek
David Mack: Pouzí smrtelníci - Volání osudu 2 - Star Trek

Na Zemi: Prezidentka Spojené federace planet Nanietta Bacco svolává spojence i nevraživé nepřátele, aby se všichni sjednotili proti bezprostřední borgské hrozbě.

můžete mít 3.7. - 4.7.

David Púchovský: Nehanebný bulvár?! - Šokujúce odhalenie práce bulvárneho novinára z Nového času David Púchovský: Nehanebný bulvár?! - Šokujúce odhalenie práce bulvárneho novinára z Nového času
David Púchovský: Nehanebný bulvár?! - Šokujúce odhalenie práce bulvárneho novinára z Nového času

David Púchovský strávil vo vydavateľstve najväčšieho a najstaršieho slovenského bulvárneho denníka päť rokov, z toho dva na pozícii redaktora oddelenia Témy dňa. Ako reportér písal o najväčších domácich a zahraničných udalostiach.

můžete mít 3.7. - 4.7.

David Rubin: Čajovna u malajského medvěda David Púchovský: Nehanebný bulvár?! - Šokujúce odhalenie práce bulvárneho novinára z Nového času
David Rubin: Čajovna u malajského medvěda

Sigfridova čajovna je čajovnou jen na oko, ve skutečnosti jde o psycho-animickou poradnu, ve které zkušený barman, malajský medvěd, pomáhá s problémy svým přátelům: zkrachovalým superhrdinům, Gorgonám a Sparťanům, nebo jen chlapíkům.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Davisová Barbara: Kouzlo všité do šatů David Púchovský: Nehanebný bulvár?! - Šokujúce odhalenie práce bulvárneho novinára z Nového času
Davisová Barbara: Kouzlo všité do šatů

Soline Rousselová je expertkou na šťastné konce. Její rodina v Paříži už po mnoho generací provozuje exkluzivní svatební salon, kde se do šatů všívají kouzla. Nevěstu, která se vdává v šatech od Rousselových, čeká spokojené manželství.

můžete mít 4.7. - 8.7.

Psychologický román

Tradici komorních dramat se nedávno podařilo oživit Paule Hawkins. Její Dívka ve vlaku se stala mezinárodním bestsellerem a byla následována celou řadou více či méně úspěšných napodobitelů (mezi ty nejlepší patří například Shari Lapena nebo Sarah Pinborough. Schéma poutavého příběhu s omezeným počtem postav, nespolehlivým vypravěčem a postupným rozplétáním děsivého tajemství si od ní rádi vypůjčují i autoři jiných žánrů – např. úspěšný thriller Na dostřel od Taylora Adamse si vystačil se dvěma postavami a vzdáleným přízrakem psychopatického odstřelovače. Pomyslný předěl mezi psychologickým dramatem a romány zaměřenými na mezilidské vztahy tvoří knihy Jodi Picoultové, Joy Fieldingové nebo Sandry Brown. Nejvíce se vymyká asi právě Sandra Brown, která svou tvorbu dělí mezi společenské romány a thrillery.

Vztahová dramata

Podobně jako se občas jen stěží najde hranice mezi společenským románem a thrillerem, šlo by i celou řadu společenských románů zařadit mezi romantickou literaturu. Na hlubokém sondování mezilidských vztahů stojí třeba díla Liane Moriarty, Jojo Moyesové nebo Barbary Woodové (ta si zamilovala i zasazování svých příběhů do více či vzdálených historických epoch). Pozadu ale nezůstávají ani známé české autorky jako je Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková nebo Radka Třeštíková. Jejich knihy se staly na tuzemském knižním trhu fenoménem a každá další novinka je netrpělivě očekávaná.

Erotické romány

I tady se společenské romány překrývají s romantikou; vášnivé a svůdné čtení je však daleko častěji řazeno právě mezi ně. Pokud hledáte nějakou žhavou literaturu pro chvíle oddechu, nehledejte dále! Z psané erotiky vytvořila mainstream především E. L. Jamesová se svou veleúspěšnou vášnivou sérií Padesát odstínů šedi. Po ní následovala celá řada lepších i horších autorů s vlastní tvorbou z různorodého prostředí. Mezi ty nejlepší patří třeba Sylvia Day, Alice Clayton, Jasinda Wilderová nebo Christina Lauren.
Recenze

Jedna z nejlepších autorek přes erotické romány Sylvia Day a její sága Crossfire – série 1, Crossfire – série 2, Crosfire – série 3

^ Zpátky nahoru

Přečtěte si více v naší literární kavárně