10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Krimi a detektivky

Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Krvavé léto – Případy královského soudce Melichara Krzysztof Jackowski: Jasnovidec v policejních službách - Příběhy ze zákulisí současné kriminalistiky
Krvavé léto – Případy královského soudce Melichara

Děj historické detektivky se odehrává v srpnu 1306, bezprostředně po olomoucké vraždě posledního přemyslovského krále Václava III.

můžete mít 4.12. - 6.12.

Krvavé skládanky Krzysztof Jackowski: Jasnovidec v policejních službách - Příběhy ze zákulisí současné kriminalistiky
Krvavé skládanky

Na londýnské periferii jsou nalezeny části lidských těl svědčící o brutálních vraždách.

můžete mít 4.12. - 6.12.

Krzysztof Jackowski: Jasnovidec v policejních službách - Příběhy ze zákulisí současné kriminalistiky Krzysztof Jackowski: Jasnovidec v policejních službách - Příběhy ze zákulisí současné kriminalistiky
Krzysztof Jackowski: Jasnovidec v policejních službách - Příběhy ze zákulisí současné kriminalistiky

Po více než třiceti letech zkušeností, které mi přinesl můj dar, vlastnosti či jakkoli pojmenujeme to, co dělám, už nemám žádné iluze – vím, že jsem s tím darem odkázaný sám na sebe.

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kubát Ladislav: Kdo má právo zabít? Kubát Ladislav: Kdo má právo zabít?
Kubát Ladislav: Kdo má právo zabít?

V kláštereckém kostele je místním zvoníkem objeveno mrtvé tělo studenta Akademie výtvarných umění, který se svými spolužáky pomáhal při restaurování barokních fresek.

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kubát Luděk: Boží mlýny Kubát Ladislav: Kdo má právo zabít?
Kubát Luděk: Boží mlýny

Když pracovníci klášterecké porcelánky objeví v bubnovém mlýnu, v němž se připravuje porcelánová hmota, rozčtvrcené mužské tělo, nachází se na místě též výtvarník a amatérský detektiv Ctirad Karafiát.

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kubát Luděk: Nikdo nemusel zemřít Kubát Ladislav: Kdo má právo zabít?
Kubát Luděk: Nikdo nemusel zemřít

Na místě, kde došlo k přepadení vozu, který převážel peníze do bankomatů, objeví kapitán Vrána mrtvolu jednoho z členů bezpečnostní agentury.

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kubát Luděk: Osudový zkrat Kubát Luděk: Poslední vejde smrt
Kubát Luděk: Osudový zkrat

Poklidnou atmosféru probíhajícího jarmarku naruší smrt mladé ženy, kterou – k velké nelibosti Petra Beránka – objeví výtvarník Ctirad Karafiát. Nikdo ze stovek návštěvníků slavnosti si ničeho nevšiml, což hraje do noty chladnokrevnému vrahovi.

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kubát Luděk: Poslední vejde smrt Kubát Luděk: Poslední vejde smrt
Kubát Luděk: Poslední vejde smrt

Objevené kresby malíře Jana Zrzavého nepřinesou jejich dědičce a účastnici výtvarného kurzu, který vede Ctirad Karafiát, štěstí. Je totiž nalezena zavražděná ve svém domě, odkud zároveň zmizely i mistrovy kresby.

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kubát Luděk: Přísaha Kubát Luděk: Poslední vejde smrt
Kubát Luděk: Přísaha

Všechno nasvědčovalo tomu, že mrtvý mladík, kterého nalezl v lese náhodný houbař, zemřel shodou nešťastných náhod. Vyšetřující tým v čele s kapitánem Petrem Beránkem je o tom plně přesvědčen.

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kubát Luděk: Soucit musí stranou Kučera Miroslav: Případ Hojer a další temné kauzy 20. století - Galerie zločinu
Kubát Luděk: Soucit musí stranou

Výtvarník Ctirad Karáfiát spolu se svým kamarádem objeví při hledání polodrahokamů pod hromadou kamení mužské tělo. Vše nasvědčuje tomu, že proslulý hledač nerostů, kterých se v Krušných horách nachází nespočetně, zemřel nešťastnou náhodou.

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kučera Miroslav: Případ Hojer a další temné kauzy 20. století - Galerie zločinu Kučera Miroslav: Případ Hojer a další temné kauzy 20. století - Galerie zločinu
Kučera Miroslav: Případ Hojer a další temné kauzy 20. století - Galerie zločinu

Nejbrutálnější případy české kriminalistiky Tohle není detektivka nebo zvrácená fantazie autora thrillerů. Případy z téhle knihy se skutečně staly…

můžete mít 2.12. - 3.12.

Kudy vchází světlo Kučera Miroslav: Případ Hojer a další temné kauzy 20. století - Galerie zločinu
Kudy vchází světlo

Stěží si lze představit náročnější životní zkoušku.

můžete mít 4.12. - 6.12.

Klasická detektivka

Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.

Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.

Historická detektivka

Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.

V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.

Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.

Drsná škola

Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.

V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …

Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.

Severská krimi

V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.

Česká detektivní tvorba

Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.

Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.

^ Zpátky nahoru