Značka
Cena
Štítek
Dostupnost
Zboží od
Autor
Knižní série
Vydavatel
Knižní edice
Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Detektivka, jež volně inspirovala nejnovější snímek Kennetha Branagha (v češtině vyšla pod názvem Viděla jsem vraždu).
můžete mít 26.11. - 27.11.
V růžovém skalním městě Petra se odehraje vražda. Uprostřed jednoho ze sedmi divů světa vydechne naposledy paní Boyntonová a o tom, že byla zabita, svědčí pouze drobná stopa po vpichu na zápěstí.
můžete mít 26.11. - 27.11.
Poklidnou hladinu života v jedné anglické vesničce rozčeří vražda staré ženy, která v místních domácnostech pomáhala s úklidem. Záhy je z činu obviněn a poté i usvědčen její podnájemník.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Agatha Christie byla geniální autorkou mnoha slavných detektivních románů, stvořila takové postavy jako Hercule Poirota, slečna Marplová, sama ale vystupovala jako „obyčejná žena v domácnosti, přestože …
můžete mít 29.11. - 3.12.
Může se vodítkem k odhalení zločince stát lež? Bohatá a nemocná Laura Welmanová náhle zemřela. Její majetek podle všeho zdědí půvabná neteř Elinor. Skutečně však její teta nechtěla odkázat své jmění někomu jinému?
můžete mít 29.11. - 3.12.
Early one morning the Bantrys wake to find the dead body of a young woman in their library. Who is she? How did she get there?
můžete mít 29.11. - 3.12.
„Opravdu nemám nadání, to vůbec ne, ale znám snad tak trochu lidskou povahu.“ Věděli jste, že jedna z nejbystřejších myslí schopných řešit kriminální případy patří jemné, růžolící modrooké staré dámě?
můžete mít 29.11. - 3.12.
Jednoho úterního večera zavítá do postaršího domku v anglické vesničce St. Mary Mead pět různorodých osob – mladý spisovatel, umělkyně, penzionovaný komisař ze Scotland Yardu, místní farář a advokát.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Kabina lanovky, turecké lázně, anglické panství, uzavřený trezor – zločin není nikde nemožný. Velká kniha zdánlivě nemožných zločinů je originálním dárkem pro všechny, kteří mají rádi kvalitní detektivní příběhy.
můžete mít 26.11. - 27.11.
„To není hloupost!“ bránila se Joyce. „Viděla jsem vraždu! Viděla!“ Ariadne Oliverová se na halloweenské party náctiletých ocitla vcelku náhodou, nicméně mnozí vědí, že je slavnou autorkou detektivek.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Belgický detektiv řeší tentokrát vraždu spáchanou na halloweenské party. Během oslavy pro mládež konané v předvečer svátku Všech svatých někdo utopil třináctiletou dívenku.
můžete mít 26.11. - 27.11.
Slečna Jane Marplová osvětluje svůj první románový případ – v detektivce z roku 1930 zasazené do malebného městečka St. Mary Mead.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Klasická detektivka
Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.
Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.
Historická detektivka
Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.
V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.
Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.
Drsná škola
Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.
V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …
Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.
Severská krimi
V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.
Česká detektivní tvorba
Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.
Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.