10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Krimi a detektivky

Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Jan Bauer: Kdo chce zabít císaře - Mordy v časech císaře Rudolfa II. Jan Bauer: Klášterem obchází ďábel – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Kdo chce zabít císaře - Mordy v časech císaře Rudolfa II.

Mordy v časech císaře Rudolfa II. Písař zemského soudu Lukáš Trobl z Květnice náhodou vyslechne v zapadlé krčmě U Bláznivé kobyly rozhovor dvou neznámých mužů, v němž zazní slova o tom, že „je třeba zabít císaře“.

můžete mít 3.12. - 4.12.

Jan Bauer: Klášterem obchází ďábel – Případy královského soudce Melichara Jan Bauer: Klášterem obchází ďábel – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Klášterem obchází ďábel – Případy královského soudce Melichara

Opat premonstrátského kláštera na Strahově Gerard požádá královského soudce Melichara z Roupova o vyšetření záhadných vražd, které vypadají, jako by se jich dopustil sám ďábel. Jaké pekelné rejdy se na Strahově dějí? Chce snad odtud ďábel řád premonstrátů vypudit?

můžete mít 4.12. - 6.12.

Jan Bauer: Královská štvanice - Případy královského soudce Melichara Jan Bauer: Klášterem obchází ďábel – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Královská štvanice - Případy královského soudce Melichara

V lesích kolem hradu Křivoklátu pořádá král Jan Lucemburský štvanici na jeleny. V jejím průběhu je zabit královský lovčí Hynek z Bukové. Šlo jen o nešťastnou náhodu nebo o úmyslnou vraždu. Jan Lucemburský se dokonce domnívá, že obětí této vraždy se měl stát on sám.

můžete mít 4.12. - 6.12.

Jan Bauer: Krvavé léto – Případy královského soudce Melichara Jan Bauer: Mrtvola v brnění – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Krvavé léto – Případy královského soudce Melichara

Děj historické detektivky se odehrává v srpnu 1306, bezprostředně po olomoucké vraždě posledního přemyslovského krále Václava III.

můžete mít 4.12. - 6.12.

Jan Bauer: Mrtvola v brnění – Případy královského soudce Melichara Jan Bauer: Mrtvola v brnění – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Mrtvola v brnění – Případy královského soudce Melichara

Je říjen roku 1306. Na oslavu zvolení nového českého krále Rudolfa Habsburského se na rynku Většího Města pražského koná rytířský turnaj.

můžete mít 29.11. - 2.12.

Jan Bauer: Pomsta dánského krále Jan Bauer: Mrtvola v brnění – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Pomsta dánského krále

Krátce poté, co se dvorní císařský astronom Tycho Brahe zúčastnil hostiny pořádané Petrem Vokem z Rožmberka v jeho hradčanském paláci, musel ulehnout s horečkou a prudkými bolestmi.

můžete mít 29.11. - 2.12.

Jan Bauer: Prokletí domu U Dvou růží – Případy královského soudce Melichara Jan Bauer: Prokletí domu U Dvou růží – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Prokletí domu U Dvou růží – Případy královského soudce Melichara

V době vlády Jana Lucemburského je v Praze ve vlastním domě U Dvou růží zákeřně zabit bohatý kupec a majitel kutnohorských dolů Walram z Weisburgu, nazývaný také Stříbrný kníže.

můžete mít 4.12. - 6.12.

Jan Bauer: S cejchem vraha Jan Bauer: Prokletí domu U Dvou růží – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: S cejchem vraha

Lukáš Trobl z Květnice, syn z nepříliš významného českého rodu, se po studiích na evangelické univerzitě v Heidelberku vrací do Čech a uchází se o místo na císařském dvoře.

můžete mít 4.12. - 6.12.

Jan Bauer: Smrt na hostině – Případy královského soudce Melichara Jan Bauer: Prokletí domu U Dvou růží – Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Smrt na hostině – Případy královského soudce Melichara

Zatímco královský soudce Melichar pátrá po ukradeném relikviáři z chrámu svatého Víta, jeho půvabná choť Jitka rozená z Michalovic se rozhodla oslavit dokončení přestavby roupovské tvrze na šlechtický hrad, který bude důstojně reprezentovat postavení jejího muže.

můžete mít 4.12. - 6.12.

Jan Bauer: Věčný je jen Bůh - V tajných službách Otce vlasti Jan Bauer: Ztracený diadém - Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Věčný je jen Bůh - V tajných službách Otce vlasti

Koncem roku 1370 umírá za nejasných okolností papež Urban V. a krátce nato se těžce roznemůže císař Karel IV. Jeho přítel a tajný agent dominikán Pavel se domnívá, že oba případy spolu souvisí a jsou dílem tajemného traviče.

můžete mít 3.12. - 4.12.

Jan Bauer: Všude číhá smrt Jan Bauer: Ztracený diadém - Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Všude číhá smrt

Opět se setkáváme se středověkými detektivy – rychtářem Nového Města pražského Jakubem Protivou z Protivce a mnichem Blasiem – a ocitáme se v době panování krále Václava IV. Jakub má nevyřízené účty s loupeživým rytířem Janem Zoulem z Ostředku.

můžete mít 5.12. - 9.12.

Jan Bauer: Ztracený diadém - Případy královského soudce Melichara Jan Bauer: Ztracený diadém - Případy královského soudce Melichara
Jan Bauer: Ztracený diadém - Případy královského soudce Melichara

Dne 7. února 1311 byl v bazilice sv. Víta na Pražském hradě slavnostně korunován nový český král Jan Lucemburský a spolu s ním i jeho žena Eliška. K její korunovaci byl použit nádherný zlatý a perlami a safíry zdobený diadém, jaký nosila už její matka Guta Habsburská.

můžete mít 29.11. - 2.12.

Klasická detektivka

Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.

Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.

Historická detektivka

Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.

V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.

Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.

Drsná škola

Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.

V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …

Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.

Severská krimi

V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.

Česká detektivní tvorba

Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.

Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.

^ Zpátky nahoru