Značka
Cena
Štítek
Dostupnost
Zboží od
Autor
Knižní série
Vydavatel
Knižní edice
Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Lady Eleanor Swiftová, sa po vyšetrení posledného zločinu rozhodla, že potrebuje oddych. Musí totiž riešiť iné problémy – dostala pozvánku na maškarný bál…
můžete mít 2.12. - 4.12.
Nesmírně zábavná detektivka plná záhad a intrik pro fanoušky Agathy Christie či Panství Downton! Lady Eleanor Swiftová, pozoruhodná dobrodružka a amatérská vyšetřovatelka, si dává pauzu v pátrání.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Anglicko, 1920. Eleanor Swiftová sa po smrti lorda Henleyho sa stala dedičkou chladného, panského sídla Henley Hall. Vráti sa do Anglicka a hneď tu zažije šok – počas prechádzky sa stane svedkom vraždy!
můžete mít 2.12. - 4.12.
Zapomeňte na slečnu Marplovou, je zde nová vyšetřovatelka! Dobrodružka, milovnice psů a také aristokratka Eleanor Swiftová. Anglie, rok 1920.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Žena slavného spisovatele Rogera Koponena je zavražděna v jejich luxusním domě na břehu zamrzlého zálivu.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Jak si soukromá vyšetřovatelka Tara poradí s několika vraždami a neřešitelnými záhadami? Přítelkyně z dětství ji pozvala do domu svého podivínského otce, protože se obává, že někdo z blízkých brzy zemře.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Soukromá vyšetřovatelka Tara přijíždí do Polné, aby pátrala po vrahovi, který si vybírá nevěrné muže a ženy. Někdo tu vraždí velmi brutálně a jako vzkaz zanechává u těl mrtvé vrány.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Začalo to obyčejnou fotografií. Někdo si ale uvědomil, jaké nebezpečí skrývá. Některé zločiny totiž nejsou promlčené ani po osmdesáti letech.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Ticháček. Neumělá kresbička panáčka s prasečím rypáčkem. Tam, kde je Ticháček, je i mrtvé tělo. Policie pátrá po brutálním sériovém vrahovi, ale soukromá vyšetřovatelka Tara tuší, že je za tím víc.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Soukromou vyšetřovatelku Taru přivede do Svárova pátrání po dvou malých chlapcích. Brzy dojde k vraždě člověka, jehož smrt všechny překvapí. Následují další vraždy a Tara má plné ruce práce. Případ je čím dál zamotanější a nic nedává smysl.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Informace z pořadu Dávné kauzy způsobí zděšení. V Jirkově prý před osmnácti lety došlo k záměně novorozených holčiček. Do místní porodnice přijíždí soukromá vyšetřovatelka Tara s jasným cílem: zabránit skandálu.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Kdo má na svědomí tolik mrtvých? Vrah z masa a kostí, anebo tisíc let stará kletba? Soukromá vyšetřovatelka Tara míří na Lounsko, kde žije významná a zámožná rodina Hofbachů. Brzy je zřejmé, že vrah je mnohem blíž, než si všichni mysleli.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Klasická detektivka
Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.
Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.
Historická detektivka
Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.
V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.
Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.
Drsná škola
Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.
V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …
Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.
Severská krimi
V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.
Česká detektivní tvorba
Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.
Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.