Značka
Cena
Štítek
Dostupnost
Zboží od
Autor
Knižní série
Vydavatel
Knižní edice
Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Na skalní hrad Příhrazy přichází posel s naléhavým vzkazem – otec Rustik, duchovní z kostela svatého Václava v Chřenovicích, se bojí o život a žádá svého přítele o pomoc.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Závratný příběh z exotického, takřka mystického prostředí severských pustin, jimiž se na přelomu let 1944 a 1945 přehnala takzvaná laponská válka.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Na ponurých lávových polích nedaleko Reykjavíku stojí popraviště.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Už se zase trestá jako za středověku.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Právě sledujeme finální emancipaci Ukrajinců jako evropského politického národa.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Finále bestsellerové severské krimi série s Fabianem Riskem!
můžete mít 2.12. - 4.12.
Objevené kresby malíře Jana Zrzavého nepřinesou jejich dědičce a účastnici výtvarného kurzu, který vede Ctirad Karafiát, štěstí.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Na scénu vstupuje český Arsene Lupin, lupič gentleman.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Pátý díl série o policejním psychologovi Sebastianu Bergmanovi.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Když dvě mladé dívky nedorazí z nočního klubu domů, jejich rodiny jsou bez sebe strachy.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Když oblíbená učitelka angličtiny a výtvarné výchovy nepřijde po víkendu do školy, vzbudí to nemalé obavy.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Kam až je zoufalý otec ochoten zajít v pátrání po ztracené dceři?
můžete mít 2.12. - 4.12.
Klasická detektivka
Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.
Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.
Historická detektivka
Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.
V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.
Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.
Drsná škola
Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.
V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …
Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.
Severská krimi
V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.
Česká detektivní tvorba
Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.
Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.