Značka
Cena
Štítek
Dostupnost
Zboží od
Autor
Knižní série
Vydavatel
Knižní edice
Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Na prosluněném, idylickém švédském venkově dojde k dalšímu zločinu: smrt v Österlenu tentokrát udeří na jarmarku starožitných a sběratelských věcí, který se každoročně koná v malém místním městečku.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Ve Švédsku přece žádní sérioví vrazi neexistují a nikdy neexistovali. Ale pokud tomu tak je, proč je tělo zbavené krve? Proč je jiné tělo rozdrceno kost po kosti a proč je třetí spáleno různými chemikáliemi? Jak spolehlivé jsou ve skutečnosti testy DNA?
můžete mít 29.11. - 3.12.
Pět červených svíček na dortu. Spousta očekávání. Copak mohla pětiletá Zana tušit, kolika lidem tenhle jediný den změní život? Chtěla přeci jen zpívat „Hodně štěstí“.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Oběma byly čtyři roky, když ve stejný den zmizely. Obě spočívají na stejném hřbitově. Jenže nejsou ve svých rakvích.
můžete mít 29.11. - 3.12.
Kriminální komisař Ewert Grens po mnoha útrapách konečně zažívá chvíle štěstí. Naváže přátelství s malým chlapcem, jemuž supluje dědečka, a poprvé po třiceti letech se v jeho životě objeví žena, kvůli které se chce hezky oblékat.
můžete mít 29.11. - 3.12.
První svazek nové edice „Lodě a napětí“ obsahuje dva detektivní příběhy z prostředí naší námořní plavby – příběh z lodi Jizera „Kolik stojí život“ a příběh z lodi Rokytka „Na lodi se neťuká“.
můžete mít 2.12. - 4.12.
Po první knize Krysa v podpalubí z roku 2013 nabízíme dva nové kriminální případy z prostředí československé námořní plavby.
můžete mít 2.12. - 4.12.
New York, 1998. Santiago Larrea, zámožný argentinský diplomat, se na každoročním večírku po zápase v pólu ocitá v centru pozornosti po boku své ženy Lily a jejich dcery Palomy, vysokoškolské studentky a začínající návrhářky šperků.
můžete mít 26.11. - 27.11.
Kriminální román 1913: Případ podivné sebevraždy je první ze série Vídeňské zločiny. Každá kniha se odehrává v roce, významném pro rakouskou historii, a hlavní postavou je v nich svérázný vyšetřovatel, bonviván a poněkud neúspěšný milovník žen David Bronstein.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Kriminální román současného rakouského autora bestsellerů Andrease Pittlera 1918: Vražda na konci války je druhý ze série Vídeňské zločiny.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Kriminální román současného rakouského autora bestsellerů Andrease Pittlera Horký červenec 1927 je třetí ze série Vídeňské zločiny.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Bydlí se dvěma kočkami, prvotřídním gramofonem, velkou sbírkou jazzových nahrávek a na živobytí pro sebe i obě ochočené šelmy si vydělává jako „vinylový detektiv“. Nenechte se zmýlit, o vzrušení a nebezpečí není v jeho profesi nouze!
můžete mít 29.11. - 3.12.
Klasická detektivka
Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.
Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.
Historická detektivka
Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.
V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.
Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.
Drsná škola
Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.
V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …
Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.
Severská krimi
V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.
Česká detektivní tvorba
Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.
Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.