Jak vyčistit pračku
Aby bylo vyprané prádlo vždy krásně voňavé a svěží, je třeba myslet na pravidelné čištění pračky. Ptáte se proč? Během každého praní se v pračce usazují nečistoty z prádla, zbytky pracího prášku či aviváže a také vodní kámen. Proto je třeba tyto usazeniny pravidelně odstraňovat, aby neovlivňovaly vůni a čistotu vypraného prádla. Jak efektivně pračku vyčistit octem, sodou nebo speciálním přípravkem a jak postupovat krok za krokem tak, aby čištění bylo efektivní a bezpečné? To se dozvíte v následujícím článku!
Kde se nečistoty v pračce usazují?
Usazeniny nemusí být na první pohled vůbec vidět. Na nutnost čištění vás může upozornit až zápach z pračky nebo zatuchlé, ač čerstvě vyprané prádlo. Nečistoty se totiž usazují nejen v bubnu na prádlo a na dvířkách pračky, ale také v jejím vnitřním ústrojí. Pokud jej delší dobu nevyčistíte, stane se líhní pro bakterie a roztoče.
Jak vyčistit pračku od zápachu? Pomohou chemické prostředky i suroviny z domácnosti!
Pračku lze čistit speciálními prostředky, s nimiž je čištění efektivní, a navíc jsou pro pračku naprosto bezpečné. Pokud ale nemáte speciální chemii na čištění pračky po ruce, nebo chcete ušetřit, můžete použít i suroviny, které běžně najdete v kuchyni.
Čištění pračky savem a dalšími speciálními přípravky
Čištění speciálními chemickými prostředky na čištění pračky je vysoce efektivní. Vybírat můžete z několika typů chemie:
- Tekuté čisticí prostředky (např. Savo do pračky) naředíte vodou a vyčistíte s nimi zásobník, dvířka i těsnění pračky. Poté nalijete naředěnou směs do čistého zásobníku na prací prostředek a pustíte prací program s teplotou alespoň 60 °C. Efektivně tak pročistíte zanesené útroby pračky.
- Čistič pračky v sáčku – porcovaný čistič je praktický tím, že nemusíte dávku odměřovat. Jednoduše nasypete obsah sáčku do pračky a spustíte prací program o teplotě min. 60 °C. Čištění se doporučuje opakovat po cca 40 pracích cyklech.
- Čisticí tablety do pračky – použití tablet je obdobné jako u čističů v sáčku. Jednoduše vhodíte tabletu do bubnu pračky a spustíte prací program.
Chcete vědět, jak vyčistit pračku bez chemie? Vyzkoušejte osvědčené triky!
Oblíbený způsob čištění pračky, který se užívá už dlouhá léta, je čištění pračky pomocí octa. Jeho výhodou je schopnost efektivně odstranit zápach, ale také odstranit odolný vodní kámen. Jak na čištění pračky octem? Postačí vám přibližně 300 – 400 ml octa, který nalijete do prázdného bubnu pračky a pustíte nejdelší prací program s nejvyšší možnou teplotou. Po dokončení praní vytřete zbytek uvolněných nečistot houbičkou a nakonec hadříkem namočeným v čisté vodě.
S čištěním pračky vám může pomoci také obyčejná jedlá soda. Postup je podobný jako při čistění octem, do bubnu pračky však nasypete 2 balení jedlé sody a spustíte prací program. Jedlá soda se postará o vyčistění bubnu i útrob pračky. Pokud je vaše pračka opravdu silně zanesená, pro lepší výsledek použijte kombinaci octa i jedlé sody.
Pokud chcete vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové, nasypte obsah sáčku do zásobníku na prací prášek a spusťte prací program. Tento postup můžete kombinovat také s octem, který nalijete přímo do bubnu pračky.
Jak odvápnit pračku?
Vodní kámen je velmi odolný a výrazně může zkrátit životnost pračky. Proto se doporučuje preventivní odvápnění pračky každé tři měsíce za pomoci chemických prostředků k odvápnění pračky, které jednoduše nasypete do bubnu a spustíte prací program. Nikdy neodstraňujte vodní kámen mechanicky, mohli byste pračku nenávratně poškodit.
vnitřním ústrojí pračky včetně topného tělesa i odpadní hadice.
Jak předcházet vzniku vodního kamene v pračce? Použijte změkčovač vody.
Pokud je ve vaší domácnosti přívod vody s vyšší tvrdostí, velmi doporučujeme používat změkčovač vody, který vznik vodního kamene eliminuje. Používejte ho nejlépe při každém praní přidáním k pracímu prostředku. Využít můžete také magnetický odvápňovač, který instalujete přímo na přívodní hadici pračky a zamezíte tak vzniku vodního kamene.
U pračky s keramickým topným tělesem starosti s vodním kamenem odpadají
Vodní kámen se velmi rád usazuje především na topném tělese pračky. Díky tomu se zhoršují schopnosti pračky při praní a ohřev vody trvá delší čas. Pokud nechcete pravidelně řešit čištění topného tělesa, vyberte si pračku, která je vybavena keramickým topným tělesem. Keramický hladký povrch totiž vodní kámen efektivně odpuzuje. Keramické topné těleso tak může prodloužit životnost pračky až o 10 let.
moderní topná tělesa z keramiky díky neporéznímu povrchu výrazně lépe odolávají vzniku vodního kamene.
Jak vyčistit pračku krok za krokem?
Při čištění pračky byste měli postupovat komplexně, čištění vnitřního ústrojí nestačí. Jak na to?
- Nejdříve vyčistěte nádržku na prací prostředky ponořením do čistícího roztoku a nechte alespoň hodinu působit.
- Poté důkladně vyčistěte dvířka pračky včetně gumového těsnění, za kterým se často skrývají četné usazeniny.
- Nakonec vložte do pračky čisticí prostředek dle vlastního výběru a zapněte na prázdno nejdelší prací program na co nejvyšší teplotu.
- Po ukončení programu odstraňte pomocí houbičky zbytky nečistot a vytřete pračku mokrým hadříkem.
- Nakonec vyleštěte sklo dvířek.
- Tento postup opakujte nejlépe každé tři měsíce.
Několik jednoduchých tipů pro nenáročnou údržbu pračky
- Po každém praní nechte dvířka pootevřená, aby se pračka dostatečně vyvětrala. Zamezíte tím vzniku plísní.
- Vyprané prádlo co nejdříve z pračky vytáhněte, aby nezatuchlo.
- Pračku nepřeplňujte, velký objem prádla vede k horším výsledkům praní, v extrémním případě může dojít k utržení bubnu.
Nejčastěji kladené otázky při čištění pračky
Jak vyčistit pračku bez chemie?
Pokud potřebujete vyčistit pračku a chcete se vyhnout použití chemie, vyberte si z nabídky eko přípravků na čištění pračky, případně použijte suroviny z domácnosti v podobě jedlé sody, octa nebo kyseliny citronové a jejich kombinací.
Jak vyčistit odtokovou hadici pračky?
V případě, že dojde k zanesení odtokové hadice, je třeba ji nejdříve opatrně demontovat. Poté hadici vyčistěte za pomoci dlouhého kartáče, který vložíte do hadice co nejdál to bude možné. Hadici přiložte k vodovodnímu kohoutku a propláchněte ji vysokým tlakem teplé vody. Nakonec ji opět namontujte do pračky a proveďte běžné čištění.
Jak vyčistit filtr u pračky?
Občas se může stát, že zapomenete v kapsách oděvu drobné předměty, které se mohou zaseknout ve filtru pračky a bránit tak dokončení pracího cyklu. V tom případě je třeba vyčistit filtr, který se obvykle nachází v dolní částí pračky. Před jeho vysunutím vložte pod pračku ručník, protože z filtru vyteče zbytková voda. Po vyjmutí filtru odstraňte cizí těleso, propláchněte jej pod teplou vodou a vložte zpět do pračky.
Jak vyčistit pračku po barvení?
Barvení prádlo v pračce je efektivní, ale zbytky barvy obvykle ulpí i v bubnu a na dvířkách pračky. Jak se jí zbavit? Do pračky vložte staré ručníky nebo hadříky, do zásobníku vložte dostatek pracího prášku a zapněte prací program na teplotu min. 60 °C. Přebytečná barva by se měla vsáknout do ručníků.
Jak vyčistit pračku od chlupů?
Pokud máte doma zvířecí mazlíčky, jistě bojujete s chlupy, které v bubnu po praní zůstanou. Má to jednoduché řešení. Spolu s prádlem vložte do pračky mycí houbičku nebo kousek molitanu, na které se chlupy během praní nachytají.