10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat svářecí kuklu

Ať už svařujete pouze příležitostně, nebo profesionálně, bez svářečské kukly se rozhodně neobejdete. Chrání zrak, který je během sváření vystaven ultrafialovému záření – to může způsobit zánět spojivek, šedý zákal i trvalé poškození zraku. S kvalitní svářecí kuklou můžete pracovat bez obav, jak ale vybrat tu pravou? Rozhoduje především používaná metoda svařování i četnost využití kukly. Rádi vám s výběrem vhodné svářecí kukly poradíme!

Jak vybrat svářecí kuklu

Čím se liší hobby a profesionální svářecí kukly?

Než začnete studovat jednotlivé modely svářečských kukel, měli byste si ujasnit, zda hledáte kuklu pro příležitostné sváření (hobby využití), nebo plánujete svařovat profesionálně. Svářečské kukly z těchto dvou kategorií se liší nejen cenou, ale především provedením jednotlivých komponentů.

  • Zorné pole – pro hobby využití postačí menší, pro profi využití bývá průzor větší.
  • Hlavový kříž – pokud chcete svařovat příležitostně, stačí základní kříž, pro každodenní využití dejte přednost ergonomickému kříži, který lze přizpůsobit dle potřeby a je pohodlnější.
  • Dobíjení – kukly se dobíjí za pomoci solárního článku a baterie, u hobby modelů je baterie nevyměnitelná, u profi kukly ji lze jednoduše vyměnit a prodloužit tak její životnost.

Klasická vs. samostmívací svářecí kukla – které dát přednost?

Svářecí kukly můžeme dělit na dva základní typy – klasické svářecí kukly bez funkce samostmívání, které obvykle postačí v případě, že svařujete pouze příležitostně a moderní samostmívací kukly na sváření, které jsou ideální pro častější využití. Jaký je mezi nimi rozdíl a kterou vybrat?

Klasická svářecí kukla je levná, avšak méně pohodlná na manipulaci!

Tyto svářečské kukly jsou na trhu již řadu let. Jsou vybaveny stále zatmaveným sklem, takže abyste přes průzor viděli, je třeba nejdříve začít tvořit svár a až poté kuklu sklopit. Některé modely mají odklápěcí sklo, takže není třeba sklápět celou kuklu. Tak či tak je práce s tímto typem kukly méně pohodlná, a oceníte je spíše v případě, že svařujete výjimečně a nechcete investovat do dražší samostmívací kukly.

  • nízká pořizovací cena
  • nechrání zrak v počátku sváření
  • nutnost manipulace s kuklou během práce

Samostmívací svářecí kukla se při sváření automaticky zatmaví!

Pokud chcete mít při práci maximální pohodlí, rozhodně se vyplatí investovat do moderní samostmívací kukly. Ta je vybavena speciálním LED displejem, skrze který je pohodlně vidět i ve chvíli, kdy nesvařujete. Není tedy třeba kuklu během příprav na svařování sundávat nebo odklápět. Ve chvíli, kdy začnete svařovat, kukla se automaticky zatmaví. Tyto modely jsou vybaveny baterií, ze které jsou napájeny pouze v počátku práce, poté se dobíjí solárním článkem.

  • efektivní a pohodlné řešení
  • není třeba kuklu odklápět a sklápět
  • vyšší cena

Samostmívací svářecí kukla s odsáváním chrání také dýchací cesty!

Protože během svařování mohou vznikat toxické výpary, existují také svářecí kukly, jejichž součástí je odsávání s filtrací – to zabraňuje vdechování škodlivých látek. Jsou vhodné především pro profesionály, kteří svařují takřka denně.

Co zohlednit u výběru svářecí kukly?

Intenzita zatemnění kukly závisí na metodě svařování!

Svářecí kukly mohou mít různé stupně zatemnění, ty se značí zkratkou DIN. Zjednodušeně řečeno – čím vyšší jas vzniká při sváření, tím vyšší musí být zatemnění kukly, aby byl zrak dostatečně chráněn. V případě klasických kukel jsou k dispozici výměnná sklíčka s odlišnými hodnotami zatmavení.

Samostmívací kukly jsou vybaveny dvěma nebo více senzory, které určují vhodnou intenzitu zatmavení. Maximální rozsah, které samostmívací kukly obvykle nabízí, bývá 6 – 13 DIN. Vybírejte dle toho, jaký typ svařování plánujete provozovat:

Metoda svařování Doporučená intenzita zatemnění (DIN)
MIG/MAG 9 - 13
MMA 10 - 13
WIG/TIG 5 - 9
TIP! Pokud nevíte, jaký způsob sváření bude pro vaše využití nejvhodnější, projděte si našeho průvodce Jak vybrat svářečku, kde jsou jednotlivé metody popsány.

Velikost zorníku a možnost odklápění

Ohled byste měli brát také na rozměry průzoru – ty rozhodují do jisté míry o komfortu při práci. Levnější klasické svářecí kukly mohou mít užší zorníky, o šíři cca 10 cm a výšce pouhých 6 – 8 cm. Většina samostmívacích kukel má však zorníky výrazně větší, přibližně 10 × 10 cm. Obecně lze říci, že čím větší je zorník, tím bude práce v kukle pohodlnější a snazší. Nebude třeba ji často odklápět, protože budete mít i přes průzor dostatečný výhled.

Funkci odklápění mají především klasické kukly, u kterých je tento krok při užívání nezbytný. Disponují jí však i některé samostmívací kukly a ocení ji především ti, kteří během svařování vykonávají střídavě i jinou práci a nechtějí sundávat celou kuklu.

Jak poznat kvalitní svářecí kuklu? Zkontrolujte bezpečnostní normy!

Svářecích kukel nejrůznějších designů je na trhu celá řada. Jak ale vybrat opravdu kvalitní kuklu, která zrak spolehlivě chrání? Poznáte ji tak, že splňuje bezpečnostní normu o ochraně zraku ČSN EN 379+A1.

INFO:
Pokud se chystáte svařovat pouze jednorázově, vystačíte si i se svářecími štíty – ty však chrání pouze obličej a při práci je musíte držet v ruce, nejsou tak příliš komfortní.


Nejčastěji kladené otázky při výběru svářecí kukly

1️⃣ Jak nastavit samostmívací kuklu?

Nejprve si přizpůsobte hlavový kříž tak, aby kukla spolehlivě a pohodlně seděla na hlavě, a maska byla co nejblíže obličeji. Pomocí otočného knoflíku si můžete nastavit vhodnou hodnotu DIN dle plánované metody sváření.


Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak vybrat svářečku

Svářečka by neměla chybět v dílně žádného kutila. S její pomocí můžete svařovat železné konstrukce na zahradu i do domácnosti...celý článek

Efektivní úklid zajistí multifunkční aku pomocníci.

Pracné vytírání, vysávání, utírání prachu nebo kompletní úklid koupelny nejsou oblíbené činnosti...celý článek

Jak vybrat elektrocentrálu

Elektrocentrála, známá také pod pojmem elektrický generátor, je nepostradatelným pomocníkem v případě, že na vaší chatě, chalupě, karavanu nebo zahradě chybí...celý článek