10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat elektrocentrálu

Elektrocentrála, známá také pod pojmem elektrický generátor, je nepostradatelným pomocníkem v případě, že na vaší chatě, chalupě, karavanu nebo zahradě chybí přípojka elektřiny. Díky benzínové nebo naftové elektrocentrále si elektrickou energii můžete jednoduše vyrobit a napájet tak nejrůznější spotřebiče. Posloužit může také jako hlavní nebo záložní zdroje energie v případě, že dojde k výpadku proudu. Na otázky, jaký je rozdíl mezi jednofázovou a třífázovou elektrocentrálou, na co všechno ji lze využít a jak vybrat ten správný výkon elektrocentrály, vám rádi odpovíme.

Co si ujasnit před koupí elektrocentrály?

Kde budu elektrocentrálu využívat?

Je třeba si ujasnit, zda bude elektrocentrála stát na jednom místě, nebo ji plánujete převážet – například ze stavby na stavbu, ze zahrady na chalupu apod. Pokud plánujete mít pro centrálu stabilní místo, můžete vybírat i mezi naftovými centrálami, které jsou poměrně těžké. V případě, že hledáte mobilní centrálu, vybírejte benzínové nebo LPG generátory.

Jaký nejsilnější spotřebič plánuji do elektrocentrály zapojit?

Velmi důležitý je dostatečný výkon elektrocentrály. Vybírat je třeba tak, aby pokryl nároky na všechny elektrické spotřebiče, které chcete do elektrocentrály připojit. Na tom ovšem závisí nejen výkon elektrocentrály, ale také to, zda se jedná o jednofázové nebo třífázové modely.


Jednofázová vs. třífázová elektrocentrála – kterou vybrat?

Na trhu se běžně setkáte se dvěma druhy elektrocentrál, jež se navzájem liší typem výstupní zásuvky a tedy tím, jaké spotřebiče můžete do dané centrály zapojit.

Jednofázová elektrocentrála je ideální pro běžné využití kolem domu

Jednofázová centrála na 230 V je vhodná pro využití na zahradách, chatách i chalupách nebo jako hlavní zdroj energie pro karavany nebo maringotky. Nachází se na ní několik klasických elektrických zásuvek. Zapojíte do ní domácí i zahradní spotřebiče s běžným přívodním kabelem se dvěma kolíky a 1 otvorem pro uzemnění, jako jsou například chladničky, výčepní zařízení, zahradní sekačka a další.

  • dostupná cena
  • vhodná pro všechny spotřebiče s klasickou zásuvkou
  • nelze připojit spotřebiče na více jak 230 V
Prohlédnout nabídku

Třífázový elektrický generátor obstojí i na stavbě

Třífázové elektrocentrály jsou kromě klasické zásuvky na 230 V vybaveny také zásuvkou na 400 V, do které lze zapojit spotřebiče s přívodním kabelem se čtyřmi nebo pěti kolíky. Tyto modely vybírejte v případě, že plánujete do elektrocentrály zapojit energeticky náročné spotřebiče, jako jsou například stavební míchačka, cirkulárka a další výkonná zařízení. Tyto modely najdou často využití například na stavbách.

  • vyšší výkon
  • lze zapojit jednofázové i třífázové spotřebiče
  • vyšší cena i provozní náklady
Prohlédnout nabídku

Jak vybrat elektrocentrálu? Rozhoduje výkon, konstrukce i druh paliva!

Ač se výběr elektrocentrály může zpočátku jevit jako těžký úkol, není tomu úplně tak. Stačí se zorientovat v základních parametrech, skrze které lze vykreslit schopnosti daného modelu elektrocentrály. Na ty se nyní zaměříme zblízka!

Jak spočítat potřebný výkon elektrocentrály?

Jedna z prvních věcí, které vás budou při výběru elektrocentrály zajímat, je její výkon. Ten se odvíjí od vašich potřeb a druhu zařízení, které budete chtít do elektrocentrály připojit.

Spotřebiče lze dělit do tří základních kategorií:

Odporový spotřebič

je například rychlovarná konvice, fén na vlasy, žárovka a další spotřebiče s výkonem do cca 2 kW. Tyto spotřebiče nejsou nikterak náročné na provoz, a proto může být výkon elektrocentrály srovnatelný se součtem příkonu všech připojených spotřebičů.

Indukční spotřebič

je například vrtačka, okružní pila nebo vodní čerpadlo a jiná zařízení vybavená elektromotorem. Tyto spotřebiče potřebují několik vteřin po zapnutí několikanásobně vyšší proud, než je jejich příkon. Proto i elektrocentrála musí dosahovat vyššího výkonu a to nejlépe 2 – 3 × než je příkon nejsilnějšího spotřebiče.

Kapacitní spotřebič

může být např. výbojka nebo zářivka, která vyžaduje přibližně 1,5 × vyšší výkon elektrocentrály, než je příkon spotřebiče.


Jaký je rozdíl mezi měkkým a tvrdým startem spotřebičů?

Zatímco spotřebiče s měkkým startem (většina elektronářadí) vyžaduje počáteční výkon 2 – 3 × vyšší, spotřebiče s tvrdým startem (např. lednice, kompresory apod.) vyžadují až 5 – 6 × vyšší výkon elektrocentrály, než je daný příkon spotřebiče.

Elektrické generátory dělíme také dle konstrukčního provedení

Elektrocentrály se liší také druhem konstrukce. Zde jsou ty nejběžnější:

Rámová elektrocentrála je levná, ale poměrně hlučná

Tyto elektrocentrály mají motor usazený uprostřed ocelové konstrukce. Jsou vhodné všude tam, kde nevadí vyšší hluk elektrocentrály – např. na zahradu, do dílny apod. Jejich výhodou je poměrně nízká pořizovací cena, nevýhodou pak hlučný provoz.

Invertorová elektrocentrála má tichý chod a snadno se přenáší

Moderní invertorové, známé také jako digitální elektrocentrály, mají kompaktní tvar i vzhled. Motor je umístěn uvnitř spotřebiče, který má tvar připomínající kufřík s poutkem pro snadné přenášení. Tyto modely jsou vhodné pro jemnou elektroniku s nižším příkonem, vynikají tišším chodem a snazším transportem, jejich nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.


Elektrocentrály mohou k provozu využívat různé druhy paliva

Vybrat si můžete také druh paliva, kterým chcete elektrocentrálu napájet. Od toho se pak odvíjí celková konstrukce elektrocentrály – její hmotnost, hlučnost, náročnost na údržbu i provozní náklady. Z jakých možností můžete nejčastěji vybírat?

Benzínová elektrocentrála

Benzínové elektrocentrály patří k nejoblíbenějším a tedy i nejrozšířenějším typům a to z toho důvodu, že benzín (běžně Natural 95) je snadno dostupný na každé čerpací stanici, navíc jsou tyto elektrocentrály poměrně tiché a lehké. Nehodí se však pro stálý nebo velmi náročný provoz, využití najdou spíše na zahradách pro běžné využití.

Naftová elektrocentrála

Dieselová elektrocentrála užívá k provozu naftu. Konstrukce těchto elektrocentrál je oproti benzínovým o poznání mohutnější, a provoz hlučnější. Jejich výhodou je však vysoký výkon a také odolnost – zvládnou i náročný provoz například na stavbách. Počítat musíte s vyšší počáteční investicí.

Plynová elektrocentrála

Elektrocentrály na LPG jsou, co se výkonu týče, srovnatelné s benzínovými modely. (Často jsou k dostání modely, kde lze jako palivo užívat plyn nebo benzín). Výhodou těchto modelů jsou levnější náklady na provoz a také to, že méně zatěžují okolí. Mají široké možnosti využití na chatách i chalupách.

→ Při výběru elektrocentrály byste měli brát ohled také na spotřebu paliva, především v případě, že ji budete využívat pravidelně. Spotřeba se udává v motohodinách – značí spotřebu paliva v litrech (u benzínu a nafty) nebo kilogramech (u LPG) za jednu hodinu provozu.

Pozor na vhodnou regulaci napětí!

Dále je třeba se zaměřit na vhodnou technologii regulace napětí. Ta se odvíjí především od spotřebičů, které plánujete do elektrocentrály připojit. Zatímco kapacitní regulace napětí je nejrozšířenější, a vhodná pro většinu elektrospotřebičů, AVR regulace napětí se užívá pro připojení spotřebičů s kolísavým napětím (jsou tedy vhodné i pro citlivější elektroniku). Kompaudní regulace napětí je zase vhodná pro spotřebiče s tzv. tvrdým startem.

Abyste mohli umístit hlučnější elektrocentrálu z bezprostředního dosahu a nerušila vás ani vaše okolí, určitě využijete dostatečně dlouhé prodlužovací kabely.

Nejčastěji kladené otázky při výběru elektrocentrály

1️⃣ Jaké výhody mají invertorové elektrocentrály?

Tyto elektrocentrály mají vysoce kvalitní výstupní proud, díky kterému nehrozí poškození ani jemné elektroniky, jako jsou např. počítače. Navíc jsou skladné, poměrně lehké a tiché.


Další zajímavé články z naší dílny a zahrady

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek

Jak vybrat svářečku

Svářečka by neměla chybět v dílně žádného kutila. S její pomocí můžete svařovat železné konstrukce na zahradu i do domácnosti...celý článek

Efektivní úklid zajistí multifunkční aku pomocníci.

Pracné vytírání, vysávání, utírání prachu nebo kompletní úklid koupelny nejsou oblíbené činnosti...celý článek