10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat svářečku

Svářečka by neměla chybět v dílně žádného kutila. S její pomocí můžete svařovat železné konstrukce na zahradu i do domácnosti, opravit poškozený plot nebo například svařit nohy ke stolu. Vybírat byste měli tak, aby si svářečka zvládla poradit s materiálem, který chcete svařovat. K dostání jsou invertorové svářečky nebo trafosvářečky, které jsou cenově dostupné a pro domácí využití naprosto dostačující! Pojďme vybrat tu nejlepší pro vás!

Jakou svářečku vybrat? Rozhoduje způsob využití svářečky a druh materiálu!

Svářečky můžeme dle konstrukce, použité technologie, účelu využití a druhu svařovaného materiálu dělit do několika základních kategorií, které si nyní přiblížíme. Před pořízením svářečky byste si tedy měli ujasnit, kde budete svářečku nejčastěji využívat a jaké materiály budete svařovat. Poté bude výběr výrazně jednodušší.

Jak vybrat svářečku

Trafosvářečka je ideální jako stabilní vybavení dílny!

Transformátorová, neboli trafosvářečka je vhodná především pro ty, kteří ji chtějí využívat stabilně na jednom místě. Dosahuje totiž vyšší hmotnosti, obvykle 15 – 20 kg, není tedy příliš mobilní. Pracuje na střídavý proud, k zapojení tedy potřebuje el. zásuvku na 230 nebo 400 V a kvalitní 16 A pojistku.

  • téměř žádná složitá elektronika
  • vysoký výkon při svařování
  • poměrně dlouhá doba provozu (až 6 min)
  • nejsou vhodné na práce ve výškách

Invertorová svářečka nabízí moderní řešení za dostupnou cenu!

Svářecí invertory jsou oproti trafosvářečkám výrazně lehčí, dosahují hmotnosti cca 5 – 9 kg. Proto jsou vhodné jako univerzální svářečky do dílny, na zahradu i na montáže. Díky popruhům přes rameno můžete pohodlně svařovat i na lešení nebo na žebříku. Střídavý proud ze zásuvky přeměňují na vysokofrekvenční. Díky moderním funkcím usnadňujícím svařování jsou ideální pro začátečníky.

  • lehké a skladné
  • disponují modernímu funkcemi
  • pohodlné na obsluhu, pracují přesně
  • kratší nepřetržitá doba provozu
Prohlédnout nabídku

Svářečka CO2 uspokojí náročnější uživatele i profesionály!

Svářečky CO2 se řadí mezi svářecí poloautomaty. K provozu používají nejčastěji ochranný plyn CO2, tedy oxid uhličitý. Ten chrání vzniklý svár před oxidací. CO2 svářečky jsou navíc vybaveny podavačem, který automaticky během svařování podává svařovací drát. Jsou ideální pro všestranné využití, svaří tenké plechy i silné jekly.

  • přehledná práce, dobře viditelný svár
  • rychlé a pohodlné svařování
  • produkují méně tepla, nezahřívají tolik svařovaný materiál
  • vyšší pořizovací cena
Prohlédnout nabídku
Na trhu se vyskytují i další druhy svářeček:

Polyfúzní svářečka je určena ke svařování plastů!

Polyfúzní svářečky nesvařují kovy, ale plasty. Využití najdou především u topenářů a vodařů nebo kutilů, kteří tyto řemeslné úkony chtějí zvládnout svépomocí. Svářečka se skládá z topného tělesa a různých velikostí nástavců, které se nahřejí a poté jsou schopny natavit plastové trubky tak, aby bylo možné je dokonale spojit.


Prohlédnout nabídku

Co zohlednit při výběru svářečky? Technologii svařování i zatěžovatele!

Nyní se zaměříme na to, jaké parametry jsou při výběru svářečky stěžejní a které byste určitě neměli přehlédnout. Rozhodují totiž o tom, jaký bude svářečka tvořit svár nebo jak si bude rozumět s materiály různého druhu a jak rychle půjde svařování od ruky!

Technologii svařování vybírejte dle materiálu, který budete svařovat nejčastěji!

MMA

tato technologie je určena pro ocelové materiály, svařuje se elektrickým obloukem a obalovanými elektrodami. Je třeba počítat s tím, že svár nebude příliš vzhledný a je třeba jej dočistit a zbavit strusky.

Jaké svářečky používají tuto technologii?

  • Invertorové svářečky
  • Trafosvářečky
MIG/MAG

pro svařování tenkých plechů, karosářské práce a podobně, se nejlépe hodí tento typ svařování, který je znám také pod pojmem „svařování v ochranné atmosféře“. Ke svařování totiž nepoužívá elektrody ale ochranný plyn, který tvoří čistou sváru bez strusky.

Který typ svářečky užívá danou technologii?

  • CO2 svářečky
  • Svářecí invertory
FLUX

je modernější metoda podobná MIG/MAG svařování. Liší se tím, že plyn se odpařuje přímo z elektrody, není tedy třeba připojovat plynovou lahev.

TIG

funguje na podobném principu jako předchozí technologie, k práci ale užívá elektrodu z wolframu, která se netaví. Je vhodná pro svařování ocelí, slitin mědi, niklu a dalších materiálů.

U jakých svářeček se běžně setkáte s touto technologií?

  • Svářecí invertory
  • Kombinované svářečky (užívají více technologií)

Zatěžovatel hraje při práci se svářečkou významnou roli!

Jelikož při práci dochází k silnému zahřívání svářečky, hraje při jejím výběru důležitou roli tzv. zatěžovatel. Ten značí, jak dlouho můžete nepřetržitě se svářečkou pracovat. Zatěžovatel se odvíjí od desetiminutových intervalů a značí procenta času, který můžete využít ke sváření. Zbytek času slouží k ochlazování zařízení. Pokud tedy zatěžovatel značí např. 30 %, znamená to, že se svářečkou můžete pracovat tři minuty a poté musí 7 minut chladnout. Pokud byste dobu překročily, svářečka se díky teplotní pojistce vypne, aby nedošlo k přehřátí a poškození celého přístroje.

Jak zvolit optimální svařovací proud? Rozhoduje síla svařovaného materiálu!

Výše svařovacího proudu rozhoduje o tom, zda se vám podaří daný materiál svařit. Lze říci, že tím slabší je materiál, tím nižší proud budete při práci potřebovat a naopak. Pro běžné plechy i jekly postačuje proud okolo 60 – 100 Ampérů. Pro domácí využití tedy i s rezervou postačí svářečky se svářecím proudem cca 130 A. Svářečky pro průmyslové využití mohou však dosahovat 250 A a více.

Příkon svářečky

Příkon svářečky nehraje při výběru zásadní roli, ovlivňuje pouze rychlost nahřátí přístroje. Většina svářeček pro domácí využití disponuje příkonem 2 500 – 5 000 Wattů.

Funkce a doplňky svářečky, které rozhodně oceníte!

Moderní modely svářeček disponují řadou moderních funkcí, které nejen začátečníkům výrazně usnadní práci.

Mikrospínač v rukojeti

bezpečnostní prvek, po odložení rukojeti se přístroj vypne.

Displej

ukazuje aktuální nastavení svářečky a zároveň umožňuje její přehledné přenastavení.

Ventilátor

hraje významnou roli při ochlazování svářečky.

Hot Start

usnadní prvotní zapálení oblouku.

Anti Stick

zabrání, aby se elektroda přilepila ke svařovanému materiálu.

Arc Force

pomáhá regulovat napětí a tím tvořit rovnoměrný svár.

Při svařování rozhodně nepodceňujte použití ochranných pomůcek!

Mějte na paměti, že svařovat byste neměli bez kvalitních ochranných pomůcek. Při svařování pracujete s vysokou teplotou i napětím. Důležité je chránit především zrak, který byste si pravidelném svařování mohli bez svářečské kukly nenávratně poškodit. Vybírejte nejlépe samostmívací kukly a štíty, skrze které je dobře vidět a zatmaví se až ve chvíli, kdy začnete svařovat.

Nezbytné jsou také kvalitní (nejlépe kožené) pracovní rukavice, které chrání ruce před odletujícími jiskrami. Pořídit si můžete i speciální pracovní zástěry a zapomenout byste neměli ani na pevnou pracovní obuv. Doporučujeme dodržovat pořádek na pracovišti – minimalizujete tím riziko požáru a práce vám půjde lépe od ruky.

Ke svářečkám budete potřebovat doplňkové příslušenství v podobě svářecích drátů, svářecích elektrod a řezacích trysek. V případě, že nejsou součástí balení, bude třeba dokoupit i správné svařovací kabely.

Nejčastěji kladené otázky při výběru svářečky

1️⃣ Jak vybrat polyfúzní svářečku?

Svářečku na vodovodní potrubí vybírejte dle toho, jaké průměry trubek chcete svařovat. Každý model obvykle obsahuje základní sadu nástavců pro nejběžnější trubky o průměru 16 – 25 mm.

2️⃣ Jak funguje svářečka na plněný drát?

U svářečky na plněný drát tvoří drát ochranou atmosféru automaticky, proto není třeba používat zároveň plynovou láhev.


Další zajímavé články z naší dílny a zahrady

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek

Jak vybrat akuvrtačku a akušroubovák

Akušroubovák je vlastně akuvrtačka s nižším výkonem. Oboje jsou multifunkční nástroje – můžete je použít na vrtání, šroubování, rozmíchání barvy...celý článek

Efektivní úklid zajistí multifunkční aku pomocníci.

Pracné vytírání, vysávání, utírání prachu nebo kompletní úklid koupelny nejsou oblíbené činnosti...celý článek