10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat sušičku ovoce

Sušička ovoce je skvělým řešením, jak uchovat nejrůznější druhy ovoce plné vitamínů po dlouhou dobu. Kromě ovoce v ní lze samozřejmě sušit i jiné potraviny, jako maso, zeleninu nebo houby. Jaká sušička potravin bude pro vás ta nejlepší a čím se jednotlivé modely liší? S výběrem vám rádi pomůžeme. Také se dozvíte, jak dlouho trvá sušení potravin nebo jaké ovoce je k sušení nejvhodnější.


Proč mít doma sušičku potravin?

Přemýšlíte nad koupí sušičky potravin, ale váháte, zda bude mít dostatečné využití? Zde je pár tipů, jak lze sušičku potravin využít a jaké jsou její hlavní výhody!

  • Sušení ovoce je jednoduché a zachovává většinu vitamínů i minerálů. 
  • Sušené ovoce je skvělým zdrojem energie na výlety, navíc má velmi nízkou hmotnost. 
  • Můžete sušit přebytky ze zahrady nebo houby, které nestihnete zpracovat čerstvé. 
  • Doma sušené potraviny jsou levnější a obvykle zdravější, než kupované sušené produkty.
Jak vybrat sušičku ovoce

Je lepší kulatá nebo hranatá sušička ovoce?

Nejdříve se zaměříme na základní podobu sušičky potravin. K dostání jsou dva tvary – kruhové a hranaté sušičky na ovoce. Který pro vás bude vhodnější? To závisí na požadavcích a také ceně, kterou chcete do sušičky ovoce investovat.


Kulatá sušička ovoce bývá levnější, ale méně praktická

Sušičky na ovoce kruhového tvaru patří k nejrozšířenějším a cenově nejdostupnějším. Mají motor umístěný ve spodní části sušičky, což má za následek nerovnoměrné sušení a proto je třeba plata v průběhu sušení přeskládat, aby potraviny v horní části sušičky nebyly méně usušené, než ty, které se nachází v dolní části v těsné blízkosti motoru. Jednotlivá patra se vrství na sebe. Využijí je spíše ti, kteří suší pouze příležitostně a nižší komfort sušičky jim nevadí.

  • nízká cena sušičky ovoce
  • u vybraných modelů možnost dokoupit další patra
  • náročnější obsluha
Prohlédnout nabídku

Hranatá sušička ovoce suší potraviny rovnoměrně

Hranaté sušičky na ovoce jsou oproti předchozím modelům technologicky propracovanější – motor mají umístěný v boční části a díky tomu suší rovnoměrně, není tedy třeba přesouvat patra během sušení. Plata jsou vysouvací a díky tomu pohodlnější na manipulaci. Tyto modely ocení především ti, kteří suší potraviny často a ocení nenáročnou obsluhu sušičky.

  • rovnoměrné sušení
  • pohodlná manipulace
  • nelze navýšit kapacitu sušičky
  • obvykle vyšší cena
Prohlédnout nabídku

Plastová vs. nerezová sušička ovoce

Kromě tvaru můžete volit také materiál sušičky ovoce. Běžně se setkáte s celoplastovým nebo nerezovým provedením. Kterou variantu vybrat?

Plastová sušička na ovoce vyniká nízkou hmotností

V případě, že sušíte pouze příležitostně a sušička ovoce nemá v kuchyni své stálé místo, doporučujeme volit plastové modely, které jsou lehčí a díky tomu snadno přemístitelné. Navíc jsou oproti nerezovým sušičkám levnější. Jedná se většinou o kulaté sušičky ovoce.

Nerezová sušička na ovoce je výrazně odolnější

Pokud plánujete sušit pravidelně, sáhněte spíše po nerezové sušičce ovoce, která je odolnější, obvykle má delší dobu nepřetržitého provozu a také delší životnost. Jelikož jsou tyto modely těžší, vyplatí se vyhranit sušičce ovoce stálé místo na kuchyňské lince. Nerez se užívá u většiny hranatých sušiček.

Jak vybrat sušičku na ovoce? Rozhoduje počet pater, příkon i hlučnost.

Nyní se zaměříme na důležité parametry, které ovlivňují, jak dlouho bude proces sušení trvat, jaké množství potravin budete moci sušit najednou i celkový komfort při užívání sušičky ovoce.

  • Jaká je optimální kapacita sušičky na ovoce?

Kapacitu sušičky potravin ovlivňuje z velké části počet pater, kterými je vybavena. U kulatých sušiček ovoce lze často patra dodatečně dokoupit a tím kapacitu navýšit, hranaté modely mívají kapacitu neměnnou. 

Před koupí sušičky ovoce tedy zvažte, jaké množství potravin budete sušit. Pokud dáváte přednost občasnému sušení menších porcí, postačí vám běžná sušička s cca 5 platy. V případě, že plánujete sušit intenzivně během sezóny, poohlédněte se po modelu s 6 až 12 platy, které vám ušetří čas i náklady za energii.

  • Příkon sušičky ovoce ovlivňuje délku sušení i spotřebu el. energie!

Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší příkon bude sušička ovoce mít, tím vyšší bude výkon a potraviny budou rychleji usušené. Většina sušiček potravin disponuje příkonem 250 – 1 000 Wattů. Obvykle platí, že sušičky s vyšším příkonem jsou dražší než nejslabší modely. Výška příkonu zároveň ovlivňuje spotřebu el. energie. Čím je vyšší příkon, tím je vyšší také spotřeba energie, ale zkracuje se doba sušení.

  • V potaz berte také hlučnost sušičky na ovoce!

Pokud budete mít sušičku v místě, kde se často pohybujete, dejte pozor také na její hlučnost během provozu. Hlučnější modely by vás totiž mohly nepříjemně rušit například během spánku. Hlučnost sušiček může dosahovat až 60 dB, ty nejtišší modely se pohybují kolem 20 dB. Hlučnost vyšší než 50 dB může působit rušivě.


Jaké užitečné funkce sušiček potravin oceníte?

Přednastavené programy sušení

Sušička má programy, které jsou přímo určené pro daný typ surovin, není tak třeba zjišťovat optimální teplotu sušení. 

Regulace teploty

Teplotu sušení si můžete libovolně nastavit dle vlastních potřeb a zkušeností.

Regulace výšky plata

Umožňuje nastavit výšku každého plata dle aktuální potřeby. Tuto funkci využijete především v případě, že chce sušit větší kousky ovoce nebo zeleniny.   

Bezpečnostní pojistka

Chrání sušičku před přehřátím, v případě nutnosti ji automaticky vypne. 

Displej

Najdete u dražších modelů, slouží k jednoduššímu ovládání a nastavení sušičky ovoce. 

Časovač

Předem lze navolit požadovanou délku sušení, po uplynutí doby se sušička automaticky vypne. Sušit tak můžete i v noci, nebo když se budete pohybovat mimo domov.  

Sušení pomocí infračerveného záření

Moderní funkce, která nabízí zdravější způsob sušení, který uchová v potravinách maximální množství vitamínů a minerálů.  


Jaké vybavení u sušičky ovoce obvykle najdete?

Při výběru sušičky berte ohled také na doplňkovou výbavu. Některé sušičky mají bohatou výbavu, u jiných bude třeba některé komponenty dokoupit. Co se bude hodit? 

  • Otočný kruh – najdete u dražších modelů kulatých sušiček ovoce. Plata se během sušení otáčejí, čím dochází k rovnoměrnějšímu sušení.     
  • Odkapávací tác – zachytí šťávu ze sušených surovin. Chrání vnitřní ústrojí sušičky ovoce před poškozením a znečištěním.  
  • Plata na bylinky – mají velmi hustou strukturu, a proto jsou vhodná pro sušení drobných surovin nebo bylin, zabraňují propadávání. 
  • Teflonová vložka – slouží k sušení surovin, které by se na plastová nebo nerezová plata mohly přilepit. 
  • Silikonové formy – jsou vhodné k výrobě domácích cereálních tyčinek.
Silikonové formy

TIP: Pokud bude v základní sadě některé příslušenství k sušičkám potravin chybět, můžete si ho pořídit zvlášť. Dbejte však na vzájemnou kompatibilitu s modelem sušičky ovoce.

Sušička ovoce ETA

ETA nabízí plastové i nerezové sušičky na ovoce kruhového i hranatého tvaru. Většina modelů je vybavena přehledným LED displejem, časovačem a regulací teploty. Díky výkonnému ventilátoru a technologii Air Flow vzduch rovnoměrně cirkuluje po celé ploše sušičky a není tak třeba přeskládávat jednotlivá plata během sušení. 

Sušička ovoce ETA

Sušička ovoce Sencor

Kulaté sušičky na ovoce od firmy Sencor jsou vybaveny integrovaným ventilátorem pro rovnoměrný rozvod vzduchu, hranaté modely se postarají o rovnoměrné sušení díky technologii Horizontal Air Flow. Samozřejmostí je možnost regulace teploty i časovač.

Sušička ovoce Sencor


Nejčastěji kladené otázky při výběru sušičky na ovoce

Jak dlouho trvá sušení v sušičce na ovoce?

Délka sušení se odvíjí od typu sušené suroviny. Obvykle platí, že čím je šťavnatější, tím bude doba sušení delší. Běžně se u většiny surovin pohybuje mezi 8 – 12 hodinami.

Můžu umývat plata od sušičky ovoce v myčce?

Zde závisí na konkrétním modelu sušičky ovoce. U většiny modelů je však možnost pohodlného mytí v myčce. V případě, že tato možnost u daného modelu není, plata očistěte vlhkým hadříkem, vždy však pouze v případě, že je sušička ovoce odpojena ze zásuvky.

Jaký je rozdíl mezi sušením v klasické troubě a v sušičce potravin?

Sušení v sušičce ovoce je výrazně efektivnější a rychlejší. Díky dobrému odvětrávání nedochází k připálení surovin nebo jejich přesušení.

Co všechno můžu sušit v sušičce na ovoce?

Sušit můžete ovoce, zeleninu, maso, houby i bylinky. Pro ty se hodí speciální plata s jemným rastrem, která zabrání jejich propadávání. Sušit lze také drobné květiny a další přírodniny. Nejvhodnějším ovocem k sušení jsou jablka, hrušky, hrozny, meruňky, ananas nebo pomeranče.