Jak vybrat pánev
Kvalitní kuchyňská pánev patří k nezbytné výbavě každé domácnosti. Můžete na ní smažit, opékat, zapékat, vařit nebo flambovat. Stěžejním parametrem při výběru pánve je tvar, materiál a kvalitní povrch, díky kterému se pokrmy nebudou připalovat. Wok pánev je vhodná na každodenní vaření, pánev na lívance nebo palačinková pánev je ideální na přípravu chutných sladkých snídaní. S výběrem té nejlepší pánve vám rádi poradíme!
Jaký typ pánve vybrat? Rozhoduje účel využití.
Nejdříve si projdeme základní druhy pánví, které se liší tvarem i velikostí. Některé pánve mají univerzální využití, jiné jsou určeny pro konkrétní způsob přípravy jídla.
Univerzální pánev si zaslouží své místo v každé kuchyni
Univerzální pánve jsou vhodné ke smažení, opékání, vaření i flambování. Obvykle mají vyšší okraje, takže jsou vhodné i pro přípravu omáček, rizota apod.
- široké možnosti využití
- poklice je obvykle součástí
- hůře se na ní připravují např. lívance
WOK pánev je nepostradatelná pro milovníky asijské kuchyně
Oblíbené pánve WOK jsou určeny především pro přípravu asijských pokrmů, zeleniny, masa nebo tofu. Díky specifickému tvaru pánve, kdy se stěny směrem ode dna výrazně rozšiřují, se teplo rovnoměrně rozvádí po celé pánvi a díky tomu suroviny pustí maximum šťávy, která pokrm provoní.
- velký objem pánve
- kvalitní příprava pokrmů
- rozměrnější
Grilovací pánev slouží pro přípravu chutných steaků i zeleniny
Grilovací pánve, známé také jako steakové pánve, jsou specifické svým hranatým tvarem a mřížkou na dně, díky které má šťáva z grilovaného masa nebo zeleniny kam odtékat. Hodí se především na grilování steaků, hamburgerů nebo zeleniny.
- těžké a stabilní
- dlouhodobě udržují teplo
- nejsou příliš vhodné na přípravu omáček, lívanců apod.
Palačinková pánev je tvarovaná tak, aby příprava palačinek byla hračka
Palačinkové pánve by neměly chybět v žádné domácnosti, kde se pravidelně připravují sladké snídaně – ty milují obzvláště děti. Tyto pánve mají velmi nízké okraje, aby otáčení palačinek bylo naprosto jednoduché.
- lehké a skladné
- vhodné také k přípravě bramboráků, zeleninových placek apod.
- nízký okraj není vhodný k vaření
Lívanečníky jsou tvarované pro smažení dokonalých lívanců
Lívanečníky jsou nízké pánve s nejčastěji čtyřmi prolisy, do kterých se nalévá těsto na lívance, které se následně s minimem tuku usmaží.
- dokonalý tvar a stejná velikost každého lívance
- malý rozsah využití pánve
Servírovací pánve využijete pro stylové podávání pokrmu
Pokud chcete podávat pokrm stylově, pořiďte si servírovací pánev, která jej udrží teplý i na stole.
- dlouhé držadlo pro pohodlnou manipulaci
- součástí obvykle také dřevěné prkénko
- obvykle menší velikost pánve
Chcete pánve používat také k vaření? Zaměřte se na hluboké pánve.
Pokud si často rádi pochutnáváte na omáčkách, nebo například směsi zeleniny s luštěninami a dalšími pokrmy, které vyžadují během přípravy smažení nebo pražení, vyberte si hluboké pánve s dostatečně vysokými stěnami, ve kterých se vám budou suroviny pohodlně míchat.
Materiál je při výběru stěžejní! Jaký povrch pánve zvolit?
Kvalitní materiál pánve společně s povrchovou úpravou výrazně ovlivňují komfort při vaření. Zatímco u levných a nekvalitních materiálů se běžně stává, že se pokrmy připalují a pánev se těžko čistí, pokud vsadíte na opravdu kvalitní povrchovou úpravu a materiál pánve, vaření se stane zábavou bez zbytečné námahy!
S jakým materiálovým provedením se u pánví můžete setkat?
Hliníkové pánve jsou cenově dostupné a poměrně odolné, dobře akumulují teplo. Obvykle jsou opatřeny nepřilnavým povrchem, aby se pokrm nepřipaloval. Nevýhodou levných hliníkových pánví je, že se při vyšší teplotě obvykle zdeformují a mají poté vypouklé dno, které není pro smažení ideální. Proto je lepší zainventovat do kvalitnějších hliníkových pánví, které se odlévají za tepla, mají silnější dno a jsou tvarově stálé.
Zásadní výhodou litinových pánví je jejich odolnost. Zvládají i neopatrné zacházení a mají opravdu dlouhou životnost. Jsou nepřilnavé a skvěle zvládají nízké i vysoké teploty, teplo rozvádí rovnoměrně. Musíte se však připravit na to, že se jedná o pánve vyšší hmotnosti, díky tomu jsou však na plotýnce příjemně stabilní. S litinou se často setkáte u pánví WOK.
Nerezové pánve jsou oblíbené pro svou stálost, dobré tepelně izolační vlastnosti a univerzální využití. Pořídíte je za rozumnou cenu. Jejich nevýhodou je, že některé suroviny se na nerezový povrch mohou přichytávat, proto je lepší na nerezových pánvích smažit s větším množstvím oleje.
Pánve s keramickým povrchem jsou odolné a lze na nich vařit s naprostým minimem tuku. Jsou vhodné pro pomalejší přípravu pokrmů na nižším stupni ohřevu. Je lepší umývat je ručně, v myčce by se mohl povrch poškodit.
Pánve s titanovým povrchem mají tělo obvykle vyrobené z hliníku. Kvalitní titanový povrch je velmi odolný, a můžete na něm vařit naprosto bez tuku. Nevadí mu ani prudké ohřívání „na sucho“. Titanové pánve navíc jen tak nepoškrábete.
Pánve, které mají povrch z mramoru, jsou velmi odolné, nepřipalují se a nevylučují žádné škodlivé látky ani při vysoké teplotě. I proto jejich obliba stále roste. Pro přípravu jídla stačí použít naprosté minimum tuku, proto jsou vhodné i v případě, že se chcete stravovat zdravě.
Většina pánví je ošetřena nepřilnavým povrchem. Jedním z nejpoužívanějších je teflon, který však vyžaduje citlivé zacházení a šetrnou údržbu. U teflonových pánví nepoužívejte kovové náčiní, mohli byste je poškrábat. Pánve s nekvalitní teflonovou úpravou se mohou začít poměrně brzy loupat, proto raději investujte do kvalitnějšího modelu, který vydrží.
Co ještě rozhoduje při výběru kuchyňské pánve?
- Tvar pánve – vybírat můžete nejčastěji z kulatých pánví, hranaté pánve jsou obvykle grilovací, na trhu najdete také oválné pánve, které často zároveň slouží jako servírovací.
- Průměr pánve – malé pánve (do 24 cm) se hodí pro jednotlivce nebo páry, středně velké pánve (24 – 30 cm) jsou vhodné pro univerzální využití, velké pánve (s průměrem 31 – 40 cm) využijete v případě, že často připravujete větší množství jídla.
- Provedení rukojeti – rukojeť pánve může být kovová, dřevěná, plastová nebo silikonová. Pokud chcete pánev vkládat do trouby, vyhněte se plastovým, silikonovým a dřevěným rukojetím. Výhodou jsou ergonomicky tvarované rukojeti, které pohodlně padnou do ruky.
- Poklice – některé pánve zakoupíte společně s poklicí, u jiných lze poklici v případě potřeby pořídit zvlášť.
Nejčastěji kladené otázky při výběru pánve
Mohou se mýt teflonové a keramické pánve v myčce?
Pánve s teflonovým povrchem nebo keramické pánve se pro mytí v myčce nedoporučují, protože by myčka nešetrným zacházením mohla poškodit povrch pánve a zkrátit tak její životnost. Tyto pánve je tedy lepší umývat šetrně ručně.
Jaká pánev je vhodná na indukci?
Na indukci jsou vhodné pánve s magnetickým a dokonale rovným dnem. Tyto pánve jsou nejčastěji vyrobeny z litiny, oceli nebo titanu. Pánve vhodné na indukční ohřev bývají označeny symbolem elektromagnetické cívky.
Jaká pánev je odolná proti poškrábání?
Proti poškrábání jsou nejlépe odolné titanové pánve, které mají velmi tvrdý povrch. Chybu neuděláte ani v případě, že pořídíte keramickou pánev nebo litinovou pánev.