Podle čeho vybrat televizi
Moderní televize jsou větší, chytřejší a jejich obraz se stále zdokonaluje. Parametrů, se kterými se při jejich výběru v popisech setkáte, je tak celá řada. Poradíme vám, jak vybrat TV, abyste v obýváku měli takovou, která splní všechna vaše očekávání.
Hned na začátku je důležité si zodpovědět několik základních otázek, které vám napoví, jakou koupit televizi.
- Jak velkou televizi chcete?
- Na co chcete televizi využívat kromě sledování TV vysílání?
- Jakým způsobem přijímáte televizní signál?
Jak velkou televizi vybrat
Neustále se zvyšující kvalita obrazu si žádá větší úhlopříčku. Velikost TV je při výběru tím nejdůležitějším parametrem. Závisí nejen na vašich preferencích, ale hlavně na místě, odkud budete obrazovku sledovat.
Na televizích s uhlopříčkou 65“ si užijete
sportovní přenosy, jako byste byli na stadionu.
Čím větší, tím lepší?
Při rozhodování, jak velkou televizi vybrat, ne vždy platí „čím větší, tím lepší“. Pokud vybíráte televizi do menšího bytu nebo třeba do ložnice, zvolte úhlopříčku menší. Obecně ale platí, že televize s úhlopříčkou alespoň 55“ poskytne velmi komfortní zážitek. To pravé kino si užijete s úhlopříčkou od 65".
Jak daleko sedět od televize
Pozorovací vzdálenost televize závisí převážně na kvalitě zdroje a díky stále rostoucímu množství obsahu ve vysokém rozlišení se tato vzdálenost postupně zmenšuje. V tabulce najdete doporučené vzdálenosti pro pohodlné sledování smíšeného obsahu v různé kvalitě. Pokud sledujete primárně filmy v 4K rozlišení, od uvedených vzdáleností odečtětě 20-50 cm podle velikosti televizoru.
Úhlopříčka TV v palcích | Doporučená sledovací vzdálenost v metrech |
---|---|
32 | 1,3 |
43 | 1,7 |
50 | 2.1 |
55 | 2,3 |
65 | 2,7 |
75 | 3,1 |
85 | 3,5 |
98 | 4 |
Kam televizi umístit
Spoustu místa ušetříte, pokud televizi uchytíte na stěnu pomocí držáků. Můžete si vybrat fixní nebo konzolový. Záleží na tom, jestli chcete umístění TV v budoucnu měnit. Naklápěcí držák se hodí v momentě, kdy budete televize nad výškou vašich očí.
Při výběru správného držáku musíte znát tzv. rozteč otvorů pro upevnění a také hmotnost televize, aby ji držák unesl. Potřebné rozměry určuje rozteč VESA. Ta se udává ve formátu VESA 400 × 400. To znamená, že horizontální i vertikální vzdálenosti otvorů na šrouby na televizi jsou 400 mm a držáky tak musí mít minimálně stejně tak velkou rozteč.
Pamatujte také na to, že správně by televize měla být ve výšce očí sedícího člověka. Předejdete tak bolestem krční páteře. Při výběru umístění televize také počítejte s alespoň 3 cm volného místa na každé straně pro správnou ventilaci.
Výběr televize podle parametrů
V popiscích najdete řadu vlastností a čísel, které vám jako laikovi příliš neřeknou. Při výběru se proto řiďte jen podle skutečně důležitých vlastností. Třeba funkce SMART TV jsou dnes už poměrně standardní.
Mnohem podstatnější měřítka jsou odezva nebo obnovovací frekvence. Ta se udává v Hz a určuje, jak moc bude obraz rozmazaný při přehrávání obsahu s rychlými změnami obrazu. Platí, že čím více Hz, tím plynulejší přenos. To nejvíc oceníte u sledování sportovních utkání, akčních filmů nebo hraní videoher. Naopak odezva televize by měla zůstat co nejnižší. Určuje se v milisekundách a neměla by být vyšší než 5. Při výběru televize se zaměřte i na další parametry, jako jsou rozlišení, obraz nebo spotřeba.
Televize s 4K Ultra HD rozlišením jsou dnes standardem.
Rozlišení televize: Full HD stačí, ale 4K stojí za to
Ideální rozlišení televize ovlivňuje doporučenou pozorovací vzdálenost. U obrazovek s vyšším rozlišením můžete sedět blíž. Pro porovnání televizí na základě rozlišení je rozhodující i to, na co se chcete dívat. Na sledování běžného televizního vysílání vám postačí Full HD. Pokud si však chcete užít vaše oblíbené bijáky se vším všudy, 4K je tou nejlepší volbou. Stejně tak se vyplatí investovat pár korun navíc a pořídit si televizi s prvotřídním rozlišením, pokud plánujete hrát videohry.
Full HD televize jsou dnes už standardem. Naopak rozlišení 4K nebo také Ultra HD TV mají 4× více pixelů než Full HD. A to už při výběru televize stojí za zvážení. Navíc je 4K dnes poměrné běžné a ceny už nejsou tak přehnaně vysoké, jako tomu bylo dříve. Kupovat si televizi s Full HD rozlišením proto může být poněkud krátkozraké, přestože vám dnes pro většinu přehrávaného obsahu bohatě postačí.
Novinkou na poli rozlišení je technologie HDR, která poskytuje vyšší kontrast a lepší barvy. HDR televize fungují na širším barevném prostoru. Mají větší rozsah barev, dokážou prokreslit stinné detaily a zároveň ozářit bílé plochy. Díky tomu má obraz výraznou hloubku. Většina televizí již podporuje HDR. Navíc obsah je mnohem dostupnější díky rozšíření služeb jako Netflix, Disney+ apod.
Rozlišení televizí 8K je dosud nejvyšším dostupným rozlišením na trhu, které je ale vykoupeno vysokou cenou.
LED obraz je standard, OLED ocení i ti nejnáročnější
Na správně nastavené televizi můžete dosáhnout kvalitnějšího obrazu bez ohledu na nižší rozlišení. Nejdůležitější vlastností, co se kvality obrazu týče, je vysoký kontrast. Tedy schopnost zobrazit co nejtmavší odstín černé. Na dalším místě jsou pak sytost a přesnost obrazu. V místnostech plných slunečního světla také dosáhnete lepšího zobrazení na matné obrazovce.
Plazmovým televizím již odzvonilo, nahradily je tenké LCD obrazovky podsvícené LED diodami, správně označované jako LED TV. Mají jasné barvy, vysoký kontrast i široké pozorovací úhly. Vše ještě vylepšuje takzvaný local dimming neboli lokální ztmavení jasu. Při výběru televize je to velké plus, není to však nezbytnost.
Ještě na vyšší úrovni jsou OLED televize, které mají nejvyšší kvalitu obrazu a nejvěrnější podání barev. Vedle těchto výhod jsou ještě úsporné a ultra tenké. Na rozdíl od LCD televizí nejsou OLED panely podsvícené, jednotlivé body vyzařují světlo samy o sobě. Díky tomu se můžete na obrazovku dívat z jakéhokoli úhlu a obraz bude vždy stejný.
Televizory používají speciální vrstvu s kvantovými body, které slouží k vylepšení obrazové kvality. Tuto vrstvu navíc doplňují speciálními modrými LED diodami. Díky této kombinaci vytvoří QLED TV to nejčistší možné bílé světlo, takže dosahují těch nejvyšších hodnot jasu ze všech televizorů na trhu. Také dokážou zobrazit tu nejbohatší paletu barev s více než miliardou odstínů – ve srovnání s pouhými miliony běžné LED televize.
Další evoluční krok Mini LED televizí kombinující výhod LED podsvícení (vysoký jas, nevypaluje se displej) a OLED (perfektní černá, vysoký kontrast). Díky miniaturním diodám lze displej rozdělit až do několika set zón, které lze odděleně zhasínat a rozsvěcet. Tím se přibližuje OLED technologii a přináší výrazné zlepšení do zobrazení HDR obsahu u LED televizí.
Tuner
Velkou roli při rozhodování, jakou TV vybrat, hraje také tuner. Tedy způsob, jakým TV přijímá televizní signál. Pokud nemáte televizi jen na filmy, Netflix nebo konzoli, existují tři typy televizního vysílání:
U tohoto tuneru se neobejdete bez zdroje signálu a karty pro sledování placených stanic.
Vedle tuneru rovněž potřebujete zdroj signálu, kartu pro placené stanice a satelitní parabolu.
S pozemním a kabelovým vysíláním si poradí téměř všechny televize na trhu. Většina z nich zvládne i DVB-S.
Běžný a nejdostupnější příjem televizního vysílání s neplacenými stanicemi pomocí klasické antény.
Rozhodování, jakou TV koupit, ovlivňuje i její spotřeba. Spotřebu však ovlivňuje i to, jaký režim zobrazení si nastavíte. Dynamický režim sice poskytuje jas a vysoký kontrast, ale spotřebuje mnohem více energie než šetrnější ECO režim. Informace o spotřebě najdete na energetickém štítku každé TV.
S chytrou televizí získáte přístup ke spoustě pořadů, filmů a seriálů online.
Jaký typ televize vybrat?
Nástup chytrých televizí přinesl do světa domácí zábavy nové rozměry. Důležitá je podpora HbbTV, která propojuje vysíláný obsah s tím internetovým. Můžete tak říct sbohem televizním programům a pustit si oblíbený pořad z digitálního archivu TV stanic kdykoli chcete.
Smart TV umožňuje připojení k internetu. Díky tomu se pyšní celou řadou aplikací a služeb, jako jsou Netflix, Disney+ nebo HBO Max.
Inteligentní světla LED televizoru Philips Ambilight promítají barvy na zeď nebo do místnosti v reálném čase. Televiziní brazovka se bude zdát větší, každý moment bude procítěnější a hudbu doprovodí světelná show.
Jedná se o televize, které jsou zaměřené na desing. Televize The Frame s vyměnnými rámčky, otočná televize The Sero nebo odolná televize The Terrace určená pro venkovní použití.
Jakou značku televize vybrat?
Výběr televize dnes není snadný a zcela určitě to není zařízení, které byste chtěli za rok kupovat znovu. Jakou značku televize vybrat vám napoví i jejich operační systém. Každý z nich má své plusy i minusy. Rozhodující je to, jestli je pro vás přednější široký výběr aplikací, rychlý prohlížeč, nebo jednoduchost ovládání.
Momentálně nejoblíbenější systém. Vzniknul pod taktovkou společnosti Google a setkáte se s ním v televizích TCL, Philips, Sony, Panasonic a další. Oproti ostatním nabízí opravdu širokou nabídku aplikací v Google Play. Uživatelské prostředí je přehledné a jednoduché, obzvlášť pro majitele telefonů s Androidem.
Systém, který svým televizorům na míru ušil sám Samsung. Má sice méně aplikací než Android TV, dohání to ale přehledností, rychlostí a možností multitaskingu. Během sledování videa tak můžete zároveň procházet nabídku. Hráči u Samsungu ocení integraci služby Steam Link, se kterou je možné streamovat hry v lokální síti.
Software v televizích LG je podobně jako Tizen uživatelsky přívětivý. Nabízí magický ovladač, který funguje jako počítačová myš, kurzor na obrazovce jednoduše ovládáte pobyhem ruky s ovladačem, kolečkem lze snadno posouvat webové stránky. Samozřejmostí je pak přístup do filmoték (Netflix, HBO Max apod.) i multitasking. Aplikací na LG TV ale najdete poskrovnu a zabudovaný internetový prohlížeč nemusí vyhovovat všem.