Jak vybrat anténu
Abyste mohli přijímat kvalitní televizní, rádiový či wifi signál, neobejdete se bez antény. Jak ale vybrat tu pravou? V následujícím textu se dozvíte, jaké druhy antén existují, kdy vybrat venkovní anténu a kdy se vyplatí spíše pokojová anténa. Poradíme vám také, jak se zorientovat v parametrech jednotlivých modelů tak, abyste vybrali kvalitní anténu, která uspokojí veškeré vaše potřeby.
Z jakých druhů antén vybírat?
Antény můžeme dělit dle konstrukce, umístění, schopností přijímat pozemní digitální signál nebo satelitní signál a jiných parametrů. Které antény patří mezi nejrozšířenější a jak fungují?
Pokojová anténa je ideální tam, kde je stabilní a silný signál
Pokojové antény vybírejte v případě, že bydlíte v přímé blízkosti vysílače a máte díky tomu dosah kvalitního signálu (ve městě, či v zastavěné oblasti s dobrou viditelností na vysílač).
- jednoduchá instalace v interiéru
- kompaktní rozměry a moderní design
- nedostačující pro slabý signál
Venkovní TV anténa spolehlivě zachytí i slabý signál
Pokud nemáte v blízkosti vysílač a víte, že kvalita signálu není ve vašem okolí optimální (např. bydlíte na předměstí nebo na vesnici či dokonce samotě), vybírejte z nabídky venkovních antén.
- zachytí slabší signál výrazně lépe než pokojové antény
- vyžadují náročnější instalaci Prohlédnout nabídku
Parabola slouží k přijímání satelitního signálu
Satelitní antény, známé jako paraboly, jsou schopny přijímat satelitní signál i ze vzdálených družic. Optimální průměr disku paraboly pro kvalitní příjem signálu je 80 a více cm. Vybírat můžete levnější železné paraboly, kterým hrozí časem koroze, nebo dražší a lehčí hliníkové paraboly s delší životností.
- skvělé pokrytí signálu
- vyšší pořizovací i provozní náklady Prohlédnout nabídku
→ Jaké speciální druhy antén jsou na trhu?
Antény s LTE filtrem minimalizují rušení signálu
Vysokorychlostní internet LTE může rušit pozemní digitální vysílání, jelikož částečně zasahuje do televizního pásma. Pokud se s tímto problémem potýkáte, pořiďte si anténu s LTE filtrem, která tyto nepříjemnosti vyřeší.
Pokojová anténa Nedis je vybavena LTE filtrem, který reguluje vliv 4G a LTE sítí.
Antény s příjmem DAB+ nebo FM umožňují také poslech rádia
Pokud rádi posloucháte rádio, vybírejte modely antén, které přijímají DAB + nebo FM vysílání.
Pokojová kruhová anténa Vivanco přijímá mimo signálu DVB-T a DVB-T2 také radiový signál FM/DAB+.
Antény se zesilovačem lze pořídit ve výhodném balení
Pořídit si můžete také výhodné sady antény se zesilovačem. Úkolem zesilovače je zesilovat či regulovat signál přijímaný z antény na potřebnou úroveň tak, aby byl přenos plynulý.
Venkovní anténa Evolveo disponuje nejen LTE filtrem, ale také zesilovačem, který zvýší zisk antény až o 20dBi.
TV anténa do karavanu vás může provázet na cestách
I na cestách můžete sledovat své oblíbené pořady nebo poslouchat rádio. Na obytné auto nebo karavan stačí nainstalovat televizní anténu.
Televizní anténa Optex je ideální pro instalaci na obytný karavan nebo automobil. Kromě DVB-T signálu přijímá i rádiové vysílání FM.
Co nepřehlédnout při výběru antény?
Pokud už máte jasno v tom, jaký typ antény je pro vás nejvhodnější, zaměřte se na technické parametry. Ty prozradí, jaké schopnosti a kvality má daný model antény. Co vás bude zajímat?
Zisk antény a směrovost
Zisk antény ovlivňuje především velikost přístroje, směrovost jeho délka. Ziskovost antény určuje kvalitu přijímaného signálů. Udává se dB (decibelech). Čím je hodnota vyšší, tím je příjem signálu obvykle kvalitnější.
Orientačně můžete vybírat dle vzdálenosti vysílače:
- Krátké vzdálenosti (cca do 60 km) – vyžadují výkon přibližně 10 dB.
- Delší vzdálenosti (přibližně od 80 km) – potřebují alespoň 15 a více dB.
Frekvenční rozsah a počet kanálů
Frekvenční rozsah u antén značí, na jakých frekvencích lze signál přijímat. Na území ČR se běžně užívá rozsah frekvenčního pásma 482 – 786 MHz. V souvislosti s tímto frekvenčním rozsahem je možno vysílat na kanálech 21 – 69.
Je lepší horizontální nebo vertikální polarizace?
Polarizace určuje horizontální nebo vertikální nastavení antény. Drtivá většina míst na území ČR používá horizontální polohu antény, pouze v některých velkých městech je efektivnější vertikální nastavení antény.
Nejčastěji kladené otázky při výběru antény
Jak se liší anténa pro signál DVB-T nebo DVB – T2?
V případě, že chcete přijímat digitální vysílání DVB –T2, nemusíte kupovat novou anténu. Drtivá většina antén funguje pro oba signály, jelikož kódování signálu má na starosti až samotný přijímač v podobě televizoru nebo set-top boxu, nikoliv samotná anténa.
Co potřebuju k příjmu signálu DVB-T2?
Pro příjem moderního signálu DVB –T2 je zapotřebí moderního modelu televizoru, který má integrovaný set-top box pro vysílání DVB-T2, nebo (v případě staršího televizoru) je třeba dokoupit samostatný set-top box DVB-T2.
Čím se liší směrová a všesměrová anténa?
Směrové antény mají obvykle delší dosah, ale přijímají signál pouze z jednoho směru. Proto jsou ideální pro přijímání pozemního nebo satelitního signálu. Všesměrové antény mají kratší dosah, ale zasahují do všech směrů, často se proto využívají u routerů pro šíření wifi signálu.
Jak nainstalovat anténu?
Venkovní i pokojové antény se připojují za pomoci koaxiálního kabelu. Instalace pokojové antény je snazší, protože není třeba lézt na střechu či fasádu domu. U pokojové antény tedy stačí propojit koaxiální kabel s anténou a televizorem či set top boxem, poté přístroje zapojit do el. sítě a nainstalovat požadované programy. U venkovní antény je třeba anténu kvalitně připevnit za pomoci speciální drřáku tak, aby odolala i silným poryvům větru a natočit ji správným směrem k vysílači. Poté je postup podobný jako v případě pokojové antény.