10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat krosnu

Ať už jste začátečník, kterého lákají horské túry, nebo zkušený horal, na treky byste měli vyrážet pouze s kvalitní krosnou, která bude vaším věrným parťákem na cestách. Turistický batoh musí mít kvalitní zádový systém, který šetří záda i v případě, že máte sbaleno na 14 dní. Jak vybrat krosnu tak, aby vám dokonale padla, vydržela dlouhá léta a poskytovala maximum komfortu? A jaký objem krosny vybrat? To vše a mnoho dalšího vám rádi prozradíme v našem článku! 

Co zvážit před koupí turistického batohu?

Předtím, než se pustíte do výběru konkrétní krosny, měli byste si odpovědět na několik základních otázek: 

  • Na jak dlouhé treky budu s krosnou vyrážet? Je rozdíl, zda se chystáte spíše na víkendové výlety do přírody, nebo chcete překonávat hřebeny hor i více jak 14 dní. Dle toho je třeba zvolit odpovídající objem krosny. 
  • Budu přespávat v chatách nebo v přírodě? Pokud budete přespávat v horských chatách nebo ubytovnách, náklad se výrazně sníží o spací a jídelní potřeby. 
  • Budu s sebou nosit trekingové hole nebo hydrovak? Některé krosny mají speciální úchyty pro trekingové hůlky a systém pro instalaci hydrovaku. 
  • Jaký mám na krosnu rozpočet? Při výběru krosny hraje důležitou roli i její cena. Proto byste si měli rozmyslet, jak často budete krosnu využívat a kolik peněz do ní chcete investovat.

Jaký objem krosny zvolit?

Objem krosny patří k nejdůležitějším parametrům vůbec. Odvíjí se od využití krosny, fyzické kondice jejího uživatele i toho, co všechno potřebujete na cesty zabalit. Turistické batohy můžeme dělit do tří základních kategorií, dle objemu a využití batohu.

Malé batohy do 30 litrů jsou ideální na jednodenní výlety!

Pokud se nejčastěji vydáváte pouze na jednodenní výlety, pořiďte si malý batoh do objemu cca 30 litrů. Do něj zabalíte vše potřebné na celý den, nepočítá se však s tím, že sebou budete brát vybavení na noc. Dbejte na to, aby i tyto malé batohy měly propracovaný zádový systém a bederní popruh, který hmotnost batohu výrazně odlehčí.

  • kompaktní, lze je využít i jako příruční zavazadlo
  • nižší cena
  • zádový systém je obvykle fixní
  • nevhodné na vícedenní treky
Prohlédnout nabídku

Střední batohy do 45 litrů využijete na víkendové výlety!

Pokud rádi trávíte víkendy v přírodě, s venkovním přespáním max. na 2 dny, sáhněte po turistických batozích o objemu cca 35 – 45 litrů. Tyto střední batohy jsou obvykle schopny pojmout i lehčí verzi výbavy na spaní. Vhodnou volbou jsou také v případě, že vyrážíte na delší trek, přespávat však budete na chatách nebo v ubytovnách. Jejich výhodou je, že poskytují dostatek prostoru na dvoudenní trek, zároveň však vyhrazený prostor odrazuje od balení nepotřebných zbytečností a vy tak nebudete nosit zátěž navíc.  

  • univerzální velikost pro víceré využití
  • vhodný i na vícedenní treky
  • převyšuje rozměry příručního zavazadla
Prohlédnout nabídku

Velké krosny nad 50 litrů jsou spolehlivými parťáky na dlouhé treky!

V případě, že se vydáváte do hor na týden, 14 dní nebo měsíc, plánujete kempovat v přírodě a potřebujete si sebou vzít veškeré nezbytné vybavení, včetně potravin a spaní, sáhněte po dostatečně velké krosně. Její objem může být 50 – 90 litrů. Obecně lze říci, že pro ženy jsou ideální krosny mezi 50 – 65 litry, muži obvykle dávají přednost 70 – 80 litrovým krosnám. Krosny pro ženy a muže se liší také konstrukcí batohu tak, aby se lépe přizpůsobily tvaru těla.

  • poskytují dostatek prostoru na veškerou výbavu
  • často mají flexibilní zádový systém
  • vyšší pořizovací cena
  • mohou svádět k zbytečnému přetěžování
Prohlédnout nabídku

Pozor na zbytečné přetěžování – berte sebou jen to, co opravdu potřebujete! 

Pamatujte na to, že žádný člověk by neměl na zádech nosit vyšší zátěž, než je jedna třetina jeho hmotnosti. Proto se při balení snažte vyhnout zbytečnostem, které na cestě později nevyužijete. Raději investujte do kvalitního vybavení například v podobě merino oblečení, které lze nosit mnoho dní po sobě, aniž by zapáchalo. Čím nižší hmotnost ponesete, o to více si každý výlet užijete!

Zádový systém u krosny musí perfektně sedět!

U krosny je nejdůležitější, aby vám dokonale seděla. Nesmí vás při chůzi nikde táhnout, škrtit, nebo se nepříjemně posouvat. V případě, že by vám krosna neseděla, mohlo by vám to pokazit celý výlet, při dlouhodobém nošení by mohla dokonce způsobit zdravotní komplikace se zády. Proto před koupí krosny celý nosný systém pečlivě prostudujte!

Nosný systém se skládá ze čtyř částí:

Zádový systém

– by měl být anatomicky tvarovaný, kvalitně polstrovaný a také dostatečně odvětrávaný. Krosny s větším objemem obvykle nabízí několik velikostí zádového systému (S – L), který volíte dle výšky postavy (délky zad).

Ramenní popruhy

– mohou být užší nebo širší, užší se obvykle hodí pro ženy a muže drobnější konstituce, širší ocení muži s těžším nákladem. Popruhy musí mít možnost nastavení délky tak, abyste je mohli nastavit dle svých potřeb. Samozřejmostí je kvalitní polstrování, díky kterému se nebudou zařezávat do ramen.

Bederní pás

– je naprostou nezbytností, působí na něj až 80 % hmotnosti celého batohu. Důležité je výrazné polstrování, které zamezí zařezávání do kyčlí, kvalitní přezka a možnost regulace jeho délky. Velmi praktické jsou kapsy na bederním pásu, do kterých si můžete vložit peníze, mobilní telefon a další drobné potřeby, které chcete mít vždy po ruce.

Hrudní pás

– pomáhá fixovat krosnu tak, aby se při chůzi nepohybovala, obvykle lze nastavit jeho délku i výšku a přizpůsobit si jej tak přesně na tělo. Některé hrudní pásy jsou vybaveny sponou, která slouží zároveň jako píšťalka – ta vám může pomoci zavolat v případě nesnází záchranu.

Hrudní pás

Způsob plnění a počet přihrádek

Drtivá většina krosen je dvoukomorová – má dvě hlavní vnitřní kapsy. Spodní kapsa se obvykle užívá pro uložení stanu nebo spacáku, ta horní slouží k uložení oblečení, potravin apod. Obě kapsy lze v případě potřeby propojit. Na krosnách najdete také další kapsy – po stranách jsou obvykle přihrádky na lahve, nahoře se nachází kapsa na drobnosti, které chcete mít na dostupném místě. 

Dále můžeme krosny dělit dle způsobu plnění. Některé modely lze plnit pouze z vrchní části, což není úplně praktické v případě, že potřebujete vyndat obsah například ze středu batohu. Většina moderních krosen má však možnost i předního plnění. To zajišťuje jednoduchý přístup do jakékoliv části batohu.

Hrudní pás

Materiál krosny 

Krosny by měly být vyrobeny z odolného materiálu, který dobře odolává vlhkosti a opotřebení. Na zádovou část se často užívají pružné síťoviny, které dobře odvádí pot a zajišťují prodyšnost při nošení batohu. Výhodou jsou lepené švy, které dobře odolají dešti. Každá kvalitní krosna je navíc vybavena pláštěnkou na míru



TIP: Pořídit si můžete také nejrůznější doplňky k batohům v podobě kapsiček, pláštěnek, náhradních přezek a podobně.



Vyrážíte na túry s nejmenšími? Krosna na dítě je pro vás to pravé! 

V případě, že chcete vyrážet na túry do přírody či horského terénu i s nejmenšími dětmi, které by ještě cestu po svých nezvládly, pořiďte si dětské nosidlo. Tyto krosny pro děti jsou vybaveny pohodlným sedadlem pro dítě, kvalitním zádovým systémem, stínidlem, pláštěnkou, batohem na vaše potřeby a často také hydrovakem.

Hrudní pás

Nejčastěji kladené otázky při výběru krosny

Jak vybrat velikost batohu?

Velikost krosny závisí na počtu dní výletu i množství věcí, které potřebujete zabalit. Obecně platí, že na 1 – 2 denní výlety si vystačíte s batohem do 35 litrů, na víkendové výlety se spaním venku volte krosny o objemu 35 – 50 litrů, pokud vyrážíte na vícedenní trek do hor využijete krosnu o objemu 55 – 80 litrů (v závislosti na tělesné konstituci).

Jak správně sbalit věci do krosny?

Správné umístění věcí v krosně má velký vliv na komfort při nošení. Do spodní části krosny umístěte lehčí věci v podobě spacáku, plachty na spaní, náhradního oblečení apod., které potřebujete pouze večer. Do střední části patří kvůli těžisti nejtěžší věci, jako je stan, potraviny, potřeby na vaření apod. Do vrchní části dejte věci, ke kterým chcete mít snadný přístup během cesty.

Jak cestovat nalehko?

Cestování „nalehko“ je stále populárnější. Jedná se o maximální úsporu co se týče hmotnosti, kterou je třeba nést. To umožňují moderní odlehčené materiály, ze kterých se vyrábí právě krosny, spacáky, karimatky a další turistické vybavení. Hmotnost sbaleného batohu se tak může snížit o několik kilogramů.


Mohlo by vás dále zajímat

Kempovat můžete po celý rok, stačí správné vybavení

Víkend v přírodě je nádhernou relaxací, nemusíte se ho vzdávat ani v podzimním období. Stačí mít správný stan a spacák... celý článek

Jak vybrat stan

Stan se na cestách stane vaším druhým domovem. Investice do jeho pořízení jsou nemalé, ale při správné péči slouží... celý článek

Jak vybrat trekingové hůlky

Hole jsou oblíbenou součástí výbavy sportovců i turistů všech věkových kategorií. Jsou neocenitelnými společníky... celý článek