10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Kempovat můžete po celý rok, stačí správné vybavení

Víkend v přírodě je nádhernou relaxací, nemusíte se ho vzdávat ani v podzimním období. Stačí mít správný stan a spacák. Se zimními spacáky si dokonce můžete troufnout na noc pod hvězdami za mínusových teplot. Pro milovníky výletů s obytnými auty a karavany máme ještě lepší zprávu, vyrazit můžete naprosto bez obav po celý rok. Zimní kempování má své kouzlo.

Kempovat můžete po celý rok, stačí správné vybavení

Zimní kempování

Zimní camping se těší stále větší oblibě. Zejména poté, co se tisíce osob rozhodlo pro nákup obytných vozů, karavanů a nejrůznějších přívěsů. Velký počet kempů v České republice i v zahraničí je otevřeno po celý rok, zimní kempy najdeme v blízkosti mnoha lyžařských středisek. Pro zimní kempování je vhodné vybavit se plynovým topením a teplovzdušným ventilátorem.

Pro zimní kempování utěsněte dočasně větrací otvory, hned po pobytu je zase zprůchodněte. Okolí postelí obložte zevnitř polystyrenovými deskami na podlahu položte koberec. Vybavte se kvalitními spacáky a kvalitním oblečením.

Společně s kvalitními spacáky a oblečením si pořiďte termofolie na okna, dekou utěsněte na noc prostor okolo dveří. Gumová těsnění dveří je dobré natřít glycerinem.

CHYTRÁ RADA

V zimním období použijte pro vytápění čistý propan. Butan se totiž neodpařuje, v nízkých teplotách se spaluje pouze propan. Část láhve byste nevyužili.

Tipy pro zimní kempování

  • Začátečníci by měli vyzkoušet nejprve víkendový pobyt.
  • Vybírejte místa, která jsou v blízkosti, dokud neznáte vlastnosti vašeho auta.
  • Hledejte kempy, kde je zázemí i v zimě (sociálky, elektřina, restaurace, obchod aj.).
  • Vozte dostatečnou zásobu plynu, topení je nezbytné.
  • Vybavte se ultrazvukovým detektorem pro plynové láhve, zjistíte stav náplně.
  • V zimním období nevypínejte topení úplně ani když odcházíte, pouze uberte teplotu.
  • Pokud máte odpadní nádrž pod autem je nutné ji izolovat a ohřívat topným tělesem.
  • Na zimu se vyplatí pořízení mobilní odpadní nádrže.
  • Pravidelně větrejte a utírejte okna od vlhkosti.
  • Vozte žebřík na odmetení sněhu, koště, sněhové řetězy.

Stany pro podzimní kempování

Stany jsou samozřejmě nepromokavé, ale při podzimním kempování se vyplatí ošetřit zipy a spoje dodatečnou impregnací. Vybavte se také minimálně dvouvrstvým stanem. Vodní sloupec by měl být okolo 3 000 mm. U stanu kontrolujte doporučení výrobce a stav stanu.

Stan vždycky stavte na vrcholu kopce, kde se nebude hromadit tolik vody. Pod stan umístěte izolační plachtu a izolační podložku. Igelitovou fólií rozložte dovnitř stanu, okraj ve velikosti pár centimetrů přehněte dovnitř. Ke stanu použijte vnější plachtu či přístřešek, bude sloužit jako místo pro mokré oblečení.

Karavanem na podzim

V létě vám u karavanu stačila markýza, při podzimním kempování je nutné doplnit markýzu i o boční stěny. Vše by mělo být nepromokavé a odolávat větru.

Doplňky pro podzimní kempování

  • Pláštěnka – vycházky venku mohou probíhat za deštivého počasí.
  • Termoska – teplý nápoj oceníte během dne i noci.
  • Izolační podložky – vybavte se dekami se spodní izolační vrstvou.
  • Termooblečení – umožňuje několik vrstev prodyšného materiálu, který snadno svléknete.
  • Obuv – na ranní rosu se vybavte voděodolnou obuví či holinami.
  • Podpalovač – večerní táborák budete rozdělávat z vlhkého dřeva, podpalovač pomůže.
  • Čelovka – přítmí bude výrazně dříve než v létě, čelovky a svítilny se budou hodit.
  • Cestovní hry – určitě budete trávit více času uvnitř, je třeba děti zabavit.

Spacáky pro zimní spaní

S kvalitním spacákem se můžete vypravit pod stan i v zimě. Vybírejte podle limitní a podle komfortní teploty. Spacák do -10 °C vás při -10 °C nezahřeje. Zajistí, že nebudete prochladnutí. K limitní teplotě připočítejte přibližně 20 %.

Pokud chcete spát venku v teplotě -10 °C, vyberte spacák určený do -18 °C. I tak musíte počítat se skutečností, že i expediční spacáky nebudou mít komfort teplé peřiny doma. I do zimního spacáku se budete muset dobře obléct a ke spánku ulehat zahřátí. Pomáhá rozcvičení nebo krátký běh. Spacák bude poté izolovat teplotu vašeho rozehřátého těla. Spěte v ponožkách, rukavicích, v čepici, v šále, s maskou na obličeji. Pozor na to, abyste si nedýchali do spacáku, vodní páry by se srazily a ve spacáku by zmrzly.

RADA NA ZÁVĚR: Větší teplotní komfort získáte s vložkou do spacáku nebo se zateplenými papučemi. Prohlédněte si doplňky ke spacákům.

Další zajímavé články

Jak vybrat stan

Stan se na cestách stane vaším druhým domovem. Investice do jeho pořízení jsou nemalé, ale při správné péči slouží... celý článek

Jak vybrat spacák

Výběr spacího pytle nemine žádného dobrodruha, cestovatele ani příležitostného výletníka, který chce trávit noci pod... celý článek

Jak vybrat trekingové hůlky

Hole jsou oblíbenou součástí výbavy sportovců i turistů všech věkových kategorií. Jsou neocenitelnými společníky... celý článek