Jak vybrat hvězdářský dalekohled
Fascinuje vás vesmír a rádi byste si vzdálené objekty na hvězdné obloze prohlédli důkladněji, než pouhým okem? V tom případě vás nejspíš čeká výběr hvězdářského dalekohledu, neboli teleskopu, který vám umožní objevovat tajuplné krásy vesmíru. Ať už hledáte teleskop pro začátečníky, nebo pokročilé astronomy, v našem článku se dozvíte, jak vybírat! Poradíme vám mimo jiné, jaké příslušenství si k hvězdářskému teleskopu pořídit!
Před koupí hvězdářského teleskopu si položte tyto otázky!
Dalekohledy se řadí ke složitějším zařízením a k dostání jsou v široké škále provedení, proto byste si měli před jeho výběrem ujasnit několik aspektů:
- Hledáte dalekohled pro dítě nebo dospělého? V případě, že máte doma malého nadšeného astronoma, je třeba pro něj vybrat takový dalekohled, který zvládne jednoduše ovládat. I z toho důvodu jsou na trhu speciální teleskopy pro děti. Dospělý člověk si snadněji poradí i se složitější mechanikou a nastavením, avšak dětem by mohlo prvotní nadšení pokazit.
- Chcete základní dalekohled pro hobby využití, nebo máte vyšší ambice? Jestliže se chcete občas pokochat pozorováním měsíce či planetek, vystačíte si s levnějšími modely dalekohledů se základními funkcemi. Pokud však aspirujete na pozorování vesmíru na profesionální úrovni, budete potřebovat pokročilejší modely s větším průměrem objektivu a lepší světelností. Speciální kategorií jsou pak hvězdářské dalekohledy pro fotografy.
- Jakou částku plánujete do teleskopu investovat? Na začátku byste si měli stanovit také finanční hranici, kterou nechcete překročit. Od té se pak samozřejmě odvíjí schopnosti hvězdářských dalekohledů.
Jaké základní druhy hvězdářských dalekohledů existují?
Na úvod je třeba zmínit 3 nejběžnější druhy hvězdářských teleskopů, ze kterých budete vybírat.
Refraktor – čočkový dalekohled ideální pro začínající pozorovatele!
U těchto dalekohledů je objektiv tvořen čočkou nebo soustavou čoček. Je určený především pro pozorování jasných objektů – Měsíce, hvězd, planet apod. Mohou být vybaveny dvěma typy objektivů – achromatickým (levnějším) nebo apochromatickým (dražším a kvalitnějším). Zatímco první jmenovaný je schopen rozkládat pouze červené a modré barevné spektrum, druhý zvládá regulovat celé barevné spektrum a jeho pozorovací schopnosti jsou tak na vyšší úrovni.
Reflektor – zrcadlový dalekohled vhodný pro pokročilé a fotografy!
Tyto dalekohledy mají objektiv vyplněný speciálně tvarovanými (dutými nebo vypouklými) zrcadly, která určují světelnost objektivu. Zároveň nedochází k barevným odchylkám, proto patří tyto teleskopy mezi nejlepší, co se týče optiky. Jsou ideální k pozorování nebo fotografování komet, galaxií a mlhovin.
Katadioptrický dalekohled snoubí čočku se zrcadlem!
Posledním typem jsou katadioptrické dalekohledy, které se nachází na pomezí předchozích dvou zmíněných. Skládají se ze zrcadlového objektivu a speciálně tvarované, korekční čočky, jež má za úkol korigovat zrcadlové odchylky – díky tomuto principu je výsledkem velmi kvalitní optika, která dobře slouží i při pozemském pozorování. Navíc jsou tyto teleskopy poměrně kompaktní a pohodlné i při častějším přenášení – tato vlastnost je však vykoupena vyšší cenou.
Azimutální vs. paralaktická montáž – které dát přednost?
Hvězdářské dalekohledy jsou vybaveny stativem, který umožňuje jejich stabilní ukotvení pro pohodlné pozorování oblohy. Stativy u těchto dalekohledů se označují jako montáž a nejčastěji se můžete setkat se dvěma typy:
- Azimutální montáž – je ideální pro začátečníky, protože funguje na podobném principu jako fotografický stativ. Dalekohled se otáčí kolem horizontální a vertikální osy, díky kterým lze nastavit azimut a výšku. S touto výbavou můžete pozorovat pozemské i vesmírné objekty.
- Paralaktická montáž – známá také jako rovníková montáž, pracuje na principu sledování pozemských os – tedy oblouku, který otáčením země opisují nebeské objekty. Pokud tedy začnete sledovat určitý objekt ve vesmíru, při správném nastavení jej lze jednoduše sledovat i během rotace. Toto nastavení vyžaduje již určité zkušenosti a proto je vhodnější spíše pro pokročilé.
Co dalšího rozhoduje při výběru hvězdářského teleskopu?
- Průměr a zvětšení objektivu
Průměr objektivu byste měli vybírat dle toho, jaké nároky na dalekohled máte, a jaké objekty plánujete na obloze pozorovat. Jednoduše lze říci, že čím větší je průměr objektivu, tím vzdálenější a menší objekty lze na obloze pozorovat. Avšak s rostoucím průměrem se zvyšuje také cena dalekohledu. Pokud vás tedy uspokojí zkoumání měsíční krajiny a okolních planet, vystačíte si bohatě s levnějšími modely s průměrem cca 80 mm. Jestliže toužíte po objevování galaxií a mlhovin, budete potřebovat výkonnější teleskop s průměrem alespoň 150 mm.
→ Zvětšení objektivu může být buď pevně dané, nebo nastavitelné. Značí, kolikrát se nám objekt opticky přiblíží. Pozor, neplatí vždy, že čím větší zvětšení, tím lépe. Je třeba jej vybírat s ohledem právě na průměr objektivu, aby byl obraz dostatečně ostrý a jasný. Orientovat se můžete dle jednoduché poučky – vynásobte průměr objektivu dvěma a vyjde vám maximální doporučené zvětšení pro váš teleskop.
- Ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdálenost značí vzdálenost čočky nebo zrcadla od jejich ohniska, a díky ní lze spočítat zvětšení dalekohledu (podíl ohniskové vzdálenosti objektivu a okuláru). Čím větší je ohnisková vzdálenost, tím je zorné pole užší a naopak čím menší je ohnisková vzdálenost, tím se zorné pole rozšiřuje.
- Světelnost
Světelnost obvykle najdete pod označením f/x. Platí, že čím je vyšší, tím vzdálenější a méně zřetelné objekty lze pozorovat. Lze ji spočítat poměrem ohniskové vzdálenosti a průměru objektivu.
- Příslušenství
K hvězdářskému teleskopu můžete také pořídit četné příslušenství, které pozorování oblohy usnadní. Některé může být již součástí základního dalekohledu, jiné můžete pořídit zvlášť. Co se určitě hodí?
Pokud chcete ještě zvýšit přiblížení objektů, pořiďte si Barlowovu čočku, která se vsazuje mezi okulár a objektiv a prodlužuje tak ohniskovou vzdálenost. Pro snazší hledání objektů na obloze slouží optický hledáček, který si upevníte přímo na teleskop. Pokud není brašna a krytky součástí základního vybavení dalekohledu, určitě si je pořiďte. Předejdete tak poškrábání objektivu nebo okuláru a teleskop se vám bude v brašně pohodlně přenášet.
Nejčastěji kladené otázky při výběru hvězdářského dalekohledu
1️⃣ Co lze pozorovat hvězdářským dalekohledem?
V závislosti na schopnostech fotoaparátu můžete pozorovat Měsíc, planety, galaxie, hvězdokupy, planetární mlhoviny a další zajímavé vesmírné objekty. .
Další zajímavé články
Jak vybrat fotoaparát
Každý má nějaký stanovený cenový limit pro nákup fotoaparátů. Pokud si zvolíte v možnostech řazení fotoaparátů... celý článek
Jak vybrat objektiv
Objektiv je čočka nebo soustava čoček vytvářející opticky změněný obraz, který se dále zpracovává a tělo digitálních... celý článek
Jak vybrat autokameru
Autokamery se využívají pro natočení reálného průběhu dopravní situace. V případě nehody nebo jiné komplikace... celý článek