Jak vybrat florbalku

Ať už jste rekreační hráč nebo profesionální sportovec, výběr správné florbalové hole může výrazně ovlivnit kvalitu hry. Jak vybrat florbalku tak, aby dobře padla do ruky a hra s ní byla maximálně efektivní a zároveň pohodlná? Poradíme vám, jak zvolit správnou délku a zahnutí florbalové hole, který materiál je nejodolnější a jakou tvrdost hole vybrat. Přiblížíme si také, jak vybírat florbalku pro děti.

Florbalová hůl se skládá ze dvou částí – shaftu a čepele

Pro začátek je dobré vědět, že florbalku lze dělit na dvě části – shaft a čepel. Shaftem se rozumí tyč, kterou florbalovou hůl držíte. Při výběru rozhoduje její tvrdost a správná délka. Čepelí se označuje spodní zahnutí hole, které ovládá míček. Při jejím výběru se zaměřte především na tvar a směr zahnutí.

Při výběru florbalky rozhoduje zahnutí čepele, délka i tvrdost shaftu

  • Zahnutí čepele – volíte dle způsobu držení florbalové hole.
  • Délka shaftu – se určuje dle výšky hráče.
  • Tvrdost shaftu – se vybírá dle síly, případně hmotnosti hráče.

Základem je vybrat správné zahnutí florbalky. Jak zjistit, které vybrat?

Florbalové hole se dělí na modely s pravým a levým zahnutím. Jak zjistit, které potřebujete? Nejjednodušší je uchopit smeták a začít zametat. Ta ruka, která drží tyč níže, určuje zahnutí hole.

Pokud tedy držíte tyč smetáku tak, že je dole levá ruka, potřebujete levé zahnutí hole. Pokud se ve spodní části nachází pravá ruka, vyberte si florbalku s pravým zahnutím.

Pozor, držení hole se neodvíjí od toho, zda jste pravák nebo levák, proto je lepší si držení hole vždy vyzkoušet zmíněným způsobem.

Typy shaftů i čepelí
Typy shaftů i čepelí se u jednotlivých
modelů mohou lišit tvarem i stupněm odolnosti.

Jak určit správnou délku florbalové hole?

Pokud víte, na kterou stranu hrajete, zaměřte se na výšku hole. Tu určuje především výška hráče. Florbalová hokejka by měla sahat po pupík, případně 3 – 5 cm nad pupík.

S určením správné výšky hole pro dospělého hráče může pomoci tabulka:

Výška hráče Optimální délka hole (bez čepele)
150 cm 85 – 87 cm
155 cm 85 – 90 cm
160 cm 89 – 92 cm
165 cm 90 – 92 cm
170 cm 90 – 95 cm
175 cm 95 – 96 cm
180 cm 95 – 98 cm
185 cm 98 – 101 cm
190 cm 101 – 103 cm
Nad 195 cm 103 – 105 cm

*Údaje v tabulce jsou orientační. Pokud měříte florbalku s čepelí, bude výsledná délka cca o 10 cm delší.

Při výběru správné délky hole si dejte záležet. Pokud zvolíte příliš krátkou hůl, bude pro vás hra namáhavá na záda a nepohodlná. Naopak u dlouhé hole hrozí ztížená obratnost při hře.

O tvrdosti hole rozhoduje síla hráče

Nyní je třeba zvážit správnou tvrdost florbalové hole. Ta ovlivňuje prohnutí hole při hře. Stupně tvrdosti značí počet milimetrů, o které se hůl prohne při zatížení 30 kg.

Platí, že čím vyšší je stupeň tvrdosti, tím je hůl měkčí a vhodnější pro děti, ženy nebo slabší hráče. Naopak čím je číslovka nižší, tím je hůl odolnější a k vypružení potřebuje větší sílu. V praxi to znamená, že pokud zvolíte příliš měkkou florbalku, bude se při odstřelu výrazně prohýbat a střelba bude méně přesná. Pokud zvolíte příliš tvrdou florbalovou hůl, nebude pružit a míček od ní bude odskakovat.

Tvrdost florbalových holí můžeme dělit to 3 kategorií:

  • Florbalové hole s průhybem 29 – 32 mm – jsou ideální pro juniory, ženy nebo začínající hráče.
  • Florbalové hole s průhybem 26 – 29 mm – užívají nejčastěji dospělí a pokročilý hráči.
  • Florbalové hole s průhybem 23 – 25 mm – jsou vhodné pro silné hráče s vyšší hmotností, nebo profesionály.

Vybrat si můžete také tvar shaftu

Shaft, neboli tyč florbalky, může mít různé tvary. Kulatý tvar je nejužívanější. Pro hráče s velkými dlaněmi a dlouhými prsty jsou vhodné oválné shafty, které poskytují větší plochu pro rozložení prstů. Pro hokejové hráče, kteří hrají zároveň floorball, jsou tu hole s hranatým shaftem.

Materiál shaftu ovlivňuje tvrdost i odolnost florbalové hole

Zbývá rozhodnout, z jakého materiálu bude vaše nová florbalová hokejka. Materiály užívané pro její výrobu se liší odolností, pevností i hmotností. Z jakých florbalek můžete vybírat a jaké mají přednosti i nevýhody?

Florbalová hůl z kompozitu

Kompozit je nejpoužívanější materiál při výrobě florbalových shaftů, tyto hole dosahují průměrné hmotnosti.

  • vysoká odolnost
  • pevnost
  • dobrý poměr cena/výkon
  • oproti florbalkám z karbonu má vyšší hmotnost

Karbonová florbalová hůl

Na shaft florbalky se užívá karbon. Tyto hole jsou vhodné především pro profesionální hráče.

  • vysoká pevnost
  • dobře absorbuje otřesy
  • v případě nárazu se může zlomit

Florbalová hůl z kombinace kompozitu a karbonu

Shaft holí je vyroben ze slitiny karbonu a kompozitu. Kombinuje přednosti obou materiálů.

  • extrémně lehká
  • velmi odolná
  • vyšší cena
TIP: Aby se florbalka nepoškodila během transportu v autobuse nebo při přenášení, můžete si pořídit odolnou florbalovou tašku, do které pohodlně uložíte hned několik florbalových holí.

Jak vybrat florbalku pro děti?

Pokud vybíráte florbalku pro děti, je třeba si ujasnit, jestli dítě hraje pouze rekreačně nebo má ambice účastnit se florbalových turnajů. Pro rekreační hru na hřišti postačí nejmenším dětem na začátek klasická plastová florbalka, která je levná a poměrně dost vydrží.

Pokud ale máte doma nadšeného hráče florbalu, který to myslí opravdu vážně, investujte do kvalitní florbalové hole z kompozitu, karbonu nebo jejich kombinace.

Jak vybrat správnou délku florbalky pro dítě? Můžete se opět řídit tabulkou:

Výška dítěte Optimální délka hole (bez čepele)
110 cm 50 -55 cm
120 cm 60 – 67 cm
130 cm 71 – 80 cm
140 cm 82 – 85 cm
150 cm 85 – 87 cm

*Tabulka je orientační.

Nezapomeňte na omotávku. Jak správně omotat florbalku?

Omotávka, často nazývaná grip, slouží k lepšímu a pohodlnějšímu držení shaftu. Zároveň efektivně odvádí pot z dlaní, čímž eliminuje riziko vyklouznutí florbalky. Grip je však třeba přibližně jednou ročně vyměnit za nový, protože podléhá opotřebení. Jak postupovat krok za krokem?

Nejprve důkladně odstraňte starou omotávku z hole, včetně staré lepicí pásky.
Jakmile máte hůl očištěnou, začněte grip kolem shaftu omotávat od shora dolů, mírně zešikma tak, aby se jednotlivé vrstvy na krajích překrývaly a tvořily kompaktní plochu. Během lepení průběžně odstraňujte ochranu lepící plochy, aby grip k florbalce spolehlivě přilnul.
Na konci je třeba omotávku zajistit lepicím páskem kolem dokola, který ji dokonale zafixuje.

Nejčastěji kladené otázky při výběru florbalky

Jak vybrat velikost florbalky?

Výšku florbalky vybíráte dle výšky postavy. Florbalka by měla dosahovat k pupíku, případně max. 5 cm nad pupík.

Jak zkrátit florbalku?

Pokud si pořídíte příliš dlouhou florbalovou hůl, můžete si ji zkrátit dle potřeby. Florbalka se vždy zkracuje v horní strany. Nejprve je třeba odstranit omotávku. Poté demontujte vrchní špunt, nejlépe nahřátím pomocí horkovzdušné pistole. Odměřte, o kolik cm chcete florbalku zkrátit, upněte ji do svěráku a uřízněte pilkou na železo. Okraj zbruste a omotejte elektrikářskou páskou. Špunt nahřejte, aby se roztáhl a naražte zpět na florbalku. Nakonec instalujte novou omotávku.

Jak zahnout čepel florbalky?

V případě, že nejste spokojeni s tvarem florbalové čepele, můžete ho jednoduše upravit. Pomůže vám opět horkovzdušná pistole nebo horká voda. Čepel nahřejte a až změkne, vytvarujte ji opatrně dle potřeby. Poté nechte plast vychladnout, aby se nový tvar dostatečně zafixoval.