Jak vybrat boty na běhání
Uchvátil vás svět běhu a chcete mít stovky bezbolestných naběhaných kilometrů? Pak je namístě pečlivý výběr běžecké obuvi. Co je to pronace, supinace, proč je důležitá podešev a jakou obuv zvolit na silnici nebo do terénu? Poradíme vám!
Silniční nebo terénní obuv na běhání? Rozdíly jsou diametrální
Před koupí bot je klíčový terén, na kterém chcete nebo budete nejčastěji běhat. Pokud plánujete trénovat především na asfaltu a zpevněných cestách, pak sáhněte po silniční běžecké obuvi. Naopak pokud vás láká běh v terénu, na nezpevněných cestách, pak bude vhodné vybrat terénní obuv na běhání.
Silniční boty na běhání
Silniční obuv na běh je obvykle velmi dobře odpružená a pohodlná. Snaží se vaši nohu odizolovat od tvrdé silnice tak, aby pro vás byl běh nejpohodlnější. Jedná se také o nejoblíbenější boty na běhání, zvláště pro začátečníky, kteří si chtějí běh vyzkoušet. Nebývá voděodolná, ale naopak velmi prodyšná a lehká. Podrážka je jen mírně perforovaná.
Terénní (trialová) běžecká obuv
Obuv na běhání v terénu je mnohem pevnější a drží nohu na svém místě tak, aby nedošlo ke zranění vlivem nerovností v terénu. Má také zpevněnou špičku a odolnější materiály, které mohou být opatřeny voděodolnou či vodoodpudivou vrstvou. Terénní běžecká obuv je těžší a její podrážka je obvykle velmi dobře přilnavá, s výstupky, které zabrání prokluzu.
→ Pro kombinaci obou terénů je nejvhodnější tzv. citycrossová běžecká obuv. Kombinuje vlastnosti obou zmíněných druhů.
Správná velikost běžeckých bot
Chodidlo se při běhu v botě pohybuje a více naráží na špičku boty. Proto by velikost běžeckých bot měla být o půl čísla větší, než je velikost chodidla a velikost bot na běžné nošení. Právě malá velikost boty je příčinou takzvaného běžeckého nehtu (nepříjemné zčernání nehtu) nebo nepříjemně otlačených nohou. Noha se totiž při běhu prokrví, a zvětší se.
→ Profesionální běžci mají botu dokonce o číslo větší. Běžecké boty nijak nepovolí ani se nerozšíří. Musí vám být pohodlné už při nákupu.
Co je pronace, supinace a proč je při běhu důležitý došlap
Kotníky musí při běhu zůstávat v přirozené poloze, jinak noha běžce trpí a hrozí větší míra úrazů. Abyste nepoškodili kloubní systém, je dobré vědět, zda máte došlap pronační, neutrální nebo supinační. Došlap se určuje podle míry tlaku, kterou vyvíjíte na jednotlivé zóny chodidla a podle odchylky těžiště osoby od ideální osy.
Jednoduchou pomůckou pro určení došlapu je prohlédnutí starých běžeckých bot. Míra opotřebení v jednotlivých místech vám pomůže určit typ došlapu.
- Sešlapaná bota na vnitřní straně chodila – pronační došlap, vyvracení kotníků dovnitř.
- Souměrně sešlapaná bota – neutrální došlap, pata při běhu dopadá na střed.
- Sešlapaná vnější strana boty – supinační došlap, pata je vychýlená na vnější stranu. Bez korekce.
Tempové vs. objemové boty na běhání
Běžecké boty se dělí ještě do dvou podskupin podle délky tratě a rychlosti běhu.
→ Začátečníci by měli začínat s botou objemovou, bez ohledu na terén. Jedná se o botu se středním až vysokým tlumením, bota je těžší, určena pro dlouhé tratě.
→ Pro krátké tratě a pro pokročilé běžce je určena bota tempová, závodní, která je vytvořená pro rychlostní běžce. Pro začátečníky je zcela nevhodná.
Tlumení silničních bot a drop
Běh na pevném povrchu je zátěží pro chodidla a klouby, běžecká obuv by měla být schopna tlumit odrazy. Míru tlumení je třeba přizpůsobit i váze běžce a délce, kterou běžec běhá. Maximální tlumení by měly využívat osoby vyšší váhy běhající na dlouhé vzdálenosti.
Tlumení bývá označeno jako nízké, střední, vysoké a definuje ho tzv. drop, tedy rozdíl mezi výškou špičky a paty. Z uvedeného vyplývá, že pokud jste osoba bez nadváhy a běháte okolo 5 až 10 km, postačí vám nízké tlumení.
Běhání v barefootech
Zejména v posledních letech je velmi oblíbená tzv. barefootová obuv, tedy obuv s minimální podrážkou, nulovým odpružením po celé délce boty a širokou špičkou, která nebrání rozložení prstů. Barefoot obuv se v podstatě vrací k přirozenému došlapu.
Bohužel, ne pro všechny je tato obuv vhodná, a zvláště pak na běhání. Jedná se zejména o ty, kteří mají pronační došlap, ploché chodidlo nebo nadváhu. Tyto odchylky by mohly způsobit ještě větší škody, protože problém s došlapem by se spíše prohluboval a noha by se přirozeně rozložila do chybné polohy. Nadváha by zase bez jakéhokoliv tlumení způsobovala nadměrnou zátěž na klouby.
Pokud máte ovšem normální došlap a zdravé nohy, pak je běhání nebo chůze v takové obuvi opravdu prospěšná. Prsty se zbytečně netísní v úzké špičce a mohou se přirozeně rozložit. Přirozená chůze zdravé nohy také předchází právě například plochému chodidlu. V barefootech se však doporučuje běhat pouze v terénu, aby nedocházelo ke zbytečnému zatížení kloubů při běhání na tvrdém povrchu.
→ Běhání v barefootech vyžaduje jinou techniku, než na kterou je většina běžců zvyklá. Kvůli chybějícímu odpružení je nutné běhat přes přední nebo střední část chodila, abyste nezatěžovali klouby. Pokud se budete snažit běhat jako v klasických botách s odpružením, budou vás bolet nohy a nevydržíte dlouho. To je také častý důvod, proč mnoho běžců běhání v barefootech vzdá.
Nevíte, zda pro vás bude vhodné běhání v barefootech, a zda si zvyknete na novou techniku běhu? Zkuste se doma nebo na zahradě proběhnout bosí a zjistit, zda je vám tento běh pohodlný.
Další zajímavé články
Jak správně vybrat boty a zvolit vhodnou velikost?
Dobře padnoucí boty, které vydrží ve skvělé kondici po dlouhý čas, jsou snem mnoha z nás... celý článek
Jak zajistit zdravý vývoj dětských nohou?
Výběr vhodné obuvi podpoří správný růst a vývoj dítěte. Předchází vybočeným kotníkům či jiným deformacím... celý článek
Jak vybrat inline brusle
„Inlajny“ jsou dokonalým způsobem relaxace a pohybu ať již v rekreační, nebo sportovní podobě. Jsou vhodné... celý článek