10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak zajistit zdravý vývoj dětských nohou? Zaměřte se na zdravé obouvání

Výběr vhodné obuvi podpoří správný růst a vývoj dítěte. Předchází vybočeným kotníkům či jiným deformacím nohou. Nevhodné obouvání v dětství může v dospělosti vést k problémům s páteří. Při výběru dětských bot vsaďte na přírodní materiály.


Jak pečovat o nohy miminek

Správný růst a vývoj chodidel je třeba podporovat hned od narození. Miminko by nemělo nosit úzké ponožky či těsné punčochové kalhoty. Správný vývoj podpoříte, pokud necháte batole postavit samostatně a nebudete jej přidržovat na nožičkách. Samostatná chůze je znamením pevné kostry, vazů a dostatečně vyvinutého svalstva.

Jak zajistit zdravý vývoj dětských nohou? Zaměřte se na zdravé obouvání
Dětská noha může být poškozena trvalým nošením jak malé, tak velké obuvi.

První krůčky? Ideálně na boso!

Po prvních krůčcích dejte dítěti co největší volnost pohybu a nechejte dítě chodit naboso. Chůze na boso by měla být v měkčí podložce, výborná je tráva nebo písek. Pozor na poranění nohou na ostrém nebo tvrdém povrchu.

Jako první obuv pro můžete také volit klasické capáčky nebo kotníkovou obuv z lehkého materiálu. Boty pro nejmenší by měly mít flexibilní a měkkou podrážku a nulový sklon mezi špičkou a patou.

Vybírejte obuv podle materiálu

Dětská obuv pro celodenní nošení by měla být z přírodního materiálu. Vhodným materiálem je přírodní useň a textil. Jedná se o prodyšné a měkké materiály, absorbují vlhkost a částečně se přizpůsobí anatomii dětského chodidla. Bota by měla být vybavena stélkou a vkládací vložkou z přírodního materiálu, který dobře saje pot.

Jak vybírat nové dětské boty

  1. Před každým výběrem nohu dítěte přeměřte.
  2. Velikost obuvi by měla být o 1 až 1,5 cm větší než chodidlo.
  3. Kontrolujte šířku chodidla, v místě prstových kloubů musí obuv chodidlo fixovat.
  4. Zkoušejte vždy celý pár bot, nechte dítě v botách projít.
  5. Bota musí být dobře ohebná v místě prstových kloubů.
  6. Obuv by měla mít kulatou špičku.
  7. Pro pohyb venku by měl být opatek a podešev vybaveny tlumícími vlastnostmi.

Jak správně měřit velikost dětské nohy

Prodejny dětské obuvi jsou vybaveny certifikovanými měřidly. Měřte vzdálenost mezi nejzazším obloukem paty a koncem nejdelšího prstu. K velikosti přičtěte mírný nadměrek. U malých dětí by se mělo jednat o 10 mm u starších dětí o 15 mm. Nikdy nevybírejte boty s větším nadměrkem. Příliš velká obuv má za následek nesprávný vývoj a vybočení paty.

Jak často kupovat nové boty

Věk dítěte Interval nákupu
batolata 1 × měsíčně
předškoláci 1 × za dva až tři měsíce
školáci 1 × za čtyři až pět měsíců
náctiletí 1 × za půl roku

Vybírejte obuv podle účelu. Jen správná velikost boty nestačí. Botu vybírejte i podle účelu, podle aktivity, kterou v botě bude dítě provádět. Například Crocsy nebo žabky se hodí více na letní výlety k bazénu. Při sportu by mělo být dítě vždy vybaveno sportovní obuví a na procházky a výlety pořiďte kotníkovou obuv do terénu.

Další tipy pro péči o dětská chodidla

  • Dbejte na pravidelnou hygienu chodidel.
  • Nehty stříhejte dětem včas.
  • Oblékejte děti do ponožek a punčocháčů z bavlny nebo z přírodních materiálů.
  • Jako přezůvky jsou nejvhodnější sandály s tvarovanou stélkou.
  • Podpatek u dětských bot nesmí být vyšší než 5 mm.

Související články

Jak vybrat školní aktovku

Ať už máte doma budoucího prvňáčka nebo zkušeného školáka, školní brašna je nejdůležitější součástí jeho výbavy. ... celý článek

Jak správně obléct děti do deště?

Ty tam jsou časy, kdy se častý déšť týkal jen brzkého jara nebo pozdního podzimu. V posledních letech přišly teplé zimy... celý článek

Jak vybrat školní aktovku

Ať už máte doma budoucího prvňáčka nebo zkušeného školáka, školní brašna je nejdůležitější součástí jeho výbavy. ... celý článek