Jak správně obléct děti do deště? Jen pláštěnka je před deštěm neochrání!
Ty tam jsou časy, kdy se častý déšť týkal jen brzkého jara nebo pozdního podzimu. V posledních letech přišly teplé zimy a déšť nás provází po mnoho měsíců v roce. Na zrádné počasí je třeba vyzrát vhodným oblečením. Deštník ani pláštěnka nejsou všemocné a jsou nepohodlné. Zjistěte, jak obléct děti do deště, aby si mohly hrát venku, i když jsou přeháňky.
Déšť je otravný, když jej pozorujete za oknem, ale když vyrazíte s dětmi na procházku za deště, může z toho být výborná zábava. Louže plné vody, všude bláto a kapky stříkající do stran jsou pravým rájem pro malé objevitele.
Bundy do deště
Do chladnějšího počasí je třeba vybrat zateplenou bundu. Měla by to být bunda s membránou, ta ochrání před vlhkostí zvenku, ale je prodyšná. Výborná je softshellová bunda. Bunda by měla mít svařované švy a podlepené zipy. Bundu můžete koupit jako samostatný kus nebo v setu s nepromokavými kalhotami. Nepromokavá bunda by měla být doplněna kapucí s možností zapínání.
Kalhoty do deště
Deštivé období s sebou nese nízké teploty, dětské kalhoty vybírejte tak, aby byly vyšší v pase. Mohou mít zvýšený zadní díl nebo být doplněny o kšandy. Samozřejmostí je nepromokavost, který může zaručit klasický šusťák nebo modernější softshell.
Dětské holínky zabrání provlhnutí nohou
Nohy v teple jsou základním předpokladem, aby tělo netrpělo chladem. Vybrat byste měli dětskou obuv s membránou, ty chrání před provlhnutím a promoknutím. Boty pravidelně impregnujte, aby plnily voděodolnou funkci.
Hraní a skákání v blátivých kalužích se neobejde bez dětských holínek – gumáků. Nejsou určeny na celodenní nošení, ale dítě v nich může zůstat i v několika centimetrech vody bez obav. Praktické jsou gumáky s bavlněnou podšívkou a vyjímatelnou stélkou.
Teplé oblečení je základ, hlavně na podzim
Základem oblečení do chladných a nevlídných dní je tílko. Na něj oblékněte dítěti funkční prádlo s dlouhým rukávem, fleecovou mikinu a teprve bundu. Vždy je snadnější některou z horních vrstev sundat, než když ji na výletech postrádáte. Pod kalhoty patří punčocháče nebo legíny. Namísto kapuce mohou mít děti nepromokavou čepici nebo klobouček.
Je těžké určit, kdy je dítě oblečeno teple a dostatečně, a kdy už se příliš potí. Orientujte se podle svého oblečení. Dítě by mělo obléknout o jednu vrstvu více než má dospělý. Chlad nebo horkost posuzujte vsunutím ruky na holá záda dítěte.
Jak je to s voděodolností oblečení?
Čím má oblečení vyšší vodní sloupec (vyšší voděodolnost) tím méně je prodyšné. Volba je vždy kompromisem mezi pohodlím, prodyšností a dostatečnou ochranou před vodou. Nemusíte mít obavy. V oblečení dítě nestráví celý den, proto vyšší vodní sloupec a menší prodyšnost nejsou na škodu.
Vodní sloupec udává, kolik milimetrů vody dokáže látka zadržet, dokud nedojde k prosáknutí. Prodyšnost je udávána v gramech vodní páry, která se z jednoho m2 látky odpaří za 24 hodin. Vysoký vodní sloupec má hodnotu okolo 5 000 mm.
→ Oblečení by mělo být nepromokavé, ale odvádět vlhkost od těla.
→ Za deště je obecně nižší viditelnost, při výběru oblečení se zaměřte na to, zda má dostatek reflexních prvků.
Jaké funkce plní jednotlivé vrstvy oblečení?
- 1. vrstva – odvádí vlhkost od těla, pot nezůstává na pokožce dítěte.
- 2. vrstva – střední vrstva zahřívá, odvádí vlhkost z první vrstvy.
- 3. vrstva – svrchní vrstva. Nepromokavá, zabraňuje profouknutí, ale prodyšná.
Jaké funkce plní jednotlivé vrstvy oblečení?
Související články
Jak zajistit zdravý vývoj dětských nohou?
Výběr vhodné obuvi podpoří správný růst a vývoj dítěte. Předchází vybočeným kotníkům či jiným deformacím... celý článek
Jak obléknout děti v zimě?
S příchodem zimy začíná čas oblíbených dětských radovánek na sněhu! Aby si děti zimní procházky užily v teple a pohodě... celý článek