10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak obléknout děti v zimě? Vybírejte prodyšné materiály a vrstvěte!

S příchodem zimy začíná čas oblíbených dětských radovánek na sněhu! Aby si děti zimní procházky užily v teple a pohodě, je třeba je chytře obléct tak, aby se nepřehřívaly, ani nemrzly. V našem článku se dozvíte, jakým způsobem děti v zimě oblékat, jak jednotlivé kusy oblečení vrstvit, na co nezapomenout, a na které materiály se můžete spolehnout. Pak už vám nic nebrání v tom, vyrazit dovádět do sněhu i za mrazivých teplot!


Základem je chytré vrstvení oblečení! Jak na to?

U dětí se termoregulace vyvíjí postupně, proto jsou v mladším věku náchylnější k pocení i prochlazení. Ověřeným způsobem, jak udržet děti v pohodlí za každé situace, je vrstevní oděvů – v případě potřeby můžete vrstvu jednoduše odebrat nebo naopak přidat. Abyste dosáhli požadovaného efektu, je však třeba při vrstvení dodržovat určité zásady. Jak postupovat?

Jak obléknout děti v zimě? Vybírejte prodyšné materiály a vrstvěte!
  • První vrstva má za úkol dobře odvádět pot

První vrstva musí být příjemná na tělo, izolovat a zároveň efektivně odvádět pot. Pro miminka a batolata proto můžete volit například body s dlouhým rukávem a punčocháče. Pro větší děti je ideální funkční prádlo a termoprádlo – triko s dlouhým rukávem a podvlékací kalhoty, které by měly dobře přiléhat k tělu. Velmi populární je prádlo z merino vlny, které je příjemné na dotek, hřejivé a prodyšné zároveň. Navíc má antibakteriální účinky a dlouhodobě odolává zápachu, je tedy ideální na běžné nošení i při sportu.

  • Druhá vrstva plní především izolační funkci!

Na spodní prádlo byste měli obléct teplou mikinu, která bude zabraňovat unikání tepla z těla a dobře izolovat. Vhodným materiálem je například fleece, který díky delšímu vlasu hřeje, je lehký a prodyšný. Pokud je to možné, vyhýbejte se bavlně, která v případě navlhnutí ztěžkne a velmi pomalu usychá. Výhodou u mikin či svetrů je zapínání na zip nebo knoflíky, kdy není třeba svršek přetahovat přes hlavu, nebo gumičky v oblasti zápěstí, které znemožní pronikání sněhu na kůži.

  • Třetí vrstva oblečení chrání děti před vnějšími vlivy!

Poslední vrstva, která nesmí chybět, má za úkol chránit děti před promočením nebo profouknutím. Obvykle se jedná o zimní nepromokavou bundu, kalhoty nebo oteplovačky, případně kombinézu, u které nehrozí, že se dětem část oděvu shrne, a prochladnou jim záda nebo ledviny.

Při výběru svrchních oděvů byste měli klást důraz na kvalitu materiálu, který odolá promočení i po několika hodinách dovádění na sněhu. Právě vlhkost totiž způsobuje pocit chladu, a může vést k nachlazení, proto je nezbytné udržovat děti, pokud možno, v suchu!

Hlava, krk i ruce musí být v suchu a teple

Protože mnoho tepla z těla uniká v oblastech hlavy, nohou a rukou, neměli byste zapomínat ani na teplé čepice, rukavice a šály nebo nákrčníky. Pokud je opravdu velká zima, můžete čepice vrstvit – spodní tenká čepice by měla být vyrobena z prodyšného materiálu, který zabraňuje pocení, druhá čepice může být pletená a plnit hlavní izolační vrstvu. Pamatujte na to, že čepice by za žádných okolností neměla profouknout – a to především v oblasti uší!

Velmi populární jsou dětské kukly, které chrání hlavičku, tváře i krk zároveň, snadno se nasazují a dětem při hře nepřekáží ani nekloužou z hlavy! Tenké kukly můžete v mrazech použít jako spodní vrstvu.

Rukavice bývají kamenem úrazu, děti je při dovádění často ztrácí. Proto doporučujeme mít vždy po ruce alespoň jeden náhradní pár, abyste se v případě ztráty nemuseli z procházky předčasně vracet. Pro menší děti jsou ideální palcové rukavice, které se výrazně lépe nasazují, ale děti v nich mají omezený cit v rukou. Starším dětem pořiďte klasické prstové rukavice, které je nebudou omezovat.

Protože dlouhé šály mohou menším dětem zavazet a rozmotávat se, vyplatí se pořídit hřejivý nákrčník nebo šátek, který spolehlivě ochrání krk a bude držet na svém místě.


Nezapomeňte na kvalitní obuv, která nepromokne za žádných okolností

Děti vydrží na sněhu dovádět i několik hodin v kuse! Rozhodně by je neměly studit nohy, a to ani ve vysokém sněhu. Proto vybírejte teplé sněhule s vnitřní kožešinou, která udrží chodidlo v teple, a vnější nepromokavou úpravou, která zabrání pronikání vlhkosti. Boty by měly být zároveň prodyšné, aby se v nich nehromadila vlhkost.

Do sněhu jsou ideální dětské sněhule, na chůzi po městě jsou pohodlné a hřejivé dětské válenky. Při výběru zohledněte také podrážku, která by měla mít zimní, neklouzavý vzorek.

Ty nejmenší zachumlejte do teplého fusaku!

Pokud vyrážíte na zimní procházku s miminkem v kočárku, je nejvhodnější zabalit jej do teplého fusaku, který děťátko zahalí a zahřeje doslova od hlavy až k patě! Vybírat můžete tenčí i velmi teplé prošívané fusaky, které chrání děti i před mrazem!

TIP! Máte již pro děti vše, co potřebujete? V tom případě nezbývá než popadnout sáně, boby nebo kluzáky a vyrazit společně dovádět do sněhové nadílky!

Související články

Jak zajistit zdravý vývoj dětských nohou?

Výběr vhodné obuvi podpoří správný růst a vývoj dítěte. Předchází vybočeným kotníkům či jiným deformacím... celý článek

Jak správně obléct děti do deště?

Ty tam jsou časy, kdy se častý déšť týkal jen brzkého jara nebo pozdního podzimu. V posledních letech přišly teplé zimy... celý článek

Jak vybrat první botičky

První krůčky v životě batolete jsou nezapomenutelným okamžikem pro celou rodinu! S nimi přichází... celý článek