Jak udit v elektrické udírně? Poradíme vám, jak na jedinečnou chuť uzenin!
Domácí chuti potravin se nic nevyrovná. A u uzenin to platí dvojnásob. Kupované uzeniny nejasného složení, zabalené v plastovém obalu nejsou ničím moc lákavým. Chcete-li si pochutnat na vynikajících uzenářských specialitách jedinečné chuti a vůně, připravte si je doma sami. Postačí vám k tomu elektrická udírna a správně zvolený postup.
Uzení je metodou konzervace masa, kterou využívali už naši předci. Byť uzení dodá masu jedinečnou chuť a zajistí dlouhou životnost, v poslední době se od něj hodně upustilo, a to především kvůli časové náročnosti – maso se mnohdy udilo i několik měsíců. Moderní doba s sebou ale nese moderní vynálezy, a tak je skvělou náhradou za klasickou udírnu elektrická udírna. Díky ní si vyudíte domácí uzeniny bez starostí, při konstantní teplotě, bez zbytečné námahy a také zdravěji.
Proč zvolit elektrickou udírnu?
V porovnání s klasickými zděnými udírnami mají elektrické udírny řadu výhod. Mezi ty nejvýznamnější patří následující:
Postavit klasickou zděnou udírnu není nic jednoduchého a chce to bohaté zkušenosti. Elektrickou udírnu si koupíte už hotovou, dovezete si ji bez problémů domů sami, protože je poměrně lehká, a můžete ji umístit, kam potřebujete – na zahradu, na terasu nebo třeba na balkon.
Oproti klasické udírně je v elektrické udírně proces uzení podstatně rychlejší, a to díky uzení horkým kouřem. Ten je možno regulovat na požadovanou teplotu. Navíc nemusíte stavět topeniště a složitě řešit umístění komína, abyste kouřem neobtěžovali sousedy.
Elektrické udírny jsou nabízeny v různých velikostech, můžete si tedy vybrat takovou, která bude odpovídat vašim potřebám. K dispozici jsou udírny s kapacitou až na 20 kilogramů masa.
Většina elektrických udíren je vybavena digitálním ovládáním, které je intuitivní. Díky digitální regulaci si udírna sama kontroluje a řídí proces uzení automaticky. K dispozici může být ale také udírna s analogovým systémem, kde si proces uzení hlídáte sami.
Oproti klasickým udírnám odpadá u těch elektrických potřeba shánět dřevo. Většina elektrických udíren je totiž vytápěna pilinami, štěpkami nebo speciálními briketami, které zakoupíte jako příslušenství k udírnám. Většina udíren je vybavena zásobníkem na palivo s automatickým podavačem, takže máte zajištěn bezstarostný chod.
Záleží jen na vás, kolik peněz hodláte do elektrické udírny investovat. Levnější variantu představují jednoplášťové nezaizolované udírny, které seženete už od tří tisíc korun. Jejich nevýhodou je to, že je lze používat pouze od jara do podzimu, když je tepleji. Dražší variantou jsou pak dvouplášťové udírny s minerální izolací nebo se skelnou vatou, které můžete využívat po celý rok.
Jak funguje elektrická udírna
Fungování elektrické udírny je postaveno na topné spirále, která je ohřívána pilinami, štěpkou či briketami. Ty jsou vyráběny z různých dřevin, takže se můžete rozhodnout, zda budete udit například na buku, dubu či bříze, jako je tomu u běžných udíren. Topná spirála generuje kouř, který vniká do prostoru udírny, a jelikož udržuje konstantní teplotu, dochází k stejnoměrnému a plynulému uzení pomocí horkého kouře. V závislosti na velikosti udírny a množství uzených produktů se dočkáte chutného výsledku po jedné až osmi hodinách. Velkou výhodou tohoto způsobu uzení je také to, že se piliny, štěpky i brikety spalují bez plamene, takže nedochází k tomu, že by bylo maso nahořklé od kouře.
Co lze udit v elektrické udírně?
Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku. Pochutnáte si ale i na uzeném sýru nebo houbách. Do spalované štěpky navíc můžete přidat i nejrůznější bylinky či speciální aroma a tím zvýraznit chuť uzených produktů – i z obyčejných produktů tak můžete vykouzlit jedinečné kulinářské umění.
Dbejte na správnou přípravu
Než se pustíte do samotného uzení, je třeba výrobek důkladně připravit. Najděte si kvalitní a ozkoušené recepty a nezapomeňte si nastudovat techniky solení – při nakládání masa doporučujeme použít klasickou kuchyňskou sůl, jelikož dusitanová sůl neboli takzvaná rychlosůl není z hlediska výživy zrovna optimální. Solení je možné buď na sucho (u klasické soli se musíte připravit na to, že maso bude šedší), nebo v solném láku (pro přípravu láku použijte převařenou vodu). Obecně platí, že by se mělo používat 20 gramů soli na 1 kilogram masa. Přidat můžete i různé bylinky (jalovec, česnek, tymián, paprika, sušená cibulka), ale ze začátku doporučujeme spíše střídmost.
Takto připravené maso uložte do spodní části lednice a nechte důkladně proležet, ideálně několik dní, aby stihla chuť proniknout do všech částí. Pokud nakládáte v láku, je třeba lák pravidelně kontrolovat, zda se na něm neobjevuje plíseň, nezapáchá nebo maso nevyplavává nad jeho povrch, kde by se mohlo zkazit.
→ Před samotným uzením je pak třeba naložené maso opláchnout, aby se smyla přebytečná sůl.
Netroufnete-li si naložit maso sami doma, můžete využít služeb řeznictví. Řada rodinných řeznictví, ale i těch větší, přijímá objednávky na naložené maso, které vám připraví v požadovaném množství a termínu.
Jak správně udit v elektrické udírně
Uzení v elektrické udírně není sice nijak složité, ale přesto je to svým způsobem trochu alchymie, která vyžaduje určité postupy, jež vám zaručí, že maso bude správně a rovnoměrně vyuzené a chutné. Zde je několik tipů, které je třeba dodržovat:
- Maso je třeba dávat do udírny suché – otřete ho proto papírovými ubrousky nebo utěrkami, abyste ho zbavili přebytečné vody. Klobásy můžete například vyvěsit den dopředu na nějakou tyč, kde je necháte oschnout.
- Maso vkládejte do udírny až tehdy, když dosáhne pokojové teploty – jinak by začalo v udírně kondenzovat.
- Štěpky nebo brikety musí být suché, nesmí se na nich objevovat plíseň. Ideální je skladování v plastovém sudu, který bude hermeticky uzavřený, aby se do něj nedostalo vlhko. Štěpka nesmí obsahovat kůru. Na trhu najdete štěpky různé hrubosti, takže můžete experimentovat, zda vám budou pro vaši udírnu vyhovovat menší či větší kousky.
- Udírna musí být před vložením uzenin předehřátá, aby se z ní odstranila vlhkost. Stačí ji předehřát přibližně půl hodiny až hodinu před samotným uzením, pak už je možné vložit maso.
- Maso je ideální udit při nižší teplotě (v rozmezí 40 až 100 °C), která zajistí bohatou šťavnatou chuť.
- Je třeba zajistit správné proudění vzduchu – ten by měl proudit rovnoměrně a volně, nechte proto otevřené všechny ventily.
- Regulujte množství kouře na minimum – kouř by měl udírnou pouze projít, nikoliv se tam dlouhodobě zdržovat.
- Udírnu moc často neotevírejte, snažte se spíše spoléhat na teploměr udírny. Čím méně zásahů zvenčí, tím lepšího výsledku dosáhnete.
Dodržování správných zásad vám zajistí, že si vyudíte chutné, šťavnaté a voňavé pochutiny.