10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak se zbavit tapety? S trochou vody a octa to půjde snadno

Tapety – výrobek, který si jedni nemohou vynachválit, a pro jiné představuje noční můru. První skupina si užívá jejich výhod, kdy v interiéru působí jako designový prvek, zútulňuje jej, zvýrazňuje stěny či zakrývá nerovnosti a další nedokonalosti stěn. Druhá skupina řeší, jak efektivně odstranit staré tapety a dostat je ze stěn s co nejmenším úsilím. Pojďme se dnes zaměřit na pomoc druhé skupině a podívat se, jak se zbavit tapety dle jejího typu.

Obzvláště v dřívějších dobách byly klasické tapety vyráběny z tenkého papíru a přelepovaly se v několika vrstvách na sebe. Pokud se chcete takovýchto nánosů zbavit, většinou se trhají a na zdech zůstávají zbytky lepidla. Dostat ze zdi papírové tapety se může zdát jako nadlidský úkon, likvidace vinylových je o něco snazší a alespoň vliesové tapety nepředstavují téměř žádnou překážku. Pokud však víte, jak na ně, zvládnete si poradit se všemi typy.

Jak se zbavit tapety? S trochou vody a octa to půjde snadno

Jakou tapetu máte na stěně?

Prvním a tím nejdůležitějším krokem je potřeba zjistit, jakou dekoraci vůbec na stěně máte. Jste-li jejím autorem, máte pravděpodobně jasno. Pokud se však snažíte odstranit tapetu, kterou jste nelepili, nemusí být její typ hned na první pohled znát. Proto proveďte jednoduchý test – najděte místo, kde se odchlipuje růžek tapety a zkuste za něj zatáhnout.

  • Pokud se tapeta začne bez problémů odtrhovat ode zdi, můžete začít slavit – pravděpodobně se jedná o vliesovou tapetu nebo některý modernější typ a stačí ji jednoduše strhat.
  • Pokud se však začne tapeta trhat, čeká vás složitější postup – máte s největší pravděpodobností čest s papírovou či vinylovou tapetou, které budete muset odstranit za mokra.

Nepodceňte přípravu

V případě, že budete strhávat pouze vliesovou tapetu, není třeba žádných složitých příprav, stačí posunout nábytek, zakrýt koberec a pustit se do práce. U odstraňování za mokra vás však čeká náročná práce a také velký nepořádek, proto je třeba danou místnost důkladně připravit:

  • Pokud je to možné, vystěhujte veškerý nábytek. Pokud nemáte možnost nábytek vystěhovat, umístěte ho co nejdál od zdí, ideálně na prostředek místnosti, a zakryjte ho fólií.
  • Krycí plachtu nebo fólii položte také na podlahu – ať už na ní máte koberec, vinylovou nebo laminátovou podlahu či parkety, vždy ji zakryjte, ať nedojde k poškození vodou. Je-li to možné, koberec doporučujeme raději srolovat.
  • Připravte si veškeré pomůcky – budete potřebovat malířský váleček s teleskopickou tyčí, štětec, špachtli či škrabku na tapety, rozprašovač na vodu, kbelík, odstraňovač tapet či kuchyňský ocet, pytle na odpadky, do kterých dáte staré tapety.
POZOR! Pokud budete odstraňovat tapety mokrou cestou, nezapomeňte v místnosti vypnout elektrický proud. Voda z nasáklých tapet by totiž mohla zatéct do zásuvky či vypínače.

Likvidace papírových tapet

Jak už jsme zmínili výše, papírové tapety (a často i starší typy fototapet) jsou na odstraňování nejsložitější a zvládnete se jich zbavit jen za použití vody. Pojďme si tedy v několika krocích vysvětlit, jak na to, aby jejich likvidace byla efektivní:

Napusťte si do kýble horkou vodu, přidejte do ní odstraňovač tapet nebo kuchyňský ocet. Přípravek na odstraňování tapet přidávejte v poměru uvedeném na výrobku. Pro ocet platí, že byste jej měli ředit s vodou 1:2 (jeden díl octu na dva díly vody). Vzhledem k agresivnímu zápachu a působení octu doporučujeme použít respirátor a pracovní rukavice.

Pomocí malířského válečku, štětky nebo rozprašovače silně provlhčete tapetu, postupujte odshora dolů – voda se tak bude vsakovat do tapety a nepoteče po podlaze. Ve spodní části můžete vodu nanášet pomocí štětce.

Nechte vodu působit zhruba 20 až 30 minut, dokud neuvidíte, že začíná zasychat. Nyní zkuste chytit tapetu za roh a strhnout – nedaří-li se ji strhnout v kuse, aniž by se trhala, zopakujte postup aplikace vody. Může se stát, že vodu s odstraňovačem tapet či octem budete muset aplikovat několikrát, aby se dostala až k podkladové vrstvě a rozložila lepidlo.

CHYTRÁ RADA

Při vlhčení tapet je vhodné mít v místnosti zavřená všechna okna a udržovat v ní nižší teplotu, aby se vytvořila co největší vlhkost. K vlhčení používejte vždy co nejteplejší vodu a vlhčete co největší plochu – ideálně celou místnost najednou.

Jakmile se vám podaří namočit tapety tak, aby šly odstranit v celých pásech, strhávejte je odspoda nahoru. Strhané tapety nechte prozatím ležet přímo u zdi – budou zachytávat vodu stékající ze stěn.

Pokud se vám ani po vícenásobném navlhčení (cca čtyřikrát až pětkrát) nepodaří tapetu odstranit a bude se trhat, pomozte si speciální škrabkou na tapety či špachtlí – pracujte však opatrně, abyste nepoškodili stěnu.

Špachtli využijte i k odstranění případných zbytků, které na zdi zůstaly.

Pokud na stěně zůstalo staré lepidlo, odstraňte jej měkkým hadříkem namočeným v teplé vodě.

Jakmile se vám podaří všechny papírové tapety odstranit, naházejte je do připravených pytlů na odpadky a nechte místnost důkladně vyschnout.

CHYTRÁ RADA

Při odstraňování papírových tapet se velmi dobře osvědčilo vlhčení pomocí parního čističe. Máte-li jej k dispozici, určitě jej vyzkoušejte.

Likvidace vinylových tapet

Vinylovou tapetu poznáte podle toho, že je složena ze dvou vrstev (jedná se o tzv. štěpitelnou tapetu). Vrchní vrstvu se vám podaří bez problémů strhnout vcelku, na zdi však zůstane spodní, celulózová vrstva. Tu můžete na zdi ponechat jako podklad pro novou tapetu (za podmínky, že se na ní po navlhčení netvoří bubliny nebo pod ní nejsou velké nerovnosti), nebo odstranit stejným způsobem jako u papírových tapet – tedy pomocí horké vody.

POZOR! Obzvláště u starších typů se můžete setkat s tím, že je vinylová tapeta neštěpitelná, tedy je složena pouze z jedné vrstvy. Tu budete muset sundat stejným způsobem jako papírovou tapetu, tedy za mokra, důležité však je ji před samotným vlhčením perforovat. Její povrch je totiž voděodolný, proto je třeba propíchat ji, aby se voda dostala pod tapetu. K perforaci použijte speciální tapetovací váleček s ostny – někdy nazývaný také tapetovací ježek.

Likvidace vliesových tapet

Vliesové tapety, stejně jako samolepicí fólie, samolepky na zeď či fototapety, odstraníte ze zdi zcela jednoduše, bez jakéhokoliv trápení a námahy. Stačí, když pomocí nože či špachtle odchlípnete horní roh (někdy se vám to podaří i nehtem) a opatrným, pomalým tahem ze shora dolů strhnete celý pás. U samolepicí fólie či tapety si můžete pomoci tím, že ji nahřejete pomocí fénu.

TIP! Pokud po odstranění vliesové, samolepicí či fototapety zůstane na zdi lepidlo, odstraňte jej hadříkem navlhčeným v teplé vodě nebo technickém benzínu. Zvolit můžete i čisticí prostředek na bázi alkoholu. Při odstraňování lepidla ze zdi se osvědčil také navlhčený hadřík ve vodě a posypaný trochou mouky, která způsobí, že se na ni lepidlo nabalí.
RADA NA ZÁVĚR: Jakmile se vám podaří odstranit tapety, vždy nechte zdi důkladně vyschnout, než se pustíte do jakýchkoliv dalších úprav. Před malováním či novým tapetováním opravte všechny nerovnosti. Lepidlo i barvu vždy nanášejte pouze na dokonale rovný, čistý a suchý povrch.

Další zajímavé články

Jak lepit tapety?

Tapety zažívají v posledních letech obrovský boom. Na trhu jich je nepřeberné množství, a to nejen z hlediska dekorů a barev, ale i typů... celý článek

Jak brousit parkety?

Trápí vás nevzhledné parkety, které již dávno ztratily svou krásu? Pokud v sobě najdete dostatek odhodlání a alespoň trochu kutilského ducha... celý článek

Jak vyrobit posuvné dveře skříně

Přes pečlivý výběr se vám nepodařilo najít šatní skříň, která by vám vyhovovala? Máme... celý článek