10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak brousit parkety? Stačí odhodlání a zvládnete to i svépomocí!


Trápí vás nevzhledné parkety, které již dávno ztratily svou krásu? Pokud v sobě najdete dostatek odhodlání a alespoň trochu kutilského ducha, můžete se pustit do jejich renovace, i když jste dosud dřevěné parkety nikdy nebrousili. Poradíme vám, jak na to.

Dřevěné podlahy bývají většinou vyrobeny z parket, palubek nebo plovoucích deskových podlah. Jejich výhodou je to, že když se po letech „zašlapou“ a ztratí své kouzlo, stačí jim věnovat trochu úsilí a pomocí broušení a laku/oleje jim můžete dodat zcela nový vzhled. Možná nedosáhnete úplně bezchybného výsledku, jakého by dosáhl profesionál, pokud ale budete dodržovat zásadní pravidla, nemáte co zkazit a podlaha rozhodně prokoukne. A navíc ušetříte spoustu peněz.

Jak brousit parkety? Stačí odhodlání a zvládnete to i svépomocí!

Proveďte analýzu

Než se pustíte do jakýchkoliv příprav a úprav, je třeba nejprve důkladně zanalyzovat stav vašich parket. Na něm totiž bude záviset i celkové broušení. Překontrolujte tedy celou místnost a zhodnoťte míru poškození:

  • Jsou parkety pouze zašlé, znečištěné a místy se na nich objevují tmavší fleky? Pak vás čeká jednodušší práce, kdy bude postačovat pouze mělké broušení provedené ve třech krocích.
  • Jsou parkety opravdu nevzhledné, zašlé, s velkým množstvím škrábanců a vrypů? Pak budete muset zvolit broušení do větší hloubky s brusivy o čtyřech různých zrnitostech.
  • Objevují se v podlaze místa, která jsou již hodně poškozená a parkety nepůjde zachránit? Pak bude potřeba tyto části vyměnit. V takovém případě ale doporučujeme požádat o pomoc odborníka, protože páčení starých parket a zasazování nových není úplně snadnou záležitostí a vyžaduje více umu.

Příprava je základ

Pro broušení parket si s největší pravděpodobností budete muset zapůjčit brusku, pokud ji nevlastníte. Tu seženete v jakékoliv půjčovně s nářadím. Abyste nemuseli platit půjčovné za více dní, je třeba provést důkladnou přípravu podlahy předem a v den zápůjčky brusky už se věnovat jen samotnému broušení. Co je tedy třeba udělat?

  1. Den předem vykliďte celou místnost, ve které plánujete renovovat parkety, a vystěhujte veškerý nábytek.
  2. Pořiďte si nářadí k odstranění podlahových lišt – ideální jsou dřevěné klínky – a demontujte je.
  3. Překontrolujte, zda po odstranění podlahových lišt nezůstaly v podlaze hřebíky – ty by totiž při broušení mohly uvíznout v pryžovém válci stroje a způsobit poškození a rýhy v podlaze.
  4. Ověřte, zda jsou všechny parkety pevně přichyceny. Pokud jsou některé uvolněné, pak je alespoň den předem přilepte.
  5. Obstarejte a nachystejte si další pomůcky, které budete potřebovat – k nim patří především škrabka na barvu, špachtle z nerezové oceli pro aplikaci tmelu (potřebujete-li tmelit), lak v požadovaném odstínu (bezbarvý lesklý či polomatný, nebo v preferované barvě) nebo olej a nástroje pro jejich aplikaci (místo štětce zvolte raději váleček – ideálně na tyči, což vám usnadní práci). Připravte si také vysavač a dostatečnou zásobu sáčků do vysavače.

→ Počítejte s tím, že broušení parket v jedné místnosti vám zabere několik hodin, proto si na něj vyčleňte opravdu dostatek času. Pokud jste parkety nikdy nebrousili, připravte se na to, že za den zvládnete obrousit podlahy maximálně ve dvou až třech místnostech standardní velikosti. Válcové brusky navíc váží kolem 70 kilogramů, takže se musíte připravit také na to, že je tato práce fyzicky náročnější.


CHYTRÁ RADA

Pokud máte možnost, vyberte brusku na parkety s odsáváním. Při broušení parket totiž vzniká velké množství prachu, které je pomocí klasického vysavače jen těžko odsávatelné. Bude-li bruska vybavena odsáváním, nebudete mít byt plný prachu, a navíc ochráníte i své plíce. Při práci každopádně používejte respirátor!

Jak brousit parkety

Jakmile máte vše nachystáno, můžete se pustit do práce. Pamatujte na to, že se dřevěné podlahy musí brousit postupně, většinou ve třech fázích, abyste dosáhli hladkého povrchu a hezkého vzhledu. Pokud byste použili pouze jeden způsob broušení, mohly by být na podlaze viditelné stopy po broušení. Jak tedy na to?

  1. U běžně znečištěných a opotřebených parket začněte hrubým broušením, ke kterému použijte brusný papír se zrnitostí P36 nebo P40. Tímto broušením odstraníte veškeré pevné nečistoty, staré nánosy laku a také skvrny z podlahy.
  2. Po hrubém broušení přichází na řadu střední broušení, při kterém se používá brusný papír se zrnitostí P60P80, a pomocí kterého odstraníte veškeré stopy, které na podlaze zbyly po hrubém broušení.
  3. Posledním krokem je jemné broušení, u kterého se využívá brusivo o zrnitosti P100, a které vede k vytvoření hladkého a celistvého povrchu podlahy.

→ Před samotným broušením i mezi jednotlivými fázemi vždy vysajte veškeré nečistoty a prach z podlahy, bude se vám lépe pracovat.

TIP! Máte-li velmi zašpiněné parkety, které jsou podřené, mají hluboké rýhy či obsahují zbytky lepidla, obruste je nejprve brusným papírem se zrnitostí P24 nebo P16. Poté pokračujte standardními kroky jako u běžně znečištěných a opotřebených parket.

Jakou vrstvu brousit

Při samotném broušení je třeba dodržovat nejen tři fáze broušení s různými zrnitostmi brusiva, ale také směr broušení – vždy se postupuje šikmo směrem k vláknům parket (výjimkou je pouze jemné přebrušování po lakování).

Co se týká hloubky broušení, opět záleží na stavu parket. Pokud jsou lak a parkety více poškozené, je vhodné vybrousit přibližně dva až tři milimetry. U lehce poškrábaných podlah, které jsou pouze zaneseny, postačí broušení do hloubky jednoho milimetru.

Jde se tmelit

Potřebujete-li zatmelit spáry mezi jednotlivými parketami, které většinou vznikají u starých parket v důsledku vlhkosti, změn teploty, ale i kvality dřeva, nebo nejrůznější praskliny či suky, pak tak učiňte mezi druhou a třetí fází broušení, tedy mezi středním a jemným broušením (při jemném broušení je třeba tmel obrousit společně s parketami).

K tmelení budete potřebovat tmel, který smícháte s brusným prachem, většinou v poměru 1:1. Přesný postup tmelení vždy závisí na konkrétním přípravku, proto postupujte dle instrukcí uvedených v návodu k použití.

Finální povrchová úprava

Jakmile máte parkety obroušené i poslední fází jemného broušení, je třeba z nich důkladně odstranit veškeré zbytky prachu pomocí vysavače a následně se můžete pustit do finální úpravy. Tou může být lakování, voskování či olejování.

Lakování

Lakování patří k nejrozšířenějším povrchovým úpravám dřevěných podlah, jelikož je nejodolnější. Lak je z hlediska uvedených variant povrchových úprav nejodolnější proti vodě a zároveň má nejdelší životnost (při vytírání je vhodné používat čisticí přípravky určené na dřevěné podlahy a vytírat pouze lehce navlhčeným mopem či hadrem). V případě poškrábání ale není možné lak lokálně opravit, jako je tomu u podlahy ošetřené olejem.

Olejování

Oleje jsou velmi oblíbené především do moderních prostor, jelikož dají vyniknout dekoru dřeva. Jejich výhodou je to, že v případě lehkého lokálního poškrábání stačí dané místo velmi jemně přebrousit a znovu přetřít olejem – stačí nanést olej na hadřík a lehce přetřít. Nevýhodou ale je nesnášenlivost vody – i malé kapky vody dokážou na podlaze ošetřené olejem vytvořit flek.

Voskování

Při voskování se používají polymerové vosky a většinou se kombinuje olejování s voskem, kdy je vosková emulze nanesena po vyschnutí oleje. Dojde tak ke zlepšení odolnosti proti poškrábání, ale i tak platí, že je třeba být opatrní na tekutiny a také na chemické přípravky, které by mohly parkety poškodit.

Nanášení vrstev

Při finálních úpravách parket myslete na to, že lakování i olejování je třeba provádět ve více vrstvách – ideálně ve dvou až třech (vždy postupujte dle doporučení výrobce daného přípravku).

Při lakování většinou můžete začít podlahu používat až po 24 hodinách po zaschnutí poslední vrstvy laku, nicméně finální tvrdosti dosáhne lak až po týdnu až dvou, proto je možné nastěhovat nábytek zpět do místnosti až po uplynutí této doby.

U olejů je vhodné nanést alespoň dvě vrstvy (vždy s 24hodinovým rozestupem) a následně nechat tři dny vyschnout – poté je možné použít voskovou emulzi. Lehčí nábytek můžete na naolejovanou podlahu umístit po 24 hodinách po posledním nátěru, těžší nejdříve po 4 dnech.

RADA NA ZÁVĚR: Při broušení parket postupujte pečlivě a proveďte všechny tři (případně čtyři) fáze broušení pomocí brusiv různé zrnitosti. Jen tak se vám podaří obrousit parkety do hladka a docílit špičkové kvality. Mějte na paměti, že nekvalitní obroušení se velmi často projeví až po nanesení laku či oleje a už není možné opravit jej lokálně. V takovém případě se pak buď musíte smířit s nepovedeným výsledkem, nebo se pustit do kompletního broušení znovu. Proto dodržujte výše uvedené rady, ať se těmto nepříjemnostem vyhnete.

Další zajímavé články

Jak vybrat brusku?

Brusek najdeme na trhu celou řadu. Na první pohled se možná liší jen vzhledem či velikostí, rozdílů je však mnohem více a některé jsou opravdu zásadní... celý článek

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek

Jak správně lakovat dřevo? Trik je v důkladné přípravě!

Potřebujete ošetřit přírodní povrch dřeva, nebo obnovit starý nátěr? Zásadní je důkladná příprava povrchu, která zaručí dlouhodobě pěkný... celý článek