Jak se zbavit štípanců? Vyzkoušejte babské rady, které fungují!
S příchodem letních měsíců se vrací každoroční trápení v podobě hmyzích štípanců – komáři se nejčastěji vyskytují u vody a v podmáčených oblastech, hmyzímu štípnutí se však nevyhnete takřka nikde. Protože štípance mohou nepříjemně potrápit dlouhým, intenzivním svěděním a otokem, přinášíme tipy a triky, jak pokožku rychle zklidnit! Běžně si vystačíte s levnými produkty z domácnosti – o jejich účinnosti se ostatně přesvědčily již naše babičky!
Pokud se stanete terčem útoku neodbytného hmyzu, nemusíte hned běžet pro přípravky z lékárny, zkuste využít suroviny, které máte po ruce – obvykle se vyskytují v každé domácnosti, a od bolestivého štípnutí dokážou velmi rychle ulevit.
Proč štípance svědí a co podráždění kůže zhoršuje?
Komáří sosák funguje jako dvě trubky – jednou z nich proudí do vašeho těla komáří sliny a druhou proudí krev z vaší cévy do komára. Komáří sliny udržují cévy roztažené a tlumí bolest, aby z vás komár mohl bez povšimnutí sosat. Ve chvíli, kdy se však dostanou komáří sliny do těla, zareaguje imunitní systém a spustí produkci histaminu, jež má na svědomí alergickou reakci, jejíž výsledkem je zarudnutí, otok a podráždění v místě vpichu. Na podobném principu funguje i svědění způsobené jiným hmyzem.
→ Ránu byste rozhodně neměli škrábat, tím podráždění ještě zvýšíte a můžete si do těla zanést infekci. Vždy se proto vyplatí vydržet a kůži zklidnit některým z výše uvedených způsobů.
Ocet hmyzí bodnutí vydezinfikuje a zklidní pokožku
Ocet využijete v kuchyni, při čištění domácnosti, a dokonce i ve chvíli, kdy se potřebujete zbavit nepříjemného svědění od bodnutí hmyzem. Nejúčinnější je jablečný ocet, ale pokud jej doma nemáte, postačí i ten klasický. Jednoduše jej nakapejte na kosmetický tamponek nebo kapesník a přitiskněte na podrážděné místo. Nechte několik minut působit.
→ Ocet nejlépe účinkuje při včelím nebo vosím bodnutí.
Od svědění spolehlivě uleví cibule nebo banán
Na komáří, včelí i vosí bodnutí funguje také cibule či banánová slupka. Stačí přiložit plátek cibule v místě bodnutí a na několik minut přitisknout – cibule zmírní otok, uleví od svědění, a navíc působí protizánětlivě! Z banánu můžete vytvořit kašičku, kterou na pokožku nanesete nebo uřízněte kousek slupky a přiložte ji ke štípanci vnitřní stranou. Po chvíli pocítíte úlevu.
Co na otok při štípnutí hmyzem?
Dalším účinným prostředkem z kuchyně je citron – ten efektivně zmírní otok a zároveň uleví od bolesti. Stačí uříznout plátek citronu a přiložit jej na pokožku, případě na štípanec nakapat několik kapek citronové šťávy.
→ Pozor! V počátku může místo intenzivně štípat a pálit, proto tuto techniku nedoporučujeme používat u malých dětí.
Zamrazte hmyzí bodnutí kostkou ledu
Svědění zmírní také led – stačí vyjmout kostku z mrazáku a místo opakovaně přejíždět, pokud máte více štípanců vedle sebe, použijte sáček mražené zeleniny. Ledování zmírní otok i bolest, a navíc zpomalí šíření komářích slin do krevního oběhu, čímž se zmírní alergická reakce.
Pokožku zklidní také pár kapek přírodního oleje
Jestliže máte doma levandulový nebo tea tree esenciální nebo tělový olej, můžete jím štípanec lehce potřít. Nejen, že vám během chvíle uleví, ale také příjemně voní a vyniká protizánětlivými účinky.
→ Levandulové spreje navíc skvěle fungují jako odpuzovače bodavého hmyzu, stačí se předtím, než vyrazíte ven, lehce nastříkat.
Svědění přetrvává? Aplikujte chladivé gely
Vyzkoušeli jste všechny možnosti a svědění neustává? Zkuste na postižené místo namazat chladivé gely po hmyzím bodnutí – ty jsou obvykle k dostání v lékárně. Ideální je aplikovat je na noc, nebo v klidovém režimu, abyste je z pokožky ihned nesetřeli a gely měly čas účinkovat.
Co funguje proti hmyzímu bodnutí? Prevence je základ
Přinášíme také několik tipů, jak se hmyzím útokům co nejefektivněji vyhnout:
- Předtím, než vyrazíte ven, použijte levandulový, nebo hřebíčkový sprej, který komáry efektivně odpuzuje! Výborně fungují také repelenty a další přípravky proti hmyzu!
- Nepoužívejte sladké parfémy i jinou kosmetiku s výraznou květinovou vůní – ta hmyz přitahuje!
- Do oken si pořiďte síťky proti hmyzu, a před začátkem sezony je nainstalujte – zabráníte tak šíření hmyzu v bytě.
- Pro dospělé i děti od 3 let jsou vhodné gumové náramky, které jsou napuštěné citronelou – její vůně se postupně uvolňuje a hmyz odpuzuje!
- Na zahradu nebo terasu instalujte lapače létajícího hmyzu, které množství komárů eliminují a vy si tak letní večer vychutnáte v klidu a bez otravného bzučení.
Další zajímavé články
Jak účinně chránit pleť před sluncem?
Hezky dohněda zbarvená pleť je atraktivní, zároveň ale vypadá unaveně, rychleji stárne a jsou na ní více vidět vrásky... celý článek
Jak na suché a popraskané paty
Suchá, ztvrdlá kůže a praskliny na patách jsou nejen nepohodlné a nevzhledné, ale často také velmi bolestivé... celý článek
Jak na akné a maskné? Pomáhá retinol, vitamíny i kyseliny
Akné trápí nejen dospívající, ale i řadu dospělých. Výskyt je podpořen nadměrným stresem i nošením roušek... celý článek