Jak postavit psí boudu? Přinášíme jednoduchý návod
Tráví váš psí kamarád většinu času na zahradě? V tom případě by měl mít možnost schovat se před ostrými slunečními paprsky, deštěm i třeskutým mrazem do své boudy. Postavit psí boudu svépomocí není nic těžkého – zásadní je způsob rozvržení, volba materiálu a dobré zateplení. Přinášíme rady, tipy i jednoduchý návod, jak vyrobit kvalitní psí boudu!
Jak začít? Vypracujte nákres psí boudy a určete rozměry
Než se stavbou boudy pro psa začnete, je třeba si důkladně promyslet a rozvrhnout, jak bude vypadat. Doporučujeme stavět psí boudy s vnitřní příčkou, která odděluje psí ložnici od předsíně – díky tomu vytvoříte potřebné závětří. Z předsíně nebo střechy může pes pozorovat okolí, v ložnici se bude cítit v bezpečí. Doporučujeme si půdorys boudy nakreslit.
Jak určit správné rozměry boudy s ohledem na velikost vašeho psa? Držte se těchto zásad:
- Vnitřní prostor boudy by měl být o 15-20 cm vyšší, než je výška vašeho psa.
- Délka a šířka boudy by měla být na každé straně cca o 20 cm delší, než jsou rozměry vašeho psa, když leží natažený na boku.
- Pokud budete stavět předsíňku, průchod by měl být široký min. 40 cm v závislosti na velikosti psa.
Co budete na stavbu psí boudy potřebovat?
- Papír a tužku na návrhy.
- Dřevěné hranoly nebo paletu, které budou tvořit základ boudy.
- Materiál na stěny (palubky, OSB desky, překližku apod.).
- Střešní krytinu (asfaltové šindele, vlnitý plech, případně klasické tašky).
- Izolaci (polystyren, skelnou vatu apod.)
- Spojovací materiál (vruty, hřebíky, spojovací profily).
- Ruční nebo přímočarou pilku, okružní pilu, metr a akuvrtačku.
- Fólii nebo deku (do prostoru dveří).
Jde se stavět
V případě, že máte plánek hotový, rozměry určené a materiál pro výrobu psí boudy připravený, můžete se pustit do práce. Jak postupovat v jednotlivých krocích?
Základ psí boudy dobře izolujte od země
Jako základní deska může posloužit například paleta (pokud vyhovuje rozměrově), OSB deska nebo deska ze silné překližky. Nezbytné je, aby deska nebyla spojena se zemí, rychle by natáhla vlhkost a mohla by se začít kroutit. Pokud tedy chcete použít desku místo palety, přišroubujte na ni podélně několik hranolů, které umožní proudění vzduchu. Nezapomeňte desku opatřit barvou nebo lakem, které zabrání pronikání vzdušné vlhkosti, a prodlouží tak životnost boudy.
V případě, že máte v plánu boudu od země zateplit, na základní desku po krajních stranách navrtejte hranoly a vnitřní prostor vyplňte polystyrenem nebo jinou izolací. Nakonec přiklopte a přišroubujte další dostatečně silnou desku tak, aby se při zatížení neprohýbala, a základ je hotový!
Konstrukci boudy lze sešroubovat z latí
Nyní přichází čas na tvorbu konstrukce. Nejjednodušší je použít např. střešní latě, se kterými se dobře pracuje. Zkraťte je na požadované rozměry a spojte truhlářskými spoji nebo spojovacími profily či vruty. Otvory na vruty si však předem navrtejte vrtákem, jinak by latě mohly praskat. Dbejte na to, aby konstrukce byla dostatečně pevná!
Ve chvíli, kdy je základní konstrukce hotová, můžete ji opláštit palubkami, OSB deskami nebo překližkou. Desky i palubky lze pohodlně a rovně řezat s pomocí okružní pily. Desky s konstrukcí spojte opět pomocí vrutů (pozor, aby špičky vrutů nevyčnívaly, pes by se o ně mohl poranit). Pokud chcete zateplit i boční stěny, vložte mezi vnější a vnitřní opláštění opět izolační vrstvu.
Vnitřní příčku a průchod snadno vyříznete za pomoci přímočaré pily. Aby do boudy nefoukalo, vyplatí se do hlavního vchodu navrtat pruhy silnější folie, nebo starou deku.
Celou konstrukci boudy natřete voděodolným, avšak zdravotně nezávadným nátěrem, který bude její povrch dlouhodobě chránit před nepřízní počasí.
K natírání můžete použít klasické štětce nebo malířské válečky, se kterými půjde práce rychle od ruky.
Střecha může sloužit jako pozorovatelna
Nakonec přichází řada na střešní krytinu. Ta by měla mít dostatečné přesahy, aby poskytovala psovi stín a stékající voda se nedostala do boudy. Použít lze klasický vlnitý plech, asfaltové šindele, se kterými se dobře pracuje, ale i klasické střešní tašky.
Výhodou je, pokud má stříška určitý sklon – voda nebo sníh ji tak nebudou zbytečně zatěžovat. Pokud však zvolíte rovnou střechu, uděláte tím určitě radost svému psovi – získá vyvýšený prostor, ze kterého bude mít výhled do okolí.
Čím vystlat psí boudu?
Pokud chcete pejskovi zvýšit komfort uvnitř psí boudy, nedoporučujeme používat staré deky ani klasické textilní psí pelíšky – snadno navlhnou a pes v nich pak může snadno prochladnout. Ideální je klasická sláma, která má skvělé izolační vlastnosti, minimálně přijímá vlhkost a dobře vysychá. Vytvořte z ní v boudě vysokou podestýlku, která pejska zahřeje a zároveň bude šetřit jeho klouby.
Mohlo by vás dále zajímat
Organizace a úklid dílny je hračka
Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek
Dětské pískoviště zvládnete postavit svépomocí!
Děti hru na písku milují. Pomáhá jim rozvíjet haptické schopnosti i představivost a navazovat kontakty s dalšími dětmi. Chcete dětem pořídit vlastní pískoviště...celý článek
Jak postavit pergolu
Chcete si u domu či na zahradě vytvořit oázu klidu v podobě útulné pergoly? Poradíme vám, jak vybrat... celý článek