10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak postavit pergolu

Chcete si u domu či na zahradě vytvořit oázu klidu v podobě útulné pergoly? Poradíme vám, jak vybrat to nejlepší umístění, co potřebujete znát před začátkem realizace a především jak postupovat při samotné stavbě pergoly. Velké oblibě se těší dřevěné pergoly, které si snadno postavíte svépomocí, a zároveň skvěle zapadnou do okolní zahrady. Pokud chcete přistavět zahradní pergolu k moderní vile, můžete vybírat i kovové nebo hliníkové modely, které v horkých letních dnech poskytnou dostatek příjemného stínu.

Pergola může sloužit jako příjemný úkryt před slunečními paprsky, nebo romantické zákoutí během letních večerů.

Stavba pergoly a potřebné povolení

Předtím, než se rozhodnete pergolu postavit, měli byste vědět, zda k realizaci pergoly potřebujete stavební povolení či nikoliv.

Běžně platí, že bez stavebního povolení můžete postavit pergolu o rozměrech do 25 m², do max. výšky 5 metrů a vzdálenou min. 2 metry od sousedního pozemku. Pokud plánujete rozlehlejší pergolu, je třeba se o možnosti stavby informovat nejlépe na stavebním úřadě, pod který spadá vaše obec.

Volně stojící pergola musí mít dostatečně odolnou konstrukci

Pokud se rozhodnete pro stavbu pergoly v prostoru zahrady, vybírejte nejlépe závětrné místo. Důraz byste měli klást na kvalitní a dostatečnou konstrukci pergoly, aby obstála v silném větru i v případě zatížení sněhem.

Volně stojící pergola

Samostatně stojící pergoly vyžadují stabilní jištění v zemi a chytře řešenou konstrukci.

Stavba pergoly ke zdi domu je obvykle snazší

Pergolu můžete přistavět také přímo k domu. Díky tomu si můžete zastřešit terasu nebo vytvořit příjemný prostor k relaxaci těsně před domem. Konstrukce pergoly je obvykle pevně spojena se zdí domu.

Stavba pergoly ke zdi domu je obvykle snazší

Při stavbě pergoly, která přímo navazuje na zeď domu, dbejte na dostatečné opláštění a vyřešení odtoku u fasády domu, aby nedocházelo k zatékání vody ze střechy.

Stavba pergoly svépomocí nemusí být náročná. Jak na to?

Rozhodli jste se pro stavbu pergoly svépomocí? Máte na výběr ze dvou možností. Pergolu si můžete od začátku do konce postavit sami, nebo můžete využít připravených stavebnic, které sestavíte vy nebo odborníci na místě dle návodu.

Co je třeba ujasnit si před samotnou stavbou pergoly?

  • Umístění pergoly – klidné místo s hezkým výhledem a s dostatkem soukromí, ideálně v závětří. Výhodou je zastínění pergoly ze západu nebo východu, abyste nebyli vystaveni přímému slunci.
  • Rozměry a konstrukci pergoly – pro čtyřčlennou rodinu je optimální velikost pergoly cca 4 × 5 metrů s výškou 2,5 metru. Doporučujeme narýsovat si či nakreslit podrobný plánek, dle kterého budete postupovat.
  • Materiál pergoly – na výběr nejčastěji dřevo, hliník nebo kov. Dřevěné pergoly se hodí k tradičním a starším domům, k moderní novostavbě doporučujeme elegantní hliníkové pergoly.

Stavba dřevěné pergoly krok za krokem

Příprava základů pro samostatně stojící pergolu

Pomocí kolíků a provázku vymezte půdorys pergoly.
Odeberte asi 20 cm zeminy po celé ploše, tím si připravíte podklad pro pokládku podlahy
Vyznačte si, kde budou stát kotvící patky a vykopejte základy pro jejich ukotvení ideálně v hloubce cca 90 cm.
Připravte si bednění pro betonové základy patek a poté je vybetonujte. Po důkladném vytvrdnutí odstraňte bednění.
Plochu odstraněné zeminy zasypte kamenivem a zhutněte jej. Bude sloužit jako podklad pro vrchní dlažbu.
Pomocí cementu vystavte obrubníky podél vytyčených základů.
Na štěrkový podklad položte venkovní dlažbu.

Konstrukce dřevěné pergoly

Do betonových sloupků připevněte kotvící patky.
Do patek ukotvěte svislé hranoly, které ještě před instalací ošetřete impregnací v podobě lazury, případně barvy.
Poté připevněte vodorovné vaznice a konstrukci dostatečně zavětrujte pomocí výztužných vzpěr.
Kolmo na vodorovné vaznice instalujte střešní krokve.
Střešní konstrukci nakonec zpevněte pomocí střešních latí, připravíte ji tak na pokládku střešní krytiny.

Pergola a vhodná střešní krytina

Pokud má pergola sloužit především jako stinný úkryt před sluncem, můžete ji „zastřešit“ popínavými rostlinami, díky kterým vytvoříte stinnou rostlinnou oázu k rekreaci.

V případě, že chcete pergolu využívat i v případě deště, volte plechovou nebo polykarbonátovou krytinu, která je lehká (tudíž příliš nezatěžuje celou konstrukci) a vyniká snadnou instalací i dostupnou cenou.

Elektronické šicí stroje
Pokud se rozhodnete zastřešit pergolu popínavými rostlinami, vybírejte druhy rostlin dle umístění pergoly. Na stinných místech se bude dařit břečťanu, do polostínu volte popínavou hortenzii nebo zimolez, na slunné místo je ideální vinná réva nebo oblíbené pnoucí růže.

TIP: Pergolu si můžete vybavit dle svých představ pohodlným zahradním nábytkem, grilem nebo houpací sítí pro ničím nerušené chvíle odpočinku.




Hliníkové pergoly vynikají moderním vzhledem a snadnou montáží

Pokud si na stavbu dřevěné pergoly netroufáte, vydejte se cestou hliníkové stavebnice. Jaké jsou její hlavní výhody?

  • Hliníková konstrukce jsou odolné, lehké a tvarově stálé.
  • Mají moderní a svěží vzhled.
  • Jsou cenově dostupné.
  • Díky připravené stavebnici zabere montáž výrazně kratší čas, než u dřevěné pergoly.
  • Oproti dřevěným pergolám jsou hliníkové konstrukce navíc výrazně subtilnější, čímž šetří prostor.

Stavba zděné pergoly je časově náročnější, ale stojí za to!

Pokud chcete, aby byla pergola opravdu trvalá a spolehlivě sloužila dlouhé roky, zvažte možnost výstavby zděné pergoly. Jako základní materiál pro stavbu zděné pergoly mohou sloužit staré cihly nebo kamenné kvádry. Její výstavba je sice časově i finančně náročnější, výsledkem je však odolná a stabilní pergola s bohatými možnostmi využití. Před stavbou zděné pergoly je třeba opět ověřit, zda nepotřebujete stavební povolení a případně zvážit pomoc architekta při návrhu finální podoby pergoly.

Pergola s krbem a letní kuchyní je ideální pro milovníky grilování

Pro nadšence do grilování a zahradních párty jsou ideálním řešením pergoly, jejichž součástí je zděný krb, případně celá letní kuchyně. Při navrhování a stavbě pergoly pamatujte tedy i na přívod vody nebo nehořlavou podlahu v oblasti krbu.


TIP: V blízkosti pergoly můžete vystavět také zahradní jezírko. Zurčící voda má uklidňující účinky a osázené jezírko s plujícími rybičkami skvěle dotvoří romantické zákoutí k odpočinku a relaxaci. .


Nejčastěji kladené otázky při stavbě pergoly

Potřebuju na stavbu pergoly stavební povolení?

Pokud bude pergola zabírat plochu max. 25 m² a bude vysoká max. 5 m, měli byste se obejít bez stavebního povolení či ohlášky stavby. Pokud si však nejste jistí (např. bydlíte v chráněné oblasti), raději si informace ověřte na příslušném stavebním úřadě.

Jaká je cena zahradní pergoly?

Cena pergoly se liší dle zvoleného materiálu i velikosti konstrukce. Malé a jednoduché dřevěné pergoly postavíte svépomocí již za 10 000 Kč, nejlevnější hliníkové stavebnice začínají přibližně na 8 000 Kč. Pokud si necháte postavit pergolu na zakázku, připravte si alespoň 30 000 Kč.

Jak na údržbu pergoly?

Pergolu byste měli pravidelně čistit od napadaného listí či sněhu. Dřevěné pergoly je dobré jednou za několik let namořit, pergoly s textilní střechou můžete v případě potřeby vyčistit mýdlovou vodou.

Z jakého dřeva postavit pergolu?

Nejvhodnější dřevo pro stavbu pergoly je borovicové nebo modřínové, které je cenově dostupné a zároveň (například oproti smrku) poměrně odolné a trvanlivé.


Mohlo by vás dále zajímat

Jak udit v elektrické udírně?

Domácí chuti potravin se nic nevyrovná. A u uzenin to platí dvojnásob. Kupované uzeniny nejasného složení, zabalené v plastovém obalu... celý článek

Výroba udírny

Vůně uzeného masa, či chuť po domácku vyuzených sýrů či uzenin je pro řadu z nás velkým potěšením. Pokud vlastníte dům se zahradou...celý článek

Jak postavit saunu

Saunování má pozitivní účinky na lidské tělo i mysl. Pobyt v sauně uvolňuje napětí i svaly a detoxikuje organismus....celý článek