Jak nabrousit nože, aby byly jako nové
Asi každý ví, že ostrý nůž ušetří při krájení spoustu námahy. Málokdo už ví, že tupé nože jsou nebezpečnější než ty ostré. Chcete-li si tedy užívat pohodlné krájení a zároveň pracovat s nožem bezpečným způsobem, je třeba ho mít neustále dokonale ostrý. Pravidelným používáním se ostří nože tupí, a proto je potřeba jej nabrousit. Jak správně na to?
Krájení s ostrým nožem je nejen snazší, ale i přesnější. Správným nabroušením si nejen usnadníte práci, ale zároveň prodloužíte životnost nože. A zvládnete to s trochou šikovnosti sami doma – postačí vám k tomu kuchyňský brousek, brusný kámen či ocílka. Pak už jen stačí zvolit správný postup a ostré nože jsou na světě.
Jak zjistit ostrost nože
To, že je nůž tupý, většinou poznáte až ve chvíli, kdy už s ním nejste schopni uříznout ani krajíc chleba. Zjistit to můžete ale podstatně dříve a ušetřit se tak zbytečného rozčilování – stačí provést jednoduchý test pomocí papíru.
Vezměte list papíru (například kancelářského), uchopte ho jednou rukou za roh a zkuste papír rozříznout nožem pod úhlem 45 stupňů. Pokud se vám to podaří jedním tahem, aniž by se papír potrhal, je nůž dostatečně ostrý a broušení zatím nepotřebuje. V opačném případě, dojde-li k roztržení papíru, nebo je-li jeho rozříznutí náročné, je třeba nůž nabrousit.
Správný úhel broušení nožů
Ještě, než si představíme možnosti, pomocí kterých si můžete nabrousit nože v domácím prostředí, je třeba upozornit na to, že nůž musíte brousit pod určitým úhlem.
- Pro běžně používané kuchyňské nože, jakož i příborové nože, se standardně používá 20stupňový úhel.
- Potřebujete-li dosáhnout velmi ostrého ostří a jemných hran, například u skalpelů či holicích čepelí, zvolte úhel o něco menší, zhruba 17 °.
- U nožů, u nichž je požadavkem zejména odolná a zároveň ostrá hrana (převážně outdoorové nože či nože pro myslivce), je vhodné brousit ostří pod úhlem 25 °.
- Chcete-li nabrousit nůž používaný v těžkých podmínkách, kterým řežete silné předměty, jako je například koberec, lino či lepenka, pak zvolte úhel 30 °.
Kuchyňský brousek – klasika všech domácností
Pravděpodobně každý z nás se setkal s klasickým kuchyňským brouskem, pomocí kterého je broušení ostří jednoduché a zvládne jej v podstatě každý. Broušení je prováděno pomocí dvou párů brusných kamenů/kotoučků, které jsou umístěny proti sobě. Mezi nimi je spára, do které se vloží ostří nože a protahuje se tak dlouho, dokud není dostatečně ostré. Na trhu najdete dva základní typy:
- Elektrický brousek, který slibuje maximální komfort a jednoduché použití. Ostřící mechanismus je poháněn elektřinou, takže nůž zvládnete nabrousit zcela bez námahy.
- Mechanický brousek má obdobný princip jako ten elektrický, jen musíte ostřící mechanismus pohánět mechanicky opakovaným protahováním nože.
Ocílka není určena pro tupé nože
Další možností, jak dodat ostrost noži, představuje ocílka. Hned na úvod je ale třeba upozornit, že neslouží k broušení tupých nožů, ale pomáhá vám udržovat ostří dobře nabroušené. Pokud byste pomocí ní tedy chtěli nabrousit nůž, který je zcela tupý, žádného výsledku nedosáhnete. Funguje jako jakási bruska sloužící pouze k doostřování. Práce s ní není úplně jednoduchá a vyžaduje cvik – musíte totiž zkoordinovat pohyb nože i ocílky, a to pod přesně stanoveným úhlem (pod úhlem, jako je ostří nože). A navíc je třeba dbát maximální opatrnosti.
Druhy ocílek
Na trhu se můžete setkat s různými typy ocílek.
- Pro běžné domácí použití si plně vystačíte s klasickou ocelovou ocílkou s kruhovým průřezem.
- Pokud byste však chtěli využít profesionálnější způsob broušení nožů, můžete si pořídit ocílku s keramickou, safírovou či diamantovou brusnou plochou – s těmi dosáhnete preciznějších výsledků, ale zároveň musíte počítat s tím, že je jejich cena v porovnání s klasickou ocelovou ocílkou vyšší.
Jak používat ocílku?
- Ocílka se při ostření nože vždy drží v ruce – v té, kterou nepoužíváte ke krájení (praváci tedy v levé ruce a leváci v pravé ruce).
- Máte-li k dispozici stůl či desku kuchyňské linky s neklouzavou plochou, opřete ocílku špičkou o tuto plochu. Je-li daná plocha hladká a kluzká, otočte špičku ocílky směrem nahoru a o stůl/desku si opřete ruku.
- Do druhé ruky uchopte nůž a položte jej místem nacházejícím se u rukojeti na horní část ocílky.
- Jemným tlakem protahujte ostří od rukojeti ocílky směrem od sebe k její špičce – tento postup zopakujte desetkrát až dvacetkrát, a to vždy po obou stranách. Na ocílku při broušení ostří nože nikdy netlačte. Vyvíjejte přibližně takový tlak, jako když chcete odkrojit plátek másla
Brusný kámen i pro velmi špatné ostří
Velmi efektivní metodou broušení nožů, která si hravě zvládne poradit i s obnovou velmi špatného ostří, je brusný kámen. Na trhu naleznete celou řadu brusných kamenů, s různými tvrdostmi a hrubostmi povrchu, vyrobené buď z přírodních nebo syntetických materiálů. Chcete-li dosáhnout dobré kvality nabroušení ostří, zvolte syntetické provedení, u kterého máte jistotu rovnoměrně uspořádaných brusných zrn, takže dosáhnete rovnoměrného nabroušení ostří po celé ploše.
Brusný kámen se navíc vyznačuje tím, že má dva stupně hrubosti – hrubší je určen pro obnovu ostrosti, a tedy základní broušení, jemnější strana pak slouží k dobroušení.
Jak používat brusný kámen?
- Než začnete brusný kámen používat, je třeba jej navlhčit – standardně k tomu postačí běžná voda, někteří výrobci však doporučují použití minerálního či kuchyňského oleje, proto je vždy nejlepší řídit se přímo pokyny výrobce. Brusný kámen musí být vlhký po celou dobu broušení nože.
- Před samotným broušením nožů musíte zajistit také to, že se brusný kámen nebude pohybovat a bude fixně upevněn na jednom bodě. Někteří výrobci prodávají brusný kámen přímo se základnou, která zajistí fixaci kamene, případně je možné tyto pomocníky na broušení nožů dokoupit jako příslušenství.
- Pro broušení je třeba zvolit správný úhel – vybrat si můžete dle informací uvedených v úvodu: pokud brousíte standardní kuchyňský nůž, udržujte úhel 20 stupňů. Velmi důležité však je udržovat totožný sklon po celou dobu broušení! Nemáte-li s broušením zkušenosti, je vhodné využít takzvané vodicí pomůcky, které se postarají o zachování stejného úhlu.
- Při samotném broušení se postupuje podobně jako u ocílky, nůž však přidržujete oběma rukama – jednou rukou jej držte za rukojeť a druhou rukou přidržujte čepel. Začněte s obtahováním ostří na jedné straně, ve chvíli, kdy se na druhé straně vytvoří nepatrná hrana, přejděte na druhou stranu – vždy dodržujte stejný počet tahů na každé straně.
- Po obroušení nahrubo se přesuňte na jemnější část brusného kamene a ostří dohlaďte.
- Jakmile máte nůž nabroušen, opláchněte nůž i brusný kámen pod tekoucí vodou.
Nože bruste dle potřeby
Pokud se ptáte, jak často brousit nože, pak vězte, že pro běžné domácí využití stačí nože pravidelně doostřovat ocílkou. Používáte-li nůž na denní bázi, doostřete jej přibližně jednou za jeden až dva týdny. Pokud již ostření ocílkou nevede k dosažení požadované ostrosti, přejděte k variantě broušení s brouskem či brusným kamenem.
Nože byste měli vždy omývat pouze v ruce (nikoliv v myčce na nádobí), a to pod tekoucí vodou za použití jemného hadříku a běžného čisticího prostředku na nádobí. Nikdy nepoužívejte abrazivní čističe či drátěnky, které by mohly nože poškrábat a vést k jejich předčasnému opotřebení.
Velmi důležitou roli pak hraje také správné skladování – ukládání do šuplíků či příborníků může nože poničit, proto doporučujeme pořídit si magnetické lišty a desky či bloky na nože, které se postarají o jejich bezpečné uchování.