10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak efektivně a bez námahy odklidit sníh z chodníku nebo ze střechy? Chce to pořádné náčiní!

Bohatá sněhová nadílka přináší nejen radost ze zimních radovánek, ale také povinnost odklízet sníh kolem domu. Pokud se však dobře připravíte, úklid sněhu bude o poznání jednodušší a rychlejší! Základem je kvalitní hrablo nebo lopata na sníh, na větší pozemky se vyplatí pořídit sněhovou frézu – pojďte se podívat, co by ve vaší výbavě rozhodně nemělo chybět.

Jak efektivně a bez námahy odklidit sníh z chodníku nebo ze střechy

Bez hrabla nebo lopaty na sníh se neobejdete

Pokud potřebujete odházet sníh před vstupem do domu, na chodníku nebo příjezdové cestě, pravděpodobně si vystačíte s dostatečně širokým hrablem na sníh. Čím širší hrablo je, tím bude práce rychlejší – především na větších plochách. Vybírat můžete modely s jednoduchou nebo zdvojenou rukojetí, do které se v případě potřeby lépe zapřete.

V případě, že potřebujete odstranit sníh z úzkého chodníčku na zahradě nebo na jiných těžko dostupných místech, volte spíše lopatu na sníh, která je užší a tedy obratnější.

Velmi důležité je vybírat taková hrabla a lopaty, které jsou vyrobeny z kvalitních a zároveň lehkých materiálů (např. hliník nebo tvrzený plast). Sníh je těžký sám o sobě, proto by samotná lopata nebo hrablo nemělo přesahovat hmotnost 1,5 kg. Praktické je ocelové oplechování na hraně nástroje, díky tomu si hravě poradíte i s námrazou.


Když hrablo nestačí, přichází na řadu sněhová fréza

V případě, že potřebujete pravidelně odklízet sníh v areálu firmy, na rozlehlém hospodářství nebo na parkovišti, doporučujeme pořídit výkonnou sněhovou frézu. Vybírat můžete frézy na benzínový nebo elektrický pohon.

Elektrické sněhové frézy jsou vhodné, pokud máte přístup k elektřině a čistíte od sněhu plochu menší, než 40 metrů na délku. Jestliže je pozemek, ze kterého potřebujete sníh pravidelně odklízet, ještě větší, je na místě pořídit benzínovou sněhovou frézu, která je výkonnější a její dosah není omezen el. kabelem. Navíc si snadno poradí i se zmrzlou, mokrou či vydatnou nadílkou sněhu.

Sněžné frézy na benzín jsou k dostání v jednostupňové nebo dvoustupňové variantě. Jednostupňové modely mají díky jediné soustavě lopatek nižší hmotnost a manipulovat s nimi zvládnou bez větší námahy i ženy. Dvoustupňové frézy si poradí i se sněhovými kalamitami, svahy a nezpevněnými cestami na horách nebo v těžko dostupném terénu.

Co si ujasnit před nákupem sněžné frézy?

  • Z jakého povrchu je třeba sníh odklidit? (např. asfalt, nezpevněný terén, svah aj.)
  • V jakém stavu sníh nejčastěji odklízíte? (čerstvý, namrzlý, mokrý apod.)
  • Jak velkou plochu budete od sněhu čistit?
  • Bude s frézou pracovat muž nebo žena?
  • Budete sklízet sníh pouze za světla nebo i za tmy?

Na základě těchto otázek si lépe vytvoříte představu o konstrukci, vybavení i výkonu sněžné frézy, která bude pro vaše potřeby optimální.

Jak efektivně a bez námahy odklidit sníh z chodníku nebo ze střechy

Posypové materiály vybírejte dle podloží!

Co všechno můžete použít k posypu?

  • Štěrk a písek – je ideální na nezpevněné cesty.
  • Popel a piliny – můžete využít na asfaltový nebo betonový povrch.
  • Posypová sůl – oproti předchozím materiálům naruší zbylou vrstvu sněhu, je však poměrně agresivní k rostlinám, zvířecím tlapkám i automobilovým podvozkům, proto je vhodné její užívání omezit.
TIP! Pro aplikaci posypu jsou nejvhodnější posypové vozíky, které můžete využít například i při hnojení zahrádky.

Jak bezpečně odstranit sníh ze střechy

Větší vrstva sněhu na střeše může ohrozit nejen samotnou stavbu, ale také kolemjdoucí. S příchodem oteplení je vysoká pravděpodobnost, že těžký mokrý sníh začne ze střech padat na okolní chodníky. Proto je třeba jej, pokud možno, co nejdříve odstranit. Buďte však při této práci maximálně opatrní, nasaďte pro jistotu pracovní rukavice a ochrannou přilbu. Na vyšších domech použijte jištění. Ke shazování sněhu ze střechy jsou nejvhodnější hrabla s dlouhou rukojetí nebo hrubé smetáky. Než s prací začnete, prostor pod střechou ohraďte např. bezpečnostní páskou, abyste zamezili vstupu kolemjdoucím.

Při odklízení sněhu ze střechy dodržujte tyto zásady:

  • Sníh odhrabujte rovnoměrně po obou stranách střechy.
  • Vyhněte se nahrnutí sněhu na jedno místo – mohli byste přetížit konstrukci střechy.
  • Na střeše nechte slabou vrstvičku sněhu, která funguje jako izolace.
  • Odstraňte také rampouchy a námrazu na okapech.

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat sněhovou frézu

Vyhněte se úmornému odklízení závějí a pohoršeným pohledům souseda, který se zrovna sklouzl po neupraveném chodníku před vaším domem...celý článek

Jak správně zazimovat chalupu?

Vypustit vodu, vyhodit pojistky, vymést listí z okapů… je to všechno? Přinášíme seznam věcí, které musíte bezpodmínečně ... celý článek

Vyzdobená okna po celou zimu aneb jaké rostliny se hodí do zimních truhlíků

I když zima patří k těm ponuřejším obdobím roku, kdy příroda uléhá k odpočinku, rozhodně to neznamená, že byste se museli vzdát... celý článek