Jak chránit děti před sluncem
Příjemné sluneční paprsky mohou způsobit nepříjemné kožní popáleniny. Především děti, které mají citlivou pokožku, byste měli před sluncem dobře chránit. Kšiltovka a tričko už dávno nestačí. Důležitý je také výběr správného opalovacího přípravku a počet jeho aplikací. Podívejte se, jak správně děti chránit před sluncem v Česku pod stanem i na prudkém slunci u moře.
Nedostatek vitamínu D
Jen málokdo z nás může říci, že je každý den vystaven slunečním paprskům alespoň na půl hodiny. Je to dáno nejen tím, že v naší oblasti si slunce užijeme prakticky jen přes léto, ale také tím, že práce i zábava se přesouvají do domovů, tmavých kanceláří a hal. Čechům tedy obvykle chybí vitamín D, který se získává právě také ze slunce.
Přesto, že vitamín D je pro nás důležitý, slunce umí také pěkně potrápit. Spáleniny a úpaly jsou běžné, přesto, že existují ochranné prostředky, které jim mají zabránit. Zvláště pak malé děti mají extrémně citlivou pokožku, která se spaluje velmi rychle, a je tedy třeba dbát na to, jakou dobu na slunci tráví, a zda jsou dostatečně chráněné.
UVA a UVB záření
Ultrafialové paprsky se dostávají i pod oblečení. V letním období nebo v přímořských oblastech je nutné používat přípravky i ve stínu a mazat děti opalovacím krémem i pod oblečením.
- UVA záření – způsobuje pozdní pigmentaci, poškozuje kožní strukturu.
- UVB záření – způsobuje spálení kůže a okamžitou pigmentaci.
Ochrana před sluncem u dětí do jednoho roku
Nejméně pigmentu má pokožka dětí do jednoho roku, do šestého měsíce se zároveň nedoporučuje natírat děti opalovacím krémem nebo je vozit na slunci. Nejmenší děti by proto měly zůstávat co nejvíce ve stínu a používat prodyšné oblečení z ochranných materiálů (speciální úprava s ochranou před UV). Děti od jednoho roku natírejte přípravky, které jsou označeny doporučením pro daný věk. Takové ochranné prostředky by měli mít SPF 50+. Nezapomínejte také na pokrývku hlavy.
Ochrana dětí do 3 let před sluncem
Děti do 3 let by měly být na slunci minimálně a vždy s použitím jak ochranného opalovacího přípravku, tak s pokrývkou hlavy, ochranným oděvem, plavkami s UV ochranou a zakrytou šíjí.
Ani tříleté dítě nemá pokožku vyvinutou tak, aby mu poskytovala ochranu před slunečními paprsky, vybírejte tedy krémy podle věku dítěte a volte minimálně SPF 30, u moře pak SPF 50+. Pravidelně by také měly děti nosit sluneční brýle.
→ Dětská pokožka se dokáže před sluncem chránit pouhých 5 minut. (Dospělý jedinec má ochranu asi na 40 minut).
Jak vybrat opalovací krém pro děti od 3 let
Dětské opalovací krémy by měly být bez parabenů, konzervantů a bez parfemace. Vhodnými ochrannými filtry jsou minerální (fyzikální) filtry. Použít můžete krémy, emulze, mléka nebo nejrůznější spreje. Minerální filtry působí jako zrcadlo, paprsky jsou odraženy a do kůže nepronikají.
→ Pro děti s mastnější pletí jsou vhodné jemné emulze, děti se suchou pokožkou by měly použít krémy s olejovým základem.
Jak vybrat ochranný faktor krému na opalování
Ochranný faktor udává, jak dlouho lze být na slunci bez rizika spálení. Zvyšuje tedy dobu, po kterou pokožka odolá UVA a UVB záření. Čím vyšší je ochranný faktor, tím se prodlužuje i doba, kterou lze bezpečně strávit na slunci.
Pro děti volte faktory 30 až 50+. SPF 30 je vhodný pro děti od 3 let na letní měsíce v České republice. SPF 50+ pak používejte pro děti do 3 let, popřípadě pro všechny děti u moře. Vybírejte krémy s ochranou proti UVA i UVB záření.
Základní pravidla zdravého opalování
- Na slunci buďte s dětmi v dopoledních a odpoledních hodinách.
- Nikdy se neopalujte mezi 11 a 14 hodinou.
- Vždy chraňte pokožku přípravky s UVA a UVB filtry.
- Kůži natírejte přípravky s ochrannými faktory, chraňte rty balzámy s SPF ochranou.
- Dbejte, aby děti nosily dětské sluneční brýle a kšiltovku či klobouk.
- Po opalování, a zejména po slané či chlorované vodě, děti sprchujte sladkou vodou.
- Opalovací krémy aplikujte půl hodiny před pobytem na slunci a natírejte každé 2 hodiny.
- Natření zopakujte po každém koupání.
- Mateřská znaménka natřete a přelepte.
Chraňte pokožku po opalování
Opalování pokožku vysušuje a působí její nadměrné stárnutí. Pokožka je po opalování rozpálená a napjatá. Vždy používejte hydratační balzám nebo mléko po opalování.
Související články
Jak zajistit zdravý vývoj dětských nohou?
Výběr vhodné obuvi podpoří správný růst a vývoj dítěte. Předchází vybočeným kotníkům či jiným deformacím... celý článek
Jak správně obléct děti do deště?
Ty tam jsou časy, kdy se častý déšť týkal jen brzkého jara nebo pozdního podzimu. V posledních letech přišly teplé zimy... celý článek
Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly
Také slýcháte od maminek a babiček, jak by byla snadná péče o dítě, kdyby měly moderní pomocníky a přístroje... celý článek