Značka
Cena
Stav zboží
Dostupnost
Zboží od
Hmotnost
Šířka zorného pole-1000m
Zvětšení
Skutečné zorné pole
Barva
Dalekohledy se dělí na monokulární (pohled jedním okem) a binokulární dalekohledy (pohled oběma očima). Zatímco monokulární dalekohledy využijete například v divadle jako kukátka, binokulární dalekohledy se hodí pro pozorování do velkých vzdáleností a ocení je myslivci. Při výběru hraje roli zvětšení, průměr objektivu, ostření i světelnost.
Typy dalekohledů
Dalekohledy se dělí dle konstrukce, doporučeného využití a způsobu využití.
Binokulární dalekohled je ideální pro myslivost
- Binokulární dalekohled patří ke klasickým dalekohledům. Je určen pro použití na obě oči. Znát ho můžete také jako triedr. Využijete ho při pozorování zvěře, na výletech do přírody či pro sledování sportovních aktivit.
+ schopnost hloubkového vidění a dobrý odhad vzdálenosti | - nižší možnosti přiblížení oproti monokulárním modelům |
+ velký zorný úhel | |
+ možnost statického přiblížení (dle modelu) | |
+ eliminuje třes (dle modelu) | |
+ vhodný pro sport i turistiku | |
+ příznivá cena, obvykle dobré zpracování |
Monokulární dalekohled poslouží jako dalekohled na hvězdy
- Monokulární dalekohled je navržen pro pohled jedním okem. Často nese název spektiv (spektiva) či „jednooký dalekohled“. Využijete ho například v divadle jako divadelní kukátko, ale lépe vybavené modely poslouží i k pozorování hvězd.
+ možnost přiblížení objektů ve velké vzdálenosti | - větší rozměr a hmotnost |
+ jednoduché ovládání | - přiblížení znamená větší třes |
+ zpravidla doplněn filtry pro lepší pozorování | - pomalejší použití (instalace stativu) |
+ připraven k uchycení na další zařízení (fotoaparát, stativ) |
Pozorování vzdálených objektů s dalekohledem je zábavné, pozorování blízkých objektů je nejen zábavné, ale i naučné. Podívejte se na mikroskop.
Jak vybrat dalekohled
?Dalekohled vybírejte také podle účelu. Pozornost zaměřte na výkon dalekohledu, průměr objektivu a světlost objektivu.
Výkon dalekohledu
- Výkon dalekohledu je definován jeho schopností zvětšení. Jedná se například o zvětšení 5×, 7×, 12×. Předmět vidíte tak, jako by byl pětkrát, sedmkrát, dvanáctkrát větší. Při zvětšení 5x se vám pozorovaný předmět ve vzdálenosti 50 metrů zobrazí tak, jako byste ho pozorovali ze vzdálenosti 10 metrů.
? Větší zvětšení znamená horší kvalitu obrazu. Dalekohledy, které zvětší 10× (a více) doplňte stativem.
Průměr objektivu
- Průměr objektivu definuje množství světla, které dalekohled přenese z pozorovaného objektu. Čím větší čočky, tím větší prostupnost světla. Dalekohledy většího průměru jsou doporučeny do horších světelných podmínek. Prémiové modely mají průměr nad 50 mm, kapesní nejčastěji do 35 mm. Čím je průměr větší, tím těžší je zařízení.
Okulár
- Okulár je optický článek, který přikládáme na oči, nebo oko. Je složen z jedné či více čoček a zakončený očnicí. Okulár je společně s očnicí schopen i kompenzace vady zraku (korekce až do 5 dioptrií).
Světelnost objektivu
- Množství světla, které propouští optika dalekohledu. Vyšší číslo znamená jasnější obraz. Světlost objektivu můžete vypočítat, když vydělíte průměr objektivu zvětšením a umocníte. Dalekohled 10 × 25 bude mít světlost 6:
Ostření dalekohledu
- Dalekohledy mohou mít fixní ostření do určité vzdálenosti nebo možnost manuálního ostření na vybranou vzdálenost pomocí kolečka.
? Pro korekci dioptrické vady zvolte manuální ostření.
Zorné pole
- Prostor, který dalekohled zobrazí pro vzdálenost 1 000 m. Jedná se tedy o šíři promítnutého obrazu v dalekohledu. Může být uvedena v metrech, stopách nebo stupních.
Materiál těla dalekohledu
- Materiál těla dalekohledu je přizpůsoben použití, souvisí s typem dalekohledu. Vyrábí se z oceli, hliníku a jeho slitiny nebo různých typů plastů s grafitem či keramikou.
? Pro turistický dalekohled je nejvhodnější plastový materiál s příměsí grafitu a pogumováním.
Konstrukce hranolů
- Hranoly jsou umístěny mezi objektivem a okulárem. Úkolem hranolů je obrátit obraz tak, aby byl pro zrak správně stranově a výškově orientovaný. Cenově příznivé jsou hranoly Porro a Prism. Prémiové modely mají hranoly s konstrukcí Roof, která má objektiv i okulár v jedné linii. Průchod světla je v přímém směru.
Typy skel dalekohledů
- Borokřemičité sklo (BK7) – cenově příznivé zpracování, dobré výsledky za denního světla
- Baryové sklo (BaK4) – prémiové zpracování, lepší viditelnost a obraz za zhoršeného světla
Konstrukce dalekohledů
- Čočkové dalekohledy – soustava čoček pro zvětšení, pohled přes tubus
- Zrcadlové dalekohledy – pohled přes okulár a soustavu zrcadel
Krásné snímky pořídíte s monokulárním dalekohledem a výkonným fotoaparátem.
Praktické funkce a doplňky dalekohledů
- Zoom – zvětšení v určitém rozmezí
- Dioptrická korekce – umožní odložit brýle a doostřit
- Noční vidění – důležitý doplněk dalekohledů pro myslivce a lovce
- Filtry – zvýrazňují/potlačují určité jevy (měsíční, sluneční, polarizační apod.)
- Plnění dusíkem – zabraňuje mlžení, použití i za zhoršených povětrnostních podmínek
- Odolnost – dalekohledy určené do těžkých podmínek, odolné proti prachu a vodě
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Monokulární dalekohled je vhodný pozorovatele sportovních utkání či přírody. Olympus 10×50 S má průměr objektivu 50 mm a nabízí až 10× zvětšení. Disponuje širokým zorným polem a zaostřuje už na 6 m. Skvěle funguje i ve chvílích snížené světelnosti. Tělo dalekohledu je lehké a snadno se s ním manipuluje.
můžete mít DNES
Monokulární dalekohled je vhodný pozorovatele sportovních utkání či přírody. Olympus 8–16×40 S má průměr objektivu 40 mm a nabízí až 8 – 16× zvětšení. Disponuje širokým zorným polem a zaostřuje už na 10 m. Skvěle funguje i ve chvílích snížené světelnosti. Tělo dalekohledu je lehké a snadno se s ním manipuluje.
můžete mít DNES
stativ teleskopu
můžete mít 31.1.
stativ teleskopu
můžete mít 31.1.
PARD přináší zaměřovač v nové verzi NV008SP2 LRF. Oproti předchozímu modelu NV008S má větší displej a QHD rozlišení CMOS senzoru. Lehký přístroj s krásně čistým obrazem a dalšími přednostmi pro co nejpřesnější zásah i.
můžete mít 23.1. - 24.1.
PARD přináší zaměřovač v nové verzi NV008SP2 LRF. Oproti předchozímu modelu NV008S má větší displej a QHD rozlišení CMOS senzoru. Lehký přístroj s krásně čistým obrazem a dalšími přednostmi pro co nejpřesnější zásah i.
můžete mít 23.1. - 24.1.
Dětský teleskop se stativem disponuje s 120× zvětšením je perfektním kouskem do výbavy všech mladých pozorovatelů a badatelek. Levenhuk LabZZ TK60 Telescope vyniká krátkým zaostřením a širokým zorním polem, díky čemuž umožňuje jasné zobrazení Měsíce i pozemních těles. Díky ultrakompaktnímu provedení a rozsáhlé sadě příslušenství jste vždy připravení k používání.
můžete mít ZÍTRA
Monokulární dalekohled je vhodný pozorovatele sportovních utkání či přírody. Olympus 8×40 S má průměr objektivu 40 mm a nabízí až 8× zvětšení. Disponuje širokým zorným polem a zaostřuje už na 4 m. Skvěle funguje i ve chvílích snížené světelnosti. Tělo dalekohledu je lehké a snadno se s ním manipuluje.
můžete mít DNES
Teleskop pro malé astronomy. Integrovaný kompas.
můžete mít 22.1. - 23.1.
Dětský hvězdářský teleskop – zvětšení 30×/60×, okuláry 16,6mm/8,3mm, stativ 39cm, držák na mobil, ohnisková vzdálenost 500mm, průměr objektivu 50mm, hledáček.
můžete mít 23.1. - 24.1.
Lovecký moderní dalekohled s objektivy určenými nejen pro myslivce.
můžete mít 23.1.
Monokulární dalekohled pod záštitou společností Levenhuk a Discovery, 33,5mm apertura, světelnost f/1,2, IR přísvit s dosahem až 250 m, videorekordér s podporou SXGA záznamu ve formátu AVI, displej pro …
můžete mít 27.1. - 28.1.
Dalekohledy
Dalekohledy usnadňují pozorování, jsou pomůckou pro fotografy, myslivce i lovce. Pro běžné použití vybírejte mezi binokulárními dalekohledy, pro zábavu jsou tu hvězdářské dalekohledy.Turistický dalekohledy
- Pro turistiku, sport a outdoor je vhodný klasický dalekohled nebo odolný dalekohled. Vybírejte lehký dalekohled (do 400 g), avšak s velkým rozpětím přiblížení a větším průměrem čoček. Doporučujeme širokoúhlé modely. Pokud používáte dalekohled za zhoršených povětrnostních podmínek (u vodních nádrží nebo na lodích) zvolte vodotěsný dalekohled.
Dalekohled pro myslivce
- Dalekohled pro myslivce je určen pro pozorování zvěře. Vhodný je také pro všechny milovníky přírody i pro fotografy. Doporučujeme vybírat mezi klasickými, odolnými a monokulárními dalekohledy. U pozorování zvěře je důležitá světelnost dalekohledu a přiblížení. Pokud vyrážíte do přírody i za deště, vyberte vodotěsný model. Monokulární dalekohled zvolte, pokud ho plánujete uchytit na zbraň, stativ či fotoaparát.
Hvězdářský dalekohled
- Hvězdářský dalekohled nebo výkonný teleskop je pracovní pomůcka fotografů i relaxace pro všechny milovníky hvězd a hvězdáře. Hvězdářské dalekohledy jsou velké a těžké, je třeba stativ s montáží. Montáž umožní natáčení dalekohledu do různých směrů.
Kapesní dalekohled
- Kapesní dalekohled je vhodný jako divadelní kukátko a pro vycházky do přírody. Je lehký a jednoduchý na použití, proto ho mohou využít i děti. Má menší průměr čoček a menší možnosti přiblížení oproti ostatním typům dalekohledů.
Dětské dalekohledy
- Jako dětský dalekohled můžete zakoupit kapesní dalekohled. Pro starší děti je vhodný i lehčí model binokulárního dalekohledu s hmotností do 300 g. Oblíbené jsou i hvězdářské modely.
Profi dalekohledy
- Profesionální dalekohledy jsou nákladnější na pořízení, počítejte s cenou vyšší než 10 tisíc korun. Jsou z prémiových materiálů, zpravidla jsou větší, těžší a mají vysoký výkon. Vybírejte Steiner, Nikon či Celstron.
Lovecké dalekohledy
- Lovecké dalekohledy vybírejte mezi monokulárními dalekohledy. Vhodné jsou ty pro noční vidění a modely voděodolné. Prohlédněte si Levenhuk, Eschenbach či Viewlux.