Co nedávat do lednice? Naučte se, jak správně skladovat potraviny!
Když v roce 1911 představila společnost General Electric svou první lednici pro domácnosti, jednalo se o obrovský pokrok. Konečně se blýskalo na lepší časy pro uchovávání potravin. Chladničky postupně nahradily do té doby běžné ledování potravin ve sklepech a za těch více než sto let prošly neuvěřitelným vývojem. Dnes na trhu najdeme nespočet modelů různých velikostí a s nejrůznějšími funkcemi – a právě to je možná důvod, že mnoho lidí uchovává v chladničkách i takové potraviny, které do nich rozhodně nepatří, respektive kterým lednice doslova škodí. Pojďme se proto podívat na ty největší prohřešky, s kterými se v českých domácnostech zcela běžně setkáváme.
Již celá desetiletí máme zažitou představu, že skladování potravin v lednici jim zaručí delší trvanlivost a čerstvost. Neplatí to ale rozhodně ve všech případech. Některé potraviny se v lednici naopak rychleji zkazí, ztratí svou chuť, nebo při jejich uskladnění v nevhodných obalech hrozí dokonce kontaminace ostatních potravin. Zde jsou nejčastější příklady těch potravin, kterým lednice škodí.
Rajčata, papriky, okurky, cukety a dýně z ledničky vyndejte
Všechny tyto druhy zeleniny patří k těm, u kterých v chladničce dochází k zastavení procesu dozrávání a také ke ztrátě chuti. Nejvíce citlivá jsou z této kombinace rajčata, u kterých se chladem mění jejich buněčná struktura, plody moučnatí a ztrácejí svou chuť. Rajčata v lednici navíc negativně ovlivňují i ostatní druhy zeleniny, jako například kapustu, která vedle nich žloutne, či mrkev, která hořkne.
Brambory do lednice nepatří! Podívejte se, jak je správně skladovat
Mnoho lidí si myslí, že když mají být brambory skladovány na tmavém místě, je pro ně lednice ideální. Opak je však pravdou. Brambory kromě tmavého místa potřebují také uskladnění v suchu. V důsledku chladu navíc dochází k přeměně bramborového škrobu na cukru, tudíž brambory takzvaně sládnou, a navíc v lednici také podstatně rychleji klíčí. Co je však ještě důležitější – při tepelné úpravě brambor, které byly skladovány při nízké teplotě, může dojít k nadměrné tvorbě akrylamidu, bílé krystalické látky bez vůně, která je pro lidské zdraví škodlivá.
Cibuli a česneku se daří ve spíži
Ani tyty potraviny do lednice nepatří. V nadměrném chladu v lednici totiž začnou již po pár dnech měknout a ztrácet své aroma, navíc jsou výrazně náchylnější k plesnivění. Skladujte je proto na suchém, chladnějším místě s dobrou dostupností vzduchu – ideálně zavěšené například v prodyšné síťce na potraviny. A pozor – nikdy je neskladujte na jednom místě společně s bramborami, které způsobují jejich rychlejší zkažení.
Banány a další tropické ovoce miluje teplo
Tropické ovoce bylo pěstováno v tropech, a proto mu přirozeně chlad nesvědčí. Nejen, že se v chladu zastavuje proces jejich zrání, ale zároveň také rychleji černají. Banány, ananas, avokádo, mango, citrony, mandarinky, pomeranče, limetky a další druhy tropického ovoce proto vždy skladujte při pokojové teplotě, ideálně v míse nebo košíku na ovoce.
Čerstvé bylinky patří do vázy
Ať už si přinesete domů mátu, meduňku, rozmarýn, pažitku, petrželku nebo třeba jarní cibulku, žádná z těchto natí čerstvých bylin nepatří do lednice – v ní totiž absorbuje okolní pachy, a navíc rychle ztrácí chuť a usychá. Nejlepším způsobem uchování čerstvých natí je umístit je do sklenice nebo vázy s vodou jako květinu (nezapomeňte vodu pravidelně měnit!), případně, pokud už je z jakéhokoliv důvodu chcete mít v lednici, musí být uzavřeny ve vzduchotěsném obalu.
Přezrálé ovoce v lednici nevydrží déle, a navíc může být nebezpečné
Ať už budeme hovořit o jablkách, hruškách, švestkách či třeba meruňkách, žádný z těchto druhů nepatří do lednice, pokud už je hodně zralý. Přezrálé ovoce totiž vylučuje uhlovodík ethen, který podporuje zrání ostatního ovoce a zeleniny, takže veškeré druhy, které by se v lednici nacházely v blízkosti, by mohly shnít.
Med v lednici rychleji krystalizuje
Ani toto sladidlo nemá v lednici své místo. V chladu med totiž rychle mění svou strukturu a krystalizuje. Vzhledem k nízkému obsahu vody a vysokému obsahu cukru můžete med bez obav skladovat v uzavřené nádobě v místnosti při pokojové teplotě – zajistíte si tak, že zůstane co nejdéle tekutý a bude se snadno používat.
Oleje v lednici houstnou, potřebují navíc tmu
Ať už olivový olej, slunečnicový nebo jakýkoliv jiný – rostlinné oleje (s výjimkou olejů z některých druhů ořechů) do lednice nepatří. V chladu totiž mění svou konzistenci, houstnou a objevuje se v nich kal.
Proč nedávat kávu do lednice?
Nešvarem posledních let je uskladňování kávových zrn v lednici. Ta tam ale rozhodně nepatří. Kávová zrna totiž absorbují pachy z okolí, navíc vlivem změny teploty rychle vysychají a ztrácejí chuť. Chcete-li si uchovat aroma voňavé kávy, vždy ji skladujte ve vzduchotěsné nádobě na tmavém a ideálně chladnějším místě.
Kam s čokoládou, aby se neroztekla?
Obzvláště v letních měsících řada lidí řeší, kam s čokoládou, aby se neroztekla. Lednice však není vhodným místem. I ona má totiž stejně jako řada již zmíněných potravin tendenci pohlcovat pachy ze svého okolí a nesvědčí jí ani vlhkost a chlad – v důsledku reakcí cukrů v ní obsažených může docházet ke změnám povrchu čokolády.
Chléb a pečivo skladujte v chlebníku a v utěrce
Přebytky chleba či pečiva do lednice také rozhodně nepatří – začnou zde totiž rychle vysychat, tvrdnout a drobit se. K jejich správnému skladování plně postačí čistá utěrka, do které chléb či pečivo zabalíte, a umístíte do chlebníku. Pečivo neskladujte v igelitových sáčcích – v nich rychle vzniká plíseň.
Nakládaná zelenina, dipy a dochucovadla nemusí být v lednici
Ať už jde o nakládanou zeleninu, pickles, čatní, salsu, různé pálivé omáčky, grilovací dipy, hořčice či kečup – všechny tyto pochutiny obsahují ocet, případně olej, proto není třeba je skladovat v lednici. Vinný ocet zabraňuje množení bakterií a zároveň uchovávání při pokojové teplotě zachovává i pálivost nejrůznějších omáček.
Červené víno z lednice si nevychutnáte
Každý milovník vína ví, že červené víno se nepodává chlazené. Přesto ho řada lidí uchovává v lednici. Dlouhodobé podchlazení však zabraňuje uvolnění chutí. Ideální teplota pro skladování červeného vína je mezi 15 až 18 °C – pokud nemáte sklep, pomůže vám se správnou teplotou elektrická vinotéka. Případně můžete použít kbelík na sekt s chladnou vodou a víno v něm před podáním zchladit na požadovanou teplotu.
Konzervy a džemy můžete dát bez obav do spíže
Neotevřené konzervy a džemy zabírají místo ve vaší lednici zcela zbytečně. Bez problémů je totiž uchováte ve spíži. Výjimkou jsou pouze načaté džemy či konzervy, které v lednici být skladovány musí. Pokud však skladujete otevřené potraviny z konzervy, doporučujeme vám přendat je z konzervy do uzavíratelné dózy na potraviny – kov totiž na vzduchu oxiduje a může dojít k ovlivnění chuti dané potraviny.
Správné ukládání v lednici je základ
Výše uvedený výčet představuje základní přehled nejčastěji používaných a zároveň chybně skladovaných potravin. Na závěr je však třeba upozornit také na to, že i když máte v chladničce pouze ty potraviny, které do ní opravdu patří, je nesmírně důležité jejich správné skladování.
- Maso a ryby by vždy měly být uloženy ve spodních policích. Kromě toho, že je zde největší chlad, nehrozí kontaminace ostatních potravin, pokud by došlo k vytečení šťávy z masa.
- Maso nikdy nedávejte do lednice pouze v sáčku či fólii, vždy pod něj umístěte talíř nebo misku.
- Potraviny v lednici nevrstvěte – tlak jednotlivých potravin na sebe podporuje vznik plísní či hniloby.
- Lednici udržujte v čistotě, potraviny v ní skladujte v krabičkách či dózách, které prodlouží trvanlivost.
- Nedávejte do lednice potraviny, které do ní nepatří – kromě toho, že zabírají místo, mohou kontaminovat ostatní potraviny či ovlivnit jejich kvalitu.
V čem uchovávat potraviny
Další zajímavé články:
Jak opravit lednici a jaké poruchy jsou nejčastější?
Lednice je důležitým vybavením domácnosti, bez kterého se jen těžko objedeme. Proto pokud nastane její porucha, je... celý článek
Jak vybrat lednici
Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si pořizujeme do nové domácnosti. Jde o poměrně vysokou a dlouhodobou investici... celý článek
Čistka potravin i úspora energie: odmrazování lednice má své výhody
Odmrazování lednice či mrazáku patří společně s čištěním trouby k nejméně oblíbeným... celý článek