10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Vyměňte štětec a váleček za stříkací pistoli

Natírání nemusí být zdlouhavé ani nepříjemné. Může to být zábava hotová za pár minut. Stačí jen sáhnout po správném nářadí. Vyměňte válečky, štětce za efektivního pomocníka pro natírání. Se stříkací pistolí nanesete lak, barvu, glazuru nebo impregnaci. Snadno natřete strop, nábytek nebo nejrůznější nedostupná zákoutí.


Co je to stříkací pistole a jak funguje

Stříkací pistole je přístroj, který usnadní nanášení barev, laků, glazur, nátěrových hmot. Nanášení souvislé vrstvy probíhá snadno a s výraznou časovou úsporou, než kdybyste k malování a natírání použili tradiční malířské potřeby. Výsledek je precizní prací, na kterou budete pyšní.

Stříkací pistole nanáší pouze drobné kapičky a ty se slévají v souvislý film. Vytváří jednotnou barevnou vrstvu ve stejné tloušťce, intenzitě a odstínu. Na natírané ploše nezůstávají žádné chloupky ani stopy po štětci. Malířské stříkací pistole je možné použit pro nátěrové barvy i pro laky s velkou viskozitou.

Vyměňte štětec a váleček za stříkací pistoli

Výhody

  • hladký povrch
  • barva nestéká
  • menší spotřeba barvy
  • natírání za zlomek času
  • bez nutnosti dalšího vybavení
  • snadné čištění
  • univerzální použití

Kde oceníte stříkací pistoli

  • zahradní plot
  • venkovní nábytek
  • garážová vrata
  • radiátory
  • rámy oken
  • natírání drobných předmětů
  • výmalba pokojů
  • natírání fasády

Typy stříkacích pistolí

Různé stříkací pistole mohou mít integrovaný nebo oddělený pohon. Stříkací pistole s odděleným pohonem mají hnací jednotku umístěnou na zemi nebo na podložce, pistole je v rukou lehká a snadno se s ní manipuluje. Jedná se o vhodné řešení pro dlouhé natírání a rozsáhlé plochy. Pistole s integrovaným pohonem jsou ideální pro malé plochy a hobby použití.

Vzduchové

Vzduchové stříkací pistole potřebují stlačený vzduch z kompresoru v tlaku od 2 do 7 barů. Barva se dobře rozpráší, avšak s velkým rizikem zanesení okolních ploch. Nanášení barvy je efektivní a rychlé, pneumatické stříkací pistole jsou vhodné pro natírání velkých ploch a pro natírání venku. Nemají dobré výsledky při natírání lazurou nebo lazurovacím lakem.

Nízkotlaké vzduchové pistole (HVLP pistole)

Nežádoucí efekt rozptylu barvy do okolí se snaží eliminovat nízkotlaká vzduchová pistole. Funguje na principu High Volume Low Pressure (HVLP), více vzduchu ale při nižším tlaku. Používá tlak menší než 1 bar. Barva je rychle nanášena, ale bez znečištění okolí. Nástřik je kvalitní, spotřeba barvy je nízká, protože systém dobře reguluje vzduch a množství nátěrové hmoty.

Tlakové

Tlakové stříkací pistole fungují přes poháněné sací čerpadlo, které je ponořené do nádoby s barvou. Profesionální přístroje dosahují tlaku přes 200 barů. Při používání jsou ztráty minimální, nástřik je kvalitní. Tlakovou stříkací pistoli je nutné ihned po použití důkladně vyčistit, aby nedošlo k zatvrdnutí barvy v tryskách.

INFO

U vzduchové pistole se nástřik provádí křížem.

U tlakové pistole můžeme stříkat z nejrůznějších poloh, pro velké plochy dodržujte stříkání křížem.

Jak správně použít stříkací pistoli

  1. Postupujte podle návodu, používejte doporučené barvy a ředidla.
  2. Nasaďte si ochranné pracovní pomůcky.
  3. Barvu před stříkáním promíchejte.
  4. Stříkejte se stejným tlakem a ze stejné vzdálenosti.
  5. První nástřik proveďte mimo objekt.
  6. V průběhu stříkání často otírejte trysku.
  7. Během práce náležitě větrejte.
  8. Nedoplňujte nádobu, pokud jste ji nevyčistili.
  9. Po každém použití přístroj vyčistěte.

S barvami je to složitější

Pro stříkací pistole jsou předepsány barvy výrobcem. Pozor na to, abyste nepoužili jinou barvu. Hrozilo by zanesení trysek, ucpání čerpadla nebo jiné poškození zařízení. Většina barev je na obale označených piktogramem, že jsou vhodné pro použití ve stříkací pistoli.

Jakou trysku pořídit do stříkací pistole

Většina modelů stříkacích pistolí je vybavena několika vyměnitelnými tryskami. Malé plochy se stříkají tryskami do 1,5 mm v průměru, trysky nad 1,5 mm v průměru jsou určeny pro velké plochy.

  • Kulatý střik – pro drobné a členité prostory.
  • Plochý střik – pro velké a hladké povrchy (horizontální a vertikální střik).

Nejčastější chyby při práci se stříkací pistolí

  • Barva tvoří hrudky (krupičku) – směs barvy je příliš hustá, zřeďte barvu nebo přidejte tlak.
  • Příliš barvy na jednom místě (kaluže) – barva je příliš řídká, stříkejte plynuleji.
  • Fleky – objevují se na začátku a konci, začínejte mimo plochu, zvyšte tlak, čistěte trysku.
  • Fleky v okrajích – pohybujete při stříkání zápěstím. Držte rovnoměrný pohyb.
  • Rozmazané kaňky – stříkáte z malé vzdálenosti, více odstupte. Plynule mačkejte spoušť.

Údržba je nutná

Pečlivě dotahujte korunku trysky, kontrolujte těsnění v případě, že se v nádobce na barvu objevují bublinky. Pokud máte vypnutou spoušť a barva stále stříká, je to znamení ucpané trysky přístroje. Přístroj je nutné pravidelně a důkladně čistit, čištění vám může zabrat i hodinu po skončení natírací práce. Údržbu si usnadníte a zanášení trysek předejdete, pokud budete používat přípravky ke zpomalení schnutí barvy.

TIP NA ZÁVĚR: Při práci s malířskou pistolí v interiéru nezapomínejte vše v okolí důkladně zakrýt pomocí malířského příslušenství. Najdete mezi ním těsnící pásky či igelity na ochranu nábytku.

Jak se starat o živý plot, aby byl zelený a svěží

Živý plot je atraktivní prvek každé zahrady – uchová soukromí a působí nenásilně. O každý živý plot je však třeba se starat...

Celý článek

Jak správně lakovat dřevo? Trik je v důkladné přípravě!

Potřebujete ošetřit přírodní povrch dřeva, nebo obnovit starý nátěr? Zásadní je důkladná příprava povrchu, která zaručí dlouhodobě pěkný vzhled a ochranu...

Celý článek