Velikonoce jsou za dveřmi! Poradíme vám, jak vyfouknout a nazdobit velikonoční vajíčka
Velikonoční svátky jsou obdobím, kdy se snažíme po zimních dnech přivítat ve svých domovech jaro. Nedílnou součástí jarní výzdoby jsou i kraslice – nejen ty, které dáváme na Velikonoční pondělí koledníkům, ale i ty dekorativní, jež zavěšujeme například na zelenající se větvičky břízy či zlatého deště. I když dnes můžeme kraslice koupit již hotové, největší radost nám udělají ty, které si vyrobíme sami. Přinášíme vám proto několik tipů, jak vyfouknout a nazdobit velikonoční vajíčka a vytvořit si doma osobitou atmosféru.
Tradice malovaných vajíček je již opravdu stará – nejstarší nalezené kraslici je údajně už více než 2 300 let. Zvyk zdobení vajíček udržovali nejen Slované, ale i další národy v Evropě, Asii či Africe. A to, že se mají vejce darovat právě v době Velikonoc, přesněji v den jarní rovnodennosti, pak pravděpodobně zavedli Egypťané.
I v dnešní době se kraslice těší velké oblibě v mnoha státech, avšak jen málokde v takovém měřítku, jako u nás. Barvené, zdobené voskem, drátované, oplétané, vyškrabávané… Technik zdobení je opravdu nespočet, proto si představíme alespoň ty nejpoužívanější.
Vyfouknutá vejce na ozdobu
Už několik týdnů před Velikonocemi si můžete dům vyzdobit vejdumky neboli vyfouknutými vejci, které můžete zavěsit do vázy na větvičky jívy, břízy či zlatého deště, uložit do velikonočního košíku či přidat k dalším velikonočním dekoracím, například k vypěstovanému obilí v květináči či truhlíku.
Vyfouknutá vejce je možné ozdobit nejrůznějšími technikami a jejich výhodou je to, že vám vydrží dlouhé roky. Pojďme si tedy říci, jak vajíčko správně vyfouknout, abyste získali vejdumek, který můžete nazdobit.
Vyfouknutí vajec pomocí dvou dírek
Pokud si chcete vytvořit vejdumek, kterým budete moci protáhnout stuhu pro zavěšení, zvolte techniku vyfukování pomocí dvou dírek.
- Vejce nejprve důkladně opláchněte pod teplou vodou a očistěte ho houbičkou – zbavíte se tak nejen bakterií, ale i mastnoty, takže se vám pak budou vajíčka lépe zdobit.
- Poté vezměte špendlík, injekční jehlu či nůž s ostrou špičkou a udělejte na obou stranách vejce dírku.
- Následně zvětšete otvor párátkem či špejlí a protáhněte je skrz celý vnitřek vajíčka – naruší se tak struktura žloutku a obsah půjde lépe vyfouknout. Otvor by měl být tak velký, aby se vám skrz něj následně podařilo protáhnout stuhu či provázek.
- Pak už stačí, když se pořádně nadechnete, přiložíte ústa k jednomu otvoru a začnete vejce vyfukovat.
- Jakmile dojde k vyfouknutí celého obsahu, vejdumek důkladně propláchněte vodou a nechte vyschnout.
Vyfouknutí vajec pomocí jedné dírky
Chcete-li vyfouknutá vejce použít k dekoraci, u kterých je žádoucí, aby byl po vyfouknutí otvor co nejmenší, pak zvolte metodu vyfouknutí pomocí jedné dírky:
- I v tomto případě je třeba vejce nejprve důkladně omýt pod teplou vodou a očistit ho.
- Poté vezměte ostrý předmět – silnější jehlu, jehlový pilník, špičaté nůžky z manikúry, nebo ševcovské šídlo a propíchněte skořápku pouze na jedné straně.
- Následně zvětšete otvor párátkem či špejlí, které zasuňte až do vnitřku vajíčka, abyste narušili strukturu žloutku a ulehčili jeho vyfouknutí.
- Nyní do vajíčka zasuňte plastové brčko tak, aby kloub směřoval nahoru. Vajíčko nakloňte nad misku a začněte do brčka foukat – vytvoříte tak přetlak, díky kterému se vylije veškerý obsah ven.
- Místo brčka můžete použít také injekční stříkačku s jehlou – do stříkačky nasajte vzduch, jehlu zasuňte šikmo do dírky, vejce nakloňte nad kuchyňskou mísu a pomalu stlačujte píst stříkačky – vytvoříte opět přetlak, který vyfoukne obsah ven z vejce.
- Jakmile máte vyfouknutý veškerý obsah, napusťte do vejce vodu, proklepejte a důkladně vypláchněte. Nechte vytéct veškerou vodu a vejdumek nechte oschnout.
Zdobení vyfouknutých vajíček
Jakmile máte nachystané vejdumky, můžete se pustit do zdobení. Možností, které můžete využít, je nespočet, záleží jen na vaší kreativitě a možnostech.
Malování fixami Nejjednodušší metodou zdobení vajíček je malování pomocí klasických fixů. Použít ale můžete i vodové barvy či tempery, které nanesete štětcem – všechny tyto pomůcky zakoupíte v jakýchkoliv výtvarných potřebách nebo hobby marketech.
Zdrobení vajec lakem na nehty
Velmi oblíbeným způsobem dekorování v posledních letech je lak na nehty. Ten můžete nanášet buď přímo na vejce, nebo ho trochu kápněte do kelímku s vodou a vejce do něj ponořte. Můžete takto kombinovat i více barev či odstínů a vytvořit duhový efekt. Vejce můžete do vody s lakem nořit celá nebo jen jejich špičku – záleží na vaší fantazii.
Voskování vajíček
Malování voskem patří k jedné z nejstarší technik zdobení kraslic, vyžaduje však trochu trpělivosti. Jako jednodušší variantu můžete využít voskovky, které zahřejete nad plamenem svíčky a následně budete na skořápku voskovkou „poťupkávat“ či kreslit vzor.
Složitější způsob je pomocí špendlíku a vosku ze svíčky – nechte řádně rozhořet svíčku, aby se vytvořil dostatek vosku. Mezitím si připravte tužku s gumou na konci, do které zapíchněte špendlík. Hlavičku špendlíku pak namáčejte ve vosku a nanášejte vosk na vejce.
Samolepky na vajíčka
Jednoduchým způsobem, který hravě zvládnou i vaše děti, je použití nejrůznějších velikonočních samolepek na vajíčka. Pořídit si můžete i různé obtisky či samolepící papír, ze kterého vystříháte tvary dle své fantazie.
Ubrousková technika
Pomocí této techniky, nazývané též découpage, vytvoříte krásné kraslice. Budete potřebovat ubrousky s velikonočními či jarními motivy, štěteček a speciální lepidlo na découpage. Pak už jen stačí vystřihnout požadovaný motiv z ubrousku, oddělit pouze jeho horní vrstvu, kterou přiložíte na vajíčko, přetřete speciálním lepidlem a necháte zaschnout.
Drátkování velikonočních vajíček
Pokud patříte ke zručnějším umělcům, rozhodně vyzkoušejte drátování vajíček. Budete potřebovat slabý drátek, který budete omotávat kolem skořápky – vytvoříte tak nejen působivou dekoraci, ale zároveň vyfouklé vajíčko zpevníte a ochráníte ho před rozbitím. Nejrůznější videa s postupy najdete na internetu, nebo můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit si vlastní vzor.
Provázky a krajky
Dalším velmi oblíbeným způsobem zdobení vajíček je oblepení nejrůznějšími krajkami či provázky, a to buď po celé ploše nebo pouze částí vejce. Postačí vám běžné lepidlo na papír, nůžky a požadovaný materiál. Krajky můžete nalepit například jen po bocích vajíčka či jej pomocí ní rozdělit na poloviny, provázkem můžete obmotat celé vajíčko, záleží jen na vaší fantazii a vkusu.
Zdobení vajíček na koledu
Pokud jste se rozhodli odměnit koledníky krásně barevnými kraslicemi, máte několik možností, jak to udělat – využít můžete kupované barvy, nebo si vypomoci přírodními prostředky. Ať už se rozhodnete pro tu jednodušší metodu, tedy pro kupované barvy (zde při barvení postupujte přesně podle návodu na obalu), či složitější barvení pomocí přírody, vždy myslete na to, že kvalitního výsledku dosáhnete jen tehdy, pokud vejce před vařením v barvě důkladně omyjete a odmastíte jarovou vodou. Pokud jsou na vejcích razítka, odstraníte je bez problémů pomocí tekutého písku na nádobí.
Přírodní barvení
Asi nejznámější způsob barvení vajíček přírodním způsobem je za pomoci cibulové slupky. Příroda vám však nabízí mnohem více možností, pomocí kterých můžete dosáhnout typicky jarních barev, mezi které patří červená, žlutá, zelená či hnědá. Pro požadovaný odstín vařte vajíčka v hrnci po dobu deseti minut ve vodě, do které přidáte 2 lžíce octa, špetku soli a následující byliny či koření:
- Žlutá barva – cibulové slupky (přidejte jen na poslední tři minuty varu), šafrán
- Červená barva – červená řepa, slupky z červené cibule, šťáva z bezinek nebo červené zelí
- Hnědá barva – dubová kůra, černý čaj, cibulové slupky (po celou dobu varu)
- Světle zelená barva – kmín nebo lipový květ, případně kmín s kopřivou
- Tmavě zelená barva – špenát či kopřivy
- Žlutá barva – kurkuma
- Oranžová barva – nastrouhaná mrkev či sušená červená paprika
Při přírodním barvení i přírodní obtisk
Pokud se rozhodnete pro přírodní barvení vajíček, můžete vyzkoušet i přírodní obtisky – stačí si natrhat v přírodě zajímavé lístky či květy – například čtyřlístek, kousek kapradí nebo květ fialky. Ty ještě před samotným barvením přitiskněte na vajíčko, vložte do obyčejné silonové ponožky či punčochy, zavažte či zauzlujte a dejte vařit. Tento způsob můžete samozřejmě využít i při barvení pomocí kupovaných barev.
Další zajímavé články
Chystáte se na koledu? Poradíme vám, jak uplést pomlázku
I když jsou Velikonoce náboženským svátkem, slaví se téměř ve všech rodinách, bez... celý článek
Co dělat na Velikonoce s dětmi?
Velikonoční svátky se kvapem blíží a s nimi i několik volných dní, které si můžete užít s rodinou plnými doušky... celý článek
Kreativní tipy, jak vyzdobit na Velikonoce dům
Velikonoce jsou pro většinu z nás synonymem svátků jara, a tak je slavíme bez ohledu na naše ... celý článek