Co dělat na Velikonoce s dětmi? Vyzkoušejte naše tipy a vytvořte dětem nezapomenutelné svátky!
Velikonoční svátky se kvapem blíží a s nimi i několik volných dní, které si můžete užít s rodinou plnými doušky. Nejen na Velikonoční pondělí dopřejte dětem skvělou zábavu, na kterou budou rády vzpomínat. Užijte si společně krásné chvíle plné radosti a smíchu. Poradíme vám, jaké aktivity můžete během letošních svátků jara vyzkoušet a jak udělat dětem nezapomenutelné Velikonoce.
Hry a tvoření patří k Velikonocům už od dávných dob, jen je řada z nich již zapomenuta, nebo byla vytlačena z nedostatku času či přemíry konzumu. Nechte se proto inspirovat a obnovte zapomenuté tradice, nebo si je vezměte alespoň jako vzor a přeneste je do moderního světa. Možností, jak vykouzlit dětem opravdu nezapomenutelné Velikonoce, je celá řada.
Potěšte blízké vlastnoručně vyrobeným přáním
Posílání pohlednic už dnes v důsledku moderních technologií upadá v zapomnění. Děti jsou však kreativní, a proto jim dejte prostor a pomozte jim vyrobit originální velikonoční přání pro jejich prarodiče, příbuzné či kamarády – uděláte tak radost jak dětem samotným, tak obdarovaným.
Kupte čtvrtky, barevné a krepové papíry a lepidlo, doma vezměte nůžky, pastelky či fixy, a pusťte se do velikonočního tvoření. Nechte děti, ať popustí uzdu fantazii a samy si rozhodnou, jestli namalují či vystříhají vajíčka, beránka, zajíčka nebo třeba pomlázku. Mohou kombinovat různé výtvarné potřeby a techniky a vytvářet tak jedinečné originály.
→ Hotové přáníčko vložte do obálky, odneste na poštu nebo do schránky a pošlete vašim blízkým. Děti mohou vytvořit originální přáníčka i pro své kamarády ve škole či školce.
Pusťte se do velikonoční výzdoby
Každé malé i větší dítko je šťastné, když si může vyzdobit svůj pokojíček nebo třeba obývací pokoj svým výtvorem. Dopřejte proto svým dětem tuto radost a pusťte se do společného tvoření.
- Vyfoukněte vajíčka a společnými silami je nazdobte – pro menší děti si vystačíte s fixami, temperovými barvami či popisovači, větší děti zvládnout oblepování skořápek krajkami, provázkem či stuhou, pod vaším dohledem pak můžete zkusit i zdobení voskem, ke kterému vám postačí svíčka a špendlík s hlavičkou.
- Vyrazte společně do přírody, natrhejte si větvičky vrby či břízy, doma je dejte do vázy a ozdobte mašličkami či ručně malovanými kraslicemi.
- Z vyfouknutých nazdobených vajíček můžete vytvořit řetěz, který zavěsíte například do okna nebo na dveře. Stačí navléknout vajíčka na provázek a dekorace je na světě.
- Naučte své děti trpělivosti a ukažte jim, jak se na jaře probouzí jarní příroda. Vezměte květináč nebo truhlík, dejte do něj substrát a na povrch nasypte osivo – použít můžete například semínka řeřichy, nebo zrnka ovsu či pšenice. Nechte děti, aby pravidelně rosily substrát a pozorovaly, kdy se začne truhlík zelenat. Jakmile se dočkáte zelené úrody, můžete ji využít jako dekoraci – stačí jen do trávy vložit kraslice či malé figurky kuřátek či zajíčků.
Pokojíček si pak děti mohou vyzdobit vlastnoručně vyrobenými dekoracemi z papíru – sežeňte větší karton, barevné papíry a skicáky, předkreslete na ně dětem obrys zajíčka nebo kuřátka a nechte je, ať si je vybarví a dozdobí. Jejich výtvory pak můžete opatřit očkem z provázku k zavěšení, nebo na ně zezadu přilepit pomocí lepicí pásky špejli a zapíchnout je například do květináče. Skvělým řešením je také zakoupení rámečku, do kterého si děti svůj výtvor umístí a pověsí nad postel.
Vyrazte do přírody
Slunečné počasí přímo láká k tomu vydat se na procházky. Děti však ocení, pokud jim procházku zpestříte a zažijí na ní nějaké dobrodružství.
- Můžete například vyzkoušet šipkovanou nebo hledání pokladu – najděte místo, kam dětem schováte odměnu, připravte pokyny, podle kterých se budou řídit a nechte je pátrat. Spoustu legrace si užijí nejen děti, ale i dospělí.
- Pokud máte více dětí, nebo vezmete například ještě děti od sousedů, můžete uspořádat závody v koulení vajíček. Vajíčka dopředu uvařte, pak najděte vhodný kopec, pomocí provázku označte start a cíl a pak už můžete začít soutěžit. Stoupněte si na startovní čáru a po odmávnutí pusťte uvařená vajíčka, aby se koulela směrem k cíli – vyhrává ten, komu se dokutálí vajíčko do cíle nejrychleji.
- Dobře se pobavíte i u štafetového běhu – vymyslete menší okruh, utvořte týmy, vezměte lžíce a uvařená vajíčka a postavte se na start. Každý závodník bude mít za úkol oběhnout s vajíčkem položeným na lžíci celou trasu a v cíli ji předat dalšímu členovi týmu, který bude pokračovat. Pokud vajíčko ze lžíce spadne, musí se závodník vrátit zpět na start a začít znovu.
Najděte velikonočního zajíčka
Ačkoliv je tento zvyk typický především pro západní země či Austrálii, postupně se začíná rozšiřovat i u nás. Traduje totiž, že po zahradě pobíhá velikonoční zajíček, který tam dětem schovává na různých místech vajíčka či různé sladkosti. Toto hledání můžete pojmout jako stopovanou, kdy děti budou mít k dispozici nejrůznější indicie, podle kterých budou postupně nacházet vajíčka či sladkosti, které jim předem připravíte. A pokud nemáte k dispozici vlastní zahradu, nevadí – tuto hru můžete bez problémů připravit i kdekoliv v přírodě, nebo třeba i v bytě, pokud je venku ošklivé počasí a potřebujete děti zabavit.
Pokud přemýšlíte nad tím, proč má velikonoční vajíčka přinášet právě zajíček, pak vězte, že v dřívějších dobách lidé pekli na Velikonoce chléb ve tvaru zajíce, do kterého pokládali vajíčko, takže tato spojitost pochází pravděpodobně odsud. Nicméně není to jen zajíc, který je spojen s tímto zvykem – například na Olomoucku zanechávala dětem na Zelený čtvrtek vajíčka na zahradě „Pámbíčkova slepička“ a na západě Čech pak zase jen v tento den snášel červená vajíčka kohout. Ve středních Čechách přinášela nadílku liška, ve Slezsku měly děti ukryté dobroty v brázdách, které jim tam nechával škovránek neboli skřivan.
Vydejte se na výlet
Volné dny o velikonočních svátcích můžete využít také ke společnému výletu. K jaru neodmyslitelně patří nejrůznější mláďata, proto pokud mají vaše děti rády zvířátka a ve vašem okolí se nachází nějaká přístupná farma, určitě ji navštivte. Skvělým tipem je také návštěva zoo.
Větší děti můžete obeznámit s historií Velikonoc, a to například ve skanzenu na Veselém Kopci, kde na vás v roubených domcích čeká autentická lidová kultura dob minulých. Zajímavé velikonoční výstavy a programy pak určitě najdete také ve vašem blízkém okolí, například v muzeích.
Možností, jak udělat dětem nezapomenutelné Velikonoce, je opravdu nespočet – vyberte si takové, které si vaši potomci zaručeně užijí.
Další zajímavé články
Chystáte se na koledu? Poradíme vám, jak uplést pomlázku
I když jsou Velikonoce náboženským svátkem, slaví se téměř ve všech rodinách, bez... celý článek
Tipy na výrobu vlastnoručních velikonočních ozdob
Kreativní tvoření k jaru zkrátka patří. Vyzdobte si domov nejen kraslicemi, veselými... celý článek