STREFA Úžlabí RŠ 333, 1 bm, Český hliník, Tmavě Hnědá RAL 8019
Úžlabí vzniká při setkání dvou střešních rovin.
Úžlabí je možné vyřešit zaprvé pomocí vyskládání střešní krytiny – a to v případě asfaltových šindelů, šablonových krytin jako je břidlice, eternit nebo taškových krytin jako je bobrovka. Provedení úžlabí pomocí střešní krytiny je Celý popis
Popis
Oplechování úžlabí
Úžlabí vzniká při setkání dvou střešních rovin.
Úžlabí je možné vyřešit zaprvé pomocí vyskládání střešní krytiny – a to v případě asfaltových šindelů, šablonových krytin jako je břidlice, eternit nebo taškových krytin jako je bobrovka. Provedení úžlabí pomocí střešní krytiny je esteticky působivá záležitost. Finančně je ovšem tohle provedení náročnější, a to jak z hlediska spotřeby střešní krytiny, tak zejména z hlediska samotné montáže.
Zadruhé, provedení úžlabí pomocí plechů. To je v našich podmínkách běžnější varianta (u některých střešních krytin je to navíc jediná varianta – např. u taškových a plechových krytin).
Plechové úžlabí se na okrajích provádí s koncovými ohyby, připevňuje se k latím nebo k bednění pomocí kotvení a příponek z plechových pásků. Rozvinutá šíře plechu je minimálně 333 mm. Sklon střešních rovin se může lišit. Na základě rozdílných sklonů může levou a pravou částí úžlabí protékat různé množství vody, proto se v těchto případech při výrobě úžlabí provádí tzv. mezilehlá vodní drážka (případy při rozdílech více jak 10°).