Rychle, organicky nebo levně? Poradíme vám účinné cesty, jak se zbavit slimáků na zahradě
Plzák španělský je pravé jméno slimáka, který na zahradě nemá jiného nepřítele než člověka, ochránce úrody. Ranní procházka s kyblíkem a bodcem se stala tradiční rozcvičkou zapálených zahrádkářů. Poradíme vám, jak účinně bojovat proti slimákům, jak je likvidovat i jak zabezpečit záhony proti slimáčím nájezdníkům.
Plzák španělský, jak už jeho jméno napovídá, se k nám dostal ze Španělska s dovezenou zeleninou a rychle si u nás zvyknul. Plzák se přemnoží většinou při teplé zimě a daří se mu ve vlhkých zákoutích zahrady. Za noc uleze i 50 m, což je úctyhodné tempo a rozhodně se nejedná o pomalého nepřítele. Co nesežere, oslizne. Bohužel v zahradě nemá přirozené nepřátelé.
Slizký a žravý nájezdník
Kolik hodin jste věnovali záhonkům? Už se začínáte těšit nad prvními kvítky s malinkými plody? Najednou přijdete druhý den a nacházíte ohryzané listy a zničené květiny. Nájezdy slimáků si nevybírají, během pár dní je po úrodě a namísto vás si pochutnává neoblíbený slizký vetřelec.
Likvidace slimáků bez chemie
Kdo se chce zbavit slimáků bez chemických prostředků, měl by slimákům nejprve znemožnit cestu k záhonkům. Pomáhají valy ze šišek, písku, skořápek, betonu. Ovšem zdatní jedinci překonají i tyto mechanické překážky.
Přírodní bariéry
- Obsypat záhony kávovou sedlinou.
- Okolo záhonů vysázet levanduli, šalvěj, lichořeřišnici.
- Vyrobit koryta s pivními lázněmi.
- Záhonky stříkat jablečným octem.
→ Ochranné bariéry je třeba často obměňovat a doplňovat. Nejméně po každém dešti.
S nůžkami na slimáky
Krátkodobou pomocí je mechanické likvidování slimáků. Je to metoda pro silné žaludky a vyžaduje pár hodin intenzivní práce za soumraku. Slimáka lze přestřihnout nebo přeseknout poměrně jednoduše. Na čas metoda zabere, ale velmi rychle si vaši zahradu vyberou slimáci přespolní. Mrtvé slimáky je třeba posbírat, mohou mít uvnitř vajíčka, která by se dostanou do půdy a nová generace je na světě.
Spaření horkou vodou
Slimáka můžete za noci nebo za dne polít horkou vodou. Je to relativně rychlá smrt, ale ne vždy se podaří. Platí stejná pravidla jako u přestřihnutí nůžkami. Na čas metoda pomůže, ale přijdou další.
→ Účinek zvýšíte, když do vody přisypete sůl, ocet, saponát nebo mýdlo.
Na parazita parazitem
Na zahradu můžete nasadit parazitické hlístice. Dravá háďátka ve formě mikroorganizmů vyhledávají slimáky, usazují se v jejich těle a vyvíjí se. Napadený slimák do týdne uhyne. Dobrou zprávou je, že larva přežívá dál a hledá si nového slimáčího hostitele. Larvy působí dlouhodobě, aplikují se s postřikem nebo zálivkou. Půdě ani plodům nijak neškodí.
Kachna na slimáky
Volně pohybující se indický běžec v zahradě slimáky vyhledává a konzumuje. Bohužel na jeho denním menu je většinou méně slimáků, než jich v zahradě máte. Museli byste nasadit na zahradu hned hejno kačen, abyste zaznamenali trvalý efekt.
Fosforečnan železitý
Přírodní granule falešně vyvolají u slimáka pocit nasycení, ten nechá úrodu být a později uhyne. Granule neškodí ani půdě ani rostlinám, jsou bezpečné i pro domácí mazlíčky.
Pasti a zábrany
Profesionálně navržené pasti, lapače a odpuzovače (například měděné pásky na vyvýšené záhony) jsou účinné. Jejich pořízení je oproti ostatním metodám nákladnější, avšak fungují spolehlivě. Zahrádkář pak není nucen slimáky ručně zabíjet, proto jsou lapače oblíbené.
Chemické zbraně proti slimákům
Jsou účinné, ale můžete zahubit například i ježka, který by si na slimákovi pochutnal. Chemické prostředky se dají zakoupit nejčastěji v podobě granulí a dokonale ochrání rostliny. Abyste co nejvíce zamezili kontaktu s jinými živočichy, obsypejte přípravky proti slimákům jen konkrétní rostliny, které chcete chránit.
→ Slimáky likvidujte od května do července, nejlépe ráno, večer nebo po dešti. V srpnu slimáci kladou vajíčka a boj by byl nekonečný, protože jeden slimák dokáže naklást přes 200 vajíček.
Jak naložit se zlikvidovanými slimáky
Likvidace je prvním krokem, v druhém kroku je třeba poradit si s množstvím mrtvých slimáků. Můžete je zakopat daleko od záhonů, pustit se do kremace při táborovém ohni nebo je nabídnout slepicím, pokud jste je nelikvidovali chemicky. Určitě je nenechávejte v blízkosti záhonů.
Související články
Jak vyhnat octomilky z kuchyně?
Malé mušky octomilky nejsou ničím, co bychom chtěli mít na přichystané svačině nebo v misce s ovocem a posledním místem, odkud je... celý článek
Trápí vás mušky v květináči? Poradíme vám, jak se jich zbavit
Drobné mušky, které poletují kolem doma pěstovaných rostlin, bývají nepříjemným problémem... celý článek
Trápí vás mravenci ve skleníku? Poradíme vám, jak na ně!
Mravenci jsou ze své podstaty užitečný hmyz – jsou výkonnými sběrači, lovci i staviteli. Dokážou ulovit velké...celý článek