Přehled bylinek, které pomáhají či škodí v těhotenství
Květ z lípy je skvělý na nachlazení, rozmarýn na lososa a co by byl guláš bez majoránky? Kouzlo bylinek spočívá v jejich pestrých chutích a léčivých účincích. A právě vliv na fungování organismu je důležitý hlavně v těhotenství.
S bylinkami by měl člověk zacházet jako s léky – užívat je střídmě a s rozvahou. V těhotenství to platí dvojnásob, a tak je vhodné střídat oblíbené bylinkové čaje s ovocnými.
Maliník, kontryhel a další bylinky vhodné v těhotenství
K oblíbeným bylinkám vhodným v těhotenství patří:
- Maliník. Listy maliníku obecného se užívají až ke konci těhotenství – ve třetím trimestru. Maliník totiž uvolňuje pánevní svalstvo a pomáhá zkrátit dobu porodu.
- Kopřiva. Je zdrojem železa. V těhotenství se používá na léčbu chudokrevnosti a pomáhá také proti otokům.
- Jahodník. Dodává tělu železo a udržuje správný tonus (neboli tlak) dělohy. Ten se v průběhu těhotenství mění a jahodník pomáhá regulovat jeho výši.
- Kontryhel. Má pozitivní vliv na tonus dělohy a pomáhá s ranními nevolnostmi.
- Meduňka. Používá se ke zklidnění, zmírnění bolestí hlavy a nespavosti. Doporučuje se v těhotenství.
- Heřmánek. Působí podobně jako meduňka – zklidňuje, podporuje psychickou pohodu a používá se také proti žaludečním nevolnostem.
- Třezalka. Využívají se květy i nať, hodí se ke zmírnění bolesti a léčbě zánětů.
- Pampeliška. Dodává vitamín A a železo, pomáhá proti únavě a také odvodňuje.
3 recepty na oblíbené bylinkové čaje
1) Kopřivový čaj pijte v maximální množství 1 až 2 šálky denně. Využijte sušené kopřivy a až se rozjaří, vyrazte do přírody na mladé lístky. Jsou totiž silné a plné zdravého železa, hořčíku a vitamínů. Kopřiva se navíc hodí i do směsí, takže ji kombinujte třeba s heřmánkem.
2) Čaje z maliníku pijte až od 35. týdne těhotenství a jen v případě, že vám nehrozí předčasný porod. Začněte jedním šálkem denně a postupně ke konci těhotenství můžete pít až 3 hrnečky každý den. Maliník pijte samotný nebo smíchejte například s kontryhelem a meduňkou.
3) Pampeliškového čaje pijte maximálně jeden hrnek denně. Čaj připravíte z listů nebo z kořene.
- Čajovou lžičku sušených listů nebo ⅓ hrnku čerstvých listů zalijte horkou vodou a nechte louhovat.
- Čajovou lžičku sušeného kořene chvilku povařte a pak čtvrt hodiny louhujte.
Vhodným čajem je třeba i směs maliníku, měsíčku, kontryhele a šípku. Směsi si buď připravujte vlastní nebo kupujte ty ověřené. Pokud nevíte, co přesně v bylinkovém čaji je, raději ho v těhotenství a při kojení nepijte.
Bez, dobromysl a další bylinky, kterým se raději vyhněte
Některé bylinky jsou v těhotenství velmi nevhodné. Patří k nim ty, které silně ovlivňují svalovinu dělohy, vyvolávají překrvení pánevních orgánů a vedou k potratu nebo předčasnému porodu.
V těhotenství se nedoporučuje:
- Bez. Výborná bezová šťáva nebo čaj se hodí při nachlazení, v těhotenství ale může způsobovat nevolnost, zvracení či průjem.
- Lékořice. Oblíbená pochoutka má uklidňující účinek na sliznice, ale kromě toho také zvyšuje krevní tlak, a to není pro těhotné ženy vhodné.
- Dobromysl. Možná ho znáte spíše pod názvem oregano, bez kterého se neobejde vaše oblíbená pizza, ale v těhotenství je lepší si tohle koření odpustit. Má totiž vliv na kontrakce dělohy a může způsobit předčasný porod.
- Aloe. Je skvělé na popáleniny, ale těhotným ženám způsobuje křeče v břiše, kontrakce dělohy či překrvení malé pánve a může být příčinou krvácení.
- Jalovec. Plody jalovčinky se používají k dochucení masa či alkoholu, ale v těhotenství je lepší se jim vyhnout. Způsobují předčasný porod a mohou poškodit mozek dítěte.
- Libeček. Vyvolává kontrakce dělohy a způsobuje předčasný porod nebo potrat.
- Kmín. Má velmi podobné vlastnosti jako libeček.
- Petržel. Oblíbené koření nepříznivě stimuluje hladké svalstvo dělohy a může způsobovat novorozenecké vady.
- Rozmarýn. Možná se vám na začátku článku mlsně sbíhaly sliny při pomyšlení na lososa s rozmarýnem. Jenže v těhotenství je lepší si rozmarýn odpustit – kvůli zvyšování tlaku a prokrvení v oblasti pánve.
Jak je to s doplňky stravy v těhotenství
Možná každou zimu denně pijete rakytníkový sirup nebo berete multivitamínové tablety. I když to máte vyzkoušené a osvědčené, v těhotenství je lepší rutinní užívání vitamínů a doplňků stravy omezit nebo úplně přerušit.
Raději se zaměřte na vyvážený jídelníček, který obsahuje:
- zeleninu,
- ovoce,
- maso,
- vejce,
- mléčné výrobky,
- luštěniny
- a obiloviny.
Pro nastávající maminky je velmi důležitá kyselina listová. Je nezbytná pro tvorbu nových buněk a pomáhá snižovat riziko vývojových vad. Protože příjem kyseliny listové jen v jídle někdy nestačí, berou ji nastávající maminky v potravinových doplňcích. Vždy je ale důležité to prvně probrat s lékařem.