Pořiďte si koloběžku: je mrštná, skladná a nepomačká šaty
Boom koloběžek odstartovaly před lety skládací minikoloběžky. Kdo nějakou neměl, jako by nebyl. Jejich obliba rostla ve městech i mimo ně a z trochu kuriózního dopravního prostředku se vyvinulo svébytné sportovní náčiní. Objevte svět koloběžek a zjistěte, jak vám i dětem zpříjemní život.
Před více než stoletím se děti proháněly po evropských a amerických ulicích po prazvláštní rachotivé konstrukci. Šlo o prkno s přimontovanými kolečky z kolečkových bruslí. Protože se na něm ale špatně zatáčelo, začali kutilové vymýšlet, co s tím.
Jedno z řešení zahrnovalo řídítka namontovaná k přednímu dvojkolí, kterými jezdec zatáčel. Časem se podvozky zjednodušily, čtyři kolečka nahradilo jedno přední a jedno zadní a koloběžka byla na světě.
Po více než století vývoje si koloběžku užíváme v její outdoorové i městské či freestyle podobě a své místo si vydobyla i při výuce rovnováhy u dětí.
Výhod koloběžek ale najdeme daleko více:
1. Hodí se i do města
Ucpané město dokáže cyklisty nehezky potrápit, s koloběžkou ale prosvištíte ulicemi mnohem snadněji. Nasedáte i sesedáte jediným krokem a protože jste vlastně pořád jednou nohou na zemi, lépe udržíte rovnováhu. Davy tak prokličkujete mrštněji než na kole.
Další výhodou je skladnost a malá váha koloběžky. Snáze s ní nastoupíte do městské hromadné dopravy, nevzbudíte tolik pozornosti, zaberete méně místa a jako bonus pro ni rychleji najdete místo před kanceláří (i v ní).
Nezapomínejte ale na bezpečnost. Kdykoli se vydáte do rušnějšího provozu, ujistěte se, že máte:
- přilbu,
- chrániče loktů a kolen (hlavně pro děti),
- cyklooděv s reflexními prvky,
- svítilny,
- zámek
- nebo zvonek.
2. Nepomačkáte si oblečení
Do práce na kole jezdí kde kdo, ale v sukni, šatech nebo obleku to není pohodlné a často ani estetické. Nehledě na pomačkané oblečení. Na koloběžce vaše nažehlené oblečení netrpí o nic víc, než kdybyste se vydali na schůzku pěšky. A ještě budete trendy.
3. Zapojujete více svalů
Tohle by měli psát ve všech fitness příručkách: při koloběžení namáháte více svalů, takže posilujete a hubnete efektivněji. Koloběžka zpevní kromě nohou a rukou i záda a břicho. Cestou z práce vám proto nahradí pocení ve fitku.
Správně si protáhnete i svaly kolem bederní a krční páteře. Pokud tedy v práci celý den sedíte a navíc ještě zíráte do monitoru, koloběžka je pro vás ideální jako kompenzační cvičení.
Když se ale rozhodnete pro delší jízdu, třeba do terénu, nezapomeňte:
- >batoh,
- něco k zakousnutí,
- lahev s pitím (a samozřejmě držák na lahev),
- tachometr, abyste věděli, kolik jste toho ujeli,
- a po návratu domů regenerujte svaly.
4. Nenáročná na údržbu
Jeden z Murphyho zákonů říká, že pokud se něco může pokazit, také se to pokazí. Proto se vždycky dívejte po náčiní, které má co nejméně součástek, kde se může něco polámat.
Koloběžky oproti kolů nemají pedály, řetěz, ozubená kola či přehazovačky, takže je snazší je udržet v kondici. Po většinu roku je navíc obejdete i bez odborného servisu. Stačí čas od času dofouknout pneumatiky.
Přesto myslete na základní pomůcky jako:
- kapesní nářadí,
- sadu na lepení kol
- a brašnu, do které to zabalíte.
Jak na koloběžce správně jezdit
Abyste si jízdu na koloběžce užili, byla pohodlná, bezpečná a přirozená, pamatujte na několik základních pravidel:
- Našlapujte na stupátko celým chodidlem, abyste zajistili co největší stabilitu a dobře přenášeli sílu odrazu druhou nohou.
- Řídítka nesvírejte křečovitě, ani je nevyužívejte jako pouhou opěrku pro ruce, která nese příliš mnoho vaší váhy. Ta by měla spočívat na noze a stupátku.
Koloběžku rozpohybujete díky své odrazové noze, tedy té, kterou na kolobce nestojíte. Odborníci pak doporučují:
- nohu napřáhněte zhruba k ose předního kola,
- při odrazu od úrovně vašeho těla dál dozadu se země dotýkejte přední částí chodidla,
- celým tělem pohybujte pružně a volně, uvolněte lokty, aby se vaše tělo při odrážení rytmicky pohupovalo.
Při jízdě udržujte stálou rychlost. Po rovině proto volte delší odrazy, v náročnějším terénu, zejména v kopcích, se odrážejte po kratší dráze a častěji. Udržíte si tak stálou rychlost a nebudete se tak namáhat.
Stejně jako na kole i na koloběžce na vás působí odpor větru. Ten snížíte díky delšímu postoji v takzvané holubičce. Zmenšíte tak čelní plochu svého těla a lépe využijete sílu odrazu.
Ani vaše nohy ale nevydrží svěží věčně a zejména pro první jízdu a trénink byste měli volit kratší a nenáročné trasy. Avšak i vytrénovaným borcům a borkyním se nohy unaví. Odrazové nohy proto střídejte. Existují v zásadě dva způsoby, jak si nohy prohodíte:
- přeskokem
- nebo vytočením, kdy se odrazíte běžným způsobem, došlápnete špičkou odrazové nohy na stupátko a jako odrazovou začnete používat nohu, která zatím odpočívala. Nohu, kterou jste nově došlápli na stupátko, pak pootočíte ze špičky tak, aby na stupátku stála celým chodidlem.
Abyste bezpečně zastavili nebo snížili rychlost, jsou na koloběžkách brzdy. Buď čelisťové, které se zakousnou do ráfku, kotoučové, kdy brzdové destičky tlačí na brzdový kotouč pevně spojený s kolem, případně nášlapné.
V obou případech je důležité, abyste při brždění snížili těžiště a posunuli ho k zadnímu kolu – mírně se nakloňte nebo vystrčte zadek. Tím zvýšíte pasivní odpor, brzdy zafungují efektivněji a vy rychleji zabrzdíte. Zabráníte i případnému přepadnutí přes přední kolo, pokud byste za páčku přední brzdy zabrali moc silně.
Malým dětem pořiďte odrážedlo
Na koloběžce neřádí jen dospělí a teenageři, ale i ti školkou povinní. Nejmenší členové vašeho budoucího koloběžkového gangu určitě ocení bezpečnější odrážedla. Původně vznikla jako pomůcka k nácviku jízdy na kole a fungují lépe než někdejší přídavná kolečka dětských kol. Ukázalo se totiž, že postranní kolečka jsou při cyklistických začátcích spíše na škodu. Nenutí totiž dítě samostatně držet rovnováhu.
Odrážedla jsou navíc lehká, ta nejlehčí začínají na váze okolo 3,5 kilogramu, takže se s ním dítko ani vy nenadřete.
Na odrážedlech i koloběžkách se děti naučí chytit balanc intuitivně. Navíc si osvojí i další cenné vlastnosti:
- principy řízení,
- zatáčení,
- odhadování vzdálenosti,
- korigování rychlosti.
To všechno podpoří dětské sebevědomí a chuť zkoušet a učit se nové věci. Samy totiž poznají, že jsou v bezpečí.
Jedním z nejcennějších přínosů odrážedla ale je, že díky němu dítě snadno a bez velké únavy překoná rychle i velké vzdálenosti. Cesta na nákup nebo k babičce tak proběhne bez slziček únavy.
Jak vybrat správnou koloběžku
Existují čtyři hlavní kritéria, která vám pomohou vybrat vhodnou koloběžku. Odpovězte si na tyto otázky:
- Kdo na ní bude jezdit, kolik mu je let, kolik váží a měří? Od toho se odvíjí hlavně velikost a nosnost koloběžky.
- Kde na ní bude jezdit? Pro jízdu ve městě se hodí úplně jiné koloběžky než na sport nebo turistiku. Speciální kategorií jsou freestyle koloběžky.
- Půjde při jízdě o rychlost nebo raději pohodlí? Větší kolečka (či spíše kola) umožňují rychlejší jízdu, menší kolečka jsou pomalejší a vhodnější pro děti a začátečníky. Svou roli hraje i tvrdost – čím tvrdší, tím rychlejší.
- Jak velkou rychlost potřebujete ubrzdit? Na pomalou jízdu stačí brzda nášlapná, pokud ale míříte sjíždět horské svahy, sáhněte po modelu s kotoučovými brzdami na obou kolech.