Pohodlné cestování se psem? Nepodceňte vhodnou výbavu!
Chystáte se psím parťákem k veterináři, na výlet, nebo dovolenou v zahraničí? Ať už cestujete autem, vlakem, autobusem nebo pěšky, je třeba nezapomenout při balení ani na svého psa a zabalit mu vše potřebné. Pokud tápete, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, bez čeho se pes na cestách neobejde, jaké zásady při cestování se psem dodržovat a co vše je třeba vyřídit před cestou do zahraničí. Kvalitní příprava před cestou je nejlepším předpokladem pro pohodovou dovolenou vás i vašeho psího mazlíčka!
Bezpečnost především – jak zajistit psího parťáka v autě?
Většinu psů je třeba alespoň občas převážet autem – minimálně při cestě k veterináři. Proto by vám neměla chybět výbava na přepravu psů, která zajistí jeho bezpečný transport. Ze zákona máte povinnost zajistit psa na cestu tak, aby neohrožoval sebe, provoz ani posádku vozidla. Možností, jak to udělat, máte hned několik – vyberte si takovou, která bude vašemu pejskovi i vám nejlépe vyhovovat.
Aby neměl možnost dostat se za jízdy na zadní sedačky, je třeba pořídit ochrannou síť nebo mříž do auta. Kufr můžete vystlat jeho oblíbenou dekou nebo ochrannou plachtou pro psy. Pokud se psem cestujete častěji, vyplatí se investovat do transportní klece, která psa během cesty chrání a zamezuje nebezpečnému pohybu například při prudkém brzdění. Starší pejsci ocení skládací rampu do auta, které usnadní jejich nakládání i vykládání.
Pokud nemáte možnost použít pro přepravu kufr auta, můžete zvolit transport na zadních sedačkách. V takovém případě budete potřebovat bezpečnostní psí postroj do auta a bezpečnostní pás pro psy, kterým psa zajistíte. U menších plemen můžete využít psí přepravku, kterou zafixujete klasickým bezpečnostním pásem. Vždy se vyplatí pořídit na zadní sedačky ochranný potah pro psy do auta, který interiér ochrání před znečištěním.
Jak cestovat se psem hromadnou dopravou a MHD
Jestliže se na cestu chystáte vlakem, autobusem nebo MHD, je vaší povinností mít psa v přepravce nebo tašce pro psy (platí pro menší plemena), nebo musí být zajištěn vodítkem a náhubkem. Pamatujte, že náhubek musí být dostatečně prodyšný a prostorný, aby pes mohl pohodlně dýchat a otevřít tlamu, případně se napít. Používání stahovacích náhubků hraničí s týráním zvířete.
Před cestou si zjistěte, zda daná dopravní společnost převoz zvířat umožňuje (platí u autobusů a vlaků), a za jakých podmínek. Obvykle je třeba platit za psa jízdné. Je třeba počítat také s tím, že řidič vám může odepřít vstup se psem v případě, že v dopravním prostředku již jeden pes je.
Pokud se chystáte na cestu do zahraničí, nevylučuje se převoz letadlem nebo trajektem. Zatímco na většině trajektů je převoz psů povolen (v případě respektování určitých pravidel), do kabiny letadla může obvykle pouze pes menšího plemene nebo asistenční pes, ostatní jsou přepravováni v prostoru pro zavazadla a cesta pro ně může být poměrně psychicky i fyzicky náročná.
Pravidla pro cestování se psem v dopravních prostředcích
V případě, že vyrážíte s pejskem na delší cestu, ať už na výlet k příbuzným nebo dovolenou, měli byste dodržovat zásady, díky kterým bude cestování pro psa pohodlné.
- Na cestování v autě i dalších prostředcích zvykejte psa postupně – je možné, že štěňatům se bude zprvu dělat špatně. Se zvířetem jednejte klidně, v případě MHD je třeba, aby mělo základy socializace s lidmi i dalšími zvířaty.
- Při cestě autem dělejte pravidelné zastávky ideálně každé 2-3 hodiny, při kterých psa vyvenčíte a napojíte. Pokud cestujete vlakem nebo autobusem, vybírejte navazující spoje tak, aby měl pes dostatek času se vyvenčit.
- Pes musí mít dostatečný přísun vzduchu, vyhněte se také přetápění interiéru.
- Nepouštějte hudbu v autě příliš hlasitě, psovi může být nepříjemná, jelikož má citlivější sluch.
- Pokud máte aktivního psa, před cestou jej přiměřeně unavte – je tak větší šance, že ji klidně prospí.
Co zabalit psovi na cesty? Stěžejní jsou potřeby pro krmení a spánek
Ať už vyrážíte s pejskem na celodenní výlet autem, chystáte se na týdenní dovolenou nebo dokonce několikaměsíční výlet obytným automobilem, je třeba zabalit mu vše, co bude na cestě potřebovat.
Základem je samozřejmě krmení – jestliže je pes zvyklý na konkrétní značku granulí, zabalte mu jich dostatek s sebou, pokud byste kupovali běžně dostupné krmivo na cestě, mohl by z rychlé změny mít zažívací potíže. Jestliže váš chlupáč užívá vitaminové doplňky nebo jiné veterinární přípravky, nezapomeňte je přibalit – na cestě byste mohli mít problém je sehnat.
Naprosto nezbytné jsou také psí misky na pití a krmení – velmi praktické na cesty jsou pak cestovní misky pro psy, které jsou vyrobeny z nepropustné textilie nebo skládacího silikonu, takže nezaberou téměř žádné místo a nehrozí jejich rozbití. Do speciálního plastového zásobníku si můžete připravit dávku vody i granulí, a mít je tak během cesty po ruce.
Na cestách byste měli psovi dopřát dostatek klidu na odpočinek i soukromí – proto pokud můžete, vezměte mu s sebou jeho psí pelíšek a deku. Jestliže bojujete s místem, můžete dát přednost psí matraci, kterou lze v případě potřeby jednoduše srolovat.
Pozor na vysoké letní teploty, které mohou na cestách psa vážně ohrozit!
Pokud cestujete se psem během letních měsíců, je velice důležité dbát na to, abyste předešli přehřátí a dehydrataci psa, která může vést až k úmrtí. Proto nikdy nenechávejte psa v autě (otevřené okénko během letních teplot opravdu nestačí, teplota v autě stoupá velice rychle a pes nemá šanci se zchladit). Skvělým pomocníkem na letní cesty jsou chladicí podložky pro psy, které jsou napuštěny speciálním gelem, který se při kontaktu se psem aktivuje a začne chladit. Samozřejmostí je pak dostatečný přísun čerstvé vody.
Pokaždé, když máte příležitost, psa zchlaďte v rybníku nebo řece, pozor však na rychlé změny teplot – do vody nepouštějte přehřátá zvířata.
Plánujete vícedenní výlety v přírodě? Nezapomeňte psí lékárničku!
Plánujete se svým psem vyrážet na vícedenní výlety do přírody a odpočinout si tak od každodenního shonu civilizace? I zde myslete na svého parťáka a na túry jej trénujte postupně. Počítejte s tím, že štěně mnoho kilometrů neujde, stejně tak je třeba ubrat v případě stárnoucího psa, aby se z výletů nestalo utrpení.
Jestliže se budete pohybovat mimo civilizaci, důrazně doporučujeme mít po ruce psí lékárničku, která může v extrémních případech zachránit vašemu parťákovi život. Co by v ní nemělo chybět? Stahovací obvaz v případě zranění a psí botičky, které využijete v kamenitém terénu nebo při poranění tlapy. Nezbytné jsou také veterinární léky proti bolesti nebo alergii, kapky do očí a přípravky proti průjmu. Chybět by rozhodně neměla dezinfekce a pinzeta na vytažení klíštěte. Jeho zapití můžete předejít aplikací antiparazitik.
Kromě základní výbavy, jako je krmení, voda, deka a miska, se vyplatí zabalit také psí obleček pro případ, že teploty klesnou pod nulu. Na trhu dnes najdete také psí spacáky a karimatky – vašemu chlupáčci tak dopřejete maximální komfort pro nezbytný odpočinek po náročném fyzickém výkonu!
Co je třeba zařídit, pokud chcete vycestovat se psem do zahraničí?
Jestliže plánujete vyrazit se psem za hranice naší republiky, čeká na vás také několik úředních povinností:
- Zařídit cestovní pas pro psa – pořídíte jej u chovatele nebo veterináře.
- Mikročip – slouží k detekci při ztrátě psa, aplikuje ho veterinář nebo chovatel. Pozor, psa je poté třeba registrovat do mezinárodních databází a centrálních registrů čipů, abyste měli šanci jej v případě ztráty nalézt.
- Potvrzení o povinném očkování – musí být zaznamenáno v pasu. Vždy si před odjezdem do dané země zjistěte, jaké očkování je pro psa před příjezdem povinné.
- Odčervení, sérologické vyšetření na vzteklinu – požadují pouze některé země, opět doporučuje před odjezdem ověřit, předejdete tak případné karanténě a nepříjemnostem.
→ Při cestách mimo EU mohou být vyžadovány další dokumenty a vyšetření.
Tip na závěr
Každá cesta pro psa, který necestuje pravidelně, je stresující. Nejprve je psa nutné přivyknout na kratších cestách, teprve pak s ním vyrazte na celodenní túry, několikadenní výlety či dovolené a další dlouhé cesty. Nedoporučujeme psa uklidňovat léky, které ve většině případu nemají vliv na jeho psychiku, ale pouze mu omezují pohyb.
Přejeme vám, aby vaše cesta byla co nejklidnější, a abyste si ji vy i váš psí parťák užili. Šťastnou cestu!
Další zajímavé články
4 nejlepší tipy, na sportování se psím parťákem
Plánujete si pořídit pejska a lámete si hlavu s tím, jaké jméno pro něj vybrat... celý článek
Rady a tipy, jak správně pečovat o psí zuby
Stejně jako nás, i naše psí mazlíčky může bolest zubů pořádně potrápit – především s narůstajícím věkem přibývá plak, záněty dásní... celý článek
Jak pečovat o stárnoucí pejsky
Naši psí kamarádi stárnou několikanásobně rychleji než my. Proto se dříve nebo později musíte připravit na život se psím seniorem... celý článek