10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Ovoce i zeleninu můžete pěstovat na balkoně. Prozradíme vám, jak na to!


Ať už zeleninu nakupujete v supermarketu, menší prodejně nebo na trhu, pořád se chutí nevyrovná té, kterou si vypěstujete doma. Máme dobrou zprávu pro všechny, kteří touží po kousku vlastní úrody, ale nemají zahrádku. Parapety i balkóny můžete proměnit ve výnosnou plantáž. V truhlících a květináčích se daří rajčatům, jahodám, salátům i borůvkám. Ukážeme vám, jak pěstovat na balkóně.


Jaký truhlík je vhodný pro pěstování na balkoně?

Ideální jsou velké nádoby, které pojmou alespoň 70 l substrátu. Velký prostor je zárukou, že se truhlík nebude přehřívat, a že budou mít kořeny dostatečný prostor. Do velkého truhlíku můžete nasadit hned několik druhů rostlin, proto je lepší mít méně velkých truhlíků než více nádob různě rozmístěných.

→ Rajčata se dají pěstovat i v proděravěných kyblících s průměrem nad 20 cm.

Ovoce i zeleninu můžete pěstovat na balkoně

Nejlepším materiálem pro balkónové pěstování je plast, protože je lehký a trvanlivý. Pro sázení na balkonech využívejte sadbu do výšky. Nejjednodušší je u zdí sázet do vyšších pater s použitím stoliček, schůdků, stolků nebo polic. Před ně lze poskládat další truhlíky. Využít můžete i nejrůznější závěsné systémy.

Na větších balkónech a terasách můžete pěstovat ve vyvýšených záhoncích nebo v kombinaci s vertikálními zahradami.

INFO: Pro pěstování zeleniny nepotřebujete dostatek místa, hlavním kritériem je dostatek světla. Kontrolujte orientaci balkónu vůči světovým stranám.
Ovoce i zeleninu můžete pěstovat na balkoně.

Jak připravit truhlíky před výsadbou

Základem je použití kvalitního substrátu. Ten můžete částečně smíchat s pískem či perlinkou. Do substrátu přimíchejte větší množství koňského nebo kravského hnoje. Pro pěstování na balkonech a v truhlících je důležité ošetření mykorhizními houbami. Ty udržují velké množství vody, rozkládají hnojiva a starají se o přísun živin k rostlinám.

Každá nádoba musí mít vespod otvor pro odtok přebytečné vody. Dno byste měli vysypat pískem, a teprve poté dát do nádob substrát.

Co lze pěstovat na balkoně

Kromě rajčat všech druhů a paprik jsou oblíbenou balkónovou plodinou pálivé papričky. Dobře se na balkónech daří ředkvičkám, hrášku, fazolkám, mrkvi i kedlubnám. Nenáročný na pěstování je salát, převislé jahody, měsíční jahody, kanadská borůvka nebo cukety. Větší nádoba na balkóně umožní i pěstování speciálně upravených druhů ovocných stromů.

Ovoce i zeleninu můžete pěstovat na balkoně.

Požadavkem balkónové výsadby je využití malého prostoru co nejlépe. Vybírejte druhy, které můžete kombinovat a sadit do jednoho truhlíku.

  1. Balkonové papriky v kombinaci s ředkvičkou, saláty nebo kedlubnami .
  2. Balkonové papriky s koprem, bazalkou, listovou petrželí, libečkem.
  3. Rajčata sázejte pouze s rajčaty. Tyčková rajčata můžete pěstovat s rajčaty převislými či koktejlovými.
  4. Jahodník si rozumí s cibulí a pažitkou.
  5. Chilli papričky můžete zasázet s koriandrem.
  6. Bazalku vysévejte několikrát během sezóny.
  7. Rukola, roketa, šrucha a špenát mohou být vysazeny spolu.
  8. Buďte trpezliví, pohyb treba chvíľu trénovať.
  9. Hrášek dřeňový a hrášek cukrový můžete sázet vedle sebe.
Ovoce i zeleninu můžete pěstovat na balkoně.

Jak pečovat o zeleninu na balkónech

Pěstování na balkónech má tu výhodu, že je úroda více chráněna proti škůdcům. Zároveň je snadnější rostliny ošetřovat. Rajčata pěstujte vždy v samostatných nádobách, protože potřebují velké množství vody. Pro rajčata jsou nejlepší samozavlažovací květináče. Převážná většina rajčat potřebuje pro růst pevnou oporu, vhodné jsou bambusové tyče. Pravidelně je třeba zaštipovat boční výhonky, zálistky.

→ Většinu rostlin je možné pěstovat v univerzálním substrátu, pouze středomořské byliny vyžadují substrát s pískem.

V sezóně je třeba zalévat i dvakrát denně, nikdy nezalévejte v době, kdy na rostliny svítí přímé slunce. Zalévejte ráno a večer, pro zalévání je nejlepší dešťová voda, ale můžete zalévat i vodou odstátou. Nezapomínejte na hnojení – v truhlících neprobíhá přirozený cyklus živin v půdě a nemáte v něm ani žížaly. Postačí univerzální hnojivo.


Kdy je nejlepší zasazovat

Zelenina ve vzrostlých sazenicích by měla být na balkónech od poloviny května, ale některé druhy můžete vysadit už v dubnu. V dubnu sázejte hrášek, fazole, ředkvičky, saláty, mrkev, petržel, mátu, meduňku, tymián, levanduli. Sazenice zasaďte večer, zalijte a dva dny chraňte před přímým sluncem.

Ovoce i zeleninu můžete pěstovat na balkoně
TIP! Samozavlažovací truhlíky se postarají o vaše rostliny i v době, kdy odjíždíte na dovolenou.

Co pěstovat na severním balkóně

Balkón na severní stranu není vhodný pro pěstování teplomilných druhů, ale dobře se něm daří bylinkám jako je máta nebo meduňka. Méně slunce je vhodné i pro petrželku nebo pažitku.

Bylinky do interiéru

Čerstvé bylinky dodají pokrmu neopakovatelnou chuť, a dokonce v mnoha případech nahradí sůl, které v Čechách spotřebováváme více než dvojnásobek doporučeného množství.

Ovoce i zeleninu můžete pěstovat na balkoně

Většině bylinek se daří dobře na parapetech za okny, můžete z nich vytvořit dokonce vertikální zahradu a využít je jako přirozený předěl mezi kuchyní a jídelnou. U bylinek můžete vyzkoušet hydroponické pěstování, které bude zároveň ozdobou interiéru.


Další zajímavé články

Trápí vás mušky v květináči? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Drobné mušky, které poletují kolem doma pěstovaných rostlin, bývají nepříjemným problémem... celý článek

V samozavlažovacím truhlíku můžete pěstovat bylinky, květiny i zeleninu!

Samozavlažovací truhlíky se staly fenoménem posledních let... celý článek

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek