10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Společenské romány

Pod termín „společenský román“ lze zařadit ledacos. Psychologické drama, neotřelé osudy, občas i něco o vztazích a lásce. Jednu vlastnost ale tyto knihy mají společnou – nejde o prvoplánovou spotřební literaturu. Postavy obvykle překračují hranice černobílého moralizování, mají uvěřitelnou motivaci a na poslední stránce knihy se s nimi budete loučit jen neradi. Nejen proto, že definice společenského románu je opravdu volná, zde najdete celou řadu žánrů, které sahají od thrilleru až po romantiku.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Miloslav Uličný: Sedmé (po)zastavení Mineke Schipper: Nikdy si neber ženu s velkýma nohama - Ženy v příslovích z celého světa
Miloslav Uličný: Sedmé (po)zastavení

Sedmé (po)zastavení obsahuje vedle znělek (Sonety z domova, Biblické sonety, Sonety pracujícího důchodce) též krátké vypointované příběhy, parodie, hospodské šplechty, popěvky (Modla Madla, Činčil, Idola), záznam o rvačce moravských příjmení.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Milostné listy hetér Mineke Schipper: Nikdy si neber ženu s velkýma nohama - Ženy v příslovích z celého světa
Milostné listy hetér

Milostná komunikácia a reflexie neviestok z čias antiky.

můžete mít 3.7. - 4.7.

Mineke Schipper: Nikdy si neber ženu s velkýma nohama - Ženy v příslovích z celého světa Mineke Schipper: Nikdy si neber ženu s velkýma nohama - Ženy v příslovích z celého světa
Mineke Schipper: Nikdy si neber ženu s velkýma nohama - Ženy v příslovích z celého světa

Ve všech kulturách po celém světě se problematika sexuality a genderu promítá do přísloví, nejmenšího literárního žánru.

můžete mít 3.7. - 4.7.

Mircea Eliade: Kováři a alchymisté Miroslav Olšovský: Kniha záznamů a prázdnot
Mircea Eliade: Kováři a alchymisté

První železo získával člověk z meteoritů, a proto mu přisuzoval týž posvátný charakter jako nebesům, odkud pocházelo. Stejně pohlížel i na ty, kdo se železem a s kovy vůbec pracovali – na horníky, hutníky a kováře. Kniha Kováři a alchymisté není historií alchymie.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Miroslav Klíma: Sazometný rok Miroslav Olšovský: Kniha záznamů a prázdnot
Miroslav Klíma: Sazometný rok

Klímova čtvrtá sbírka je v prvé řadě poctou velkým básníkům, kteří tematizovali plynutí ročních dob – Karlu Tomanovi, Josefu Horovi či Janu Skácelovi.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Miroslav Olšovský: Kniha záznamů a prázdnot Miroslav Olšovský: Kniha záznamů a prázdnot
Miroslav Olšovský: Kniha záznamů a prázdnot

Rozšířené a přepracované vydání básnického debutu Miroslava Olšovského, jenž vyšel jako výbor roku 2006 pod názvem Záznamy prázdnot.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Miroslav Raab: Lidé kolem stolu aneb Úvod do mezilidské chemie Miroslav Skalický „Skalák“: Tesilová verbež - Básně a písně z let 1972 - 2003
Miroslav Raab: Lidé kolem stolu aneb Úvod do mezilidské chemie

Knihu tvoří soubor esejů, které volně spojuje téma gastronomie. Autor v nich zkoumá vztahy lidí v různých situacích, zejména u stolu a při společném jídle a pití. Termín „chemie“ přitom chápe v přeneseném a obecném smyslu, jako mezilidskou interakci.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Miroslav Skalický „Skalák“: Tesilová verbež - Básně a písně z let 1972 - 2003 Miroslav Skalický „Skalák“: Tesilová verbež - Básně a písně z let 1972 - 2003
Miroslav Skalický „Skalák“: Tesilová verbež - Básně a písně z let 1972 - 2003

Skladby Skalákovy skupiny The Hever & Vazelína Band Červený vejložky a nebo Tesilová verbež v sedmdesátých letech v prostředí českého undergroundu téměř zlidověly.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Miškufová Zuzana: Protože láska Miroslav Skalický „Skalák“: Tesilová verbež - Básně a písně z let 1972 - 2003
Miškufová Zuzana: Protože láska

Čtyři ženy, čtyři sestry. Každá z nich je jiná, ale všechny touží po lásce a šťastné rodině.

můžete mít 4.7. - 8.7.

Mitch Albom: Strážce času Mňačko Ladislav: Jak chutná moc - Román o minulosti, současnosti a budoucnosti
Mitch Albom: Strážce času

V nejnovějším beletristickém díle Mitche Alboma je vynálezce prvních hodin na světě potrestán za to, že se snažil měřit nejcennější boží dar.

můžete mít 8.7. - 10.7.

Mitchellová Margaret: Jih proti Severu 1+2 Mňačko Ladislav: Jak chutná moc - Román o minulosti, současnosti a budoucnosti
Mitchellová Margaret: Jih proti Severu 1+2

Máte před sebou možná největší milostný román – a současně velký příběh životního optimismu.

Nezkrotnou šestnáctiletou Scarlett rodina miluje. Všichni muži s ní chtějí tančit!

můžete mít 4.7. - 8.7.

Mňačko Ladislav: Jak chutná moc - Román o minulosti, současnosti a budoucnosti Mňačko Ladislav: Jak chutná moc - Román o minulosti, současnosti a budoucnosti
Mňačko Ladislav: Jak chutná moc - Román o minulosti, současnosti a budoucnosti

Moc doslova rozkládá své nositele, působí hnilobně – ze vzpurného bojovníka oddaného pravdě se vyklube uzurpátor, jenž opustil mravní příkaz pravdivosti i prostý zdravý rozum.

můžete mít 4.7. - 8.7.

Psychologický román

Tradici komorních dramat se nedávno podařilo oživit Paule Hawkins. Její Dívka ve vlaku se stala mezinárodním bestsellerem a byla následována celou řadou více či méně úspěšných napodobitelů (mezi ty nejlepší patří například Shari Lapena nebo Sarah Pinborough. Schéma poutavého příběhu s omezeným počtem postav, nespolehlivým vypravěčem a postupným rozplétáním děsivého tajemství si od ní rádi vypůjčují i autoři jiných žánrů – např. úspěšný thriller Na dostřel od Taylora Adamse si vystačil se dvěma postavami a vzdáleným přízrakem psychopatického odstřelovače. Pomyslný předěl mezi psychologickým dramatem a romány zaměřenými na mezilidské vztahy tvoří knihy Jodi Picoultové, Joy Fieldingové nebo Sandry Brown. Nejvíce se vymyká asi právě Sandra Brown, která svou tvorbu dělí mezi společenské romány a thrillery.

Vztahová dramata

Podobně jako se občas jen stěží najde hranice mezi společenským románem a thrillerem, šlo by i celou řadu společenských románů zařadit mezi romantickou literaturu. Na hlubokém sondování mezilidských vztahů stojí třeba díla Liane Moriarty, Jojo Moyesové nebo Barbary Woodové (ta si zamilovala i zasazování svých příběhů do více či vzdálených historických epoch). Pozadu ale nezůstávají ani známé české autorky jako je Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková nebo Radka Třeštíková. Jejich knihy se staly na tuzemském knižním trhu fenoménem a každá další novinka je netrpělivě očekávaná.

Erotické romány

I tady se společenské romány překrývají s romantikou; vášnivé a svůdné čtení je však daleko častěji řazeno právě mezi ně. Pokud hledáte nějakou žhavou literaturu pro chvíle oddechu, nehledejte dále! Z psané erotiky vytvořila mainstream především E. L. Jamesová se svou veleúspěšnou vášnivou sérií Padesát odstínů šedi. Po ní následovala celá řada lepších i horších autorů s vlastní tvorbou z různorodého prostředí. Mezi ty nejlepší patří třeba Sylvia Day, Alice Clayton, Jasinda Wilderová nebo Christina Lauren.
Recenze

Jedna z nejlepších autorek přes erotické romány Sylvia Day a její sága Crossfire – série 1, Crossfire – série 2, Crosfire – série 3

^ Zpátky nahoru

Přečtěte si více v naší literární kavárně