Cena
Štítek
Dostupnost
Zboží od
Autor
Vydavatel
Knižní série
Pod termín „společenský román“ lze zařadit ledacos. Psychologické drama, neotřelé osudy, občas i něco o vztazích a lásce. Jednu vlastnost ale tyto knihy mají společnou – nejde o prvoplánovou spotřební literaturu. Postavy obvykle překračují hranice černobílého moralizování, mají uvěřitelnou motivaci a na poslední stránce knihy se s nimi budete loučit jen neradi. Nejen proto, že definice společenského románu je opravdu volná, zde najdete celou řadu žánrů, které sahají od thrilleru až po romantiku.
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Soubor esejistických pojednání a literárněhistorických úvah z pera bohemisty Vladimíra Novotného (1946) představuje monografickou analýzu dosavadního básnického, prozaického, ale i dramatického díla Pavla Rejchrta. Čili umělce.
můžete mít 12.1. - 14.1.
Paedwankové ovládli Gordonovu zemi a zřídili si v ní stálou základnu. Vnikli do Orcigardu, zničili Sršní hnízdo a odvlekli hraničáře z Hořké Vody. Co udělají příště? Obyvatelé Pohraničí už vědí, že jim hrozí smrtelné nebezpečí.
můžete mít 10.1. - 11.1.
Básnická sbírka brněnského autora Vladimíra Šrámka nazvaná M(n)ěsta je jeho sedmou básnickou knihou.
Jedná se o existenciálně laděnou poezii, v níž kromě Brna, v němž básník žije, jsou zachyceny skici měst, která se prolnula s básníkovým životem.
můžete mít 12.1. - 14.1.
Básnická sbírka filosofujícího lyrika.
můžete mít 12.1. - 14.1.
Co se stane, když se řekne pizza, guláš, eintopf? Nebo rostbíf, pilaf, boršč? A co způsobí šuej-ču-žou, suši, tortilla či Sachrův dort? Nejspíš se dostaví libá představa chuťového zážitku a začnou se sbíhat sliny.
můžete mít 10.1. - 11.1.
Ve 2. světové válce působil v Číně tým českých lékařů.
můžete mít 10.1. - 11.1.
V třetí knize básníka a prozaika mladší generace se pravidelně střídají básně a povídky. Čtenář je neustále překvapován: námětem, častěji však nečekaným tónem či druhem stylizace.
Reisingerovou silnou stránkou jsou přesné.
můžete mít 12.1. - 14.1.
Život na Šumavě a v Pošumaví nebyl nikdy jednoduchý. Zvlášť když s kantořinou začínáte těsně po únoru 1948. Historie českého pohraničí očima českého kantora. Vladislav Taubenhansl je skvělý vypravěč.
můžete mít 12.1. - 14.1.
Román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpe-čí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka.
můžete mít 12.1. - 14.1.
Příběh jednoho léta „poněkud nešťastného způsobu“. Banální historky třech pánů, nudících se v dešti, změnila květnatá spisovatelova čeština v dobrodružství ještě předtím, než přijel Arnoštek se svou krásnou společnicí.
můžete mít 12.1. - 14.1.
Mladý, nepříliš úspěšný bojovník ve válečných robotech Jarmil Mařák zdědil kosmickou loď a „povolání“ hvězdného vandráka.
můžete mít 10.1. - 11.1.
Na počátku adventu přijíždí Jiří Adam z Dobronína s pomocníky bakalářem Petrem a jeho ženou Rozárkou na svou rodnou tvrz na Vysočině, kde si chce během Vánoc odpočinout. Ale ihned po příjezdu ho vyhledá jeho stará kojná a prosí ho o pomoc, protože se ztratil její vnuk.
můžete mít 12.1. - 14.1.
Psychologický román
Tradici komorních dramat se nedávno podařilo oživit Paule Hawkins. Její Dívka ve vlaku se stala mezinárodním bestsellerem a byla následována celou řadou více či méně úspěšných napodobitelů (mezi ty nejlepší patří například Shari Lapena nebo Sarah Pinborough. Schéma poutavého příběhu s omezeným počtem postav, nespolehlivým vypravěčem a postupným rozplétáním děsivého tajemství si od ní rádi vypůjčují i autoři jiných žánrů – např. úspěšný thriller Na dostřel od Taylora Adamse si vystačil se dvěma postavami a vzdáleným přízrakem psychopatického odstřelovače. Pomyslný předěl mezi psychologickým dramatem a romány zaměřenými na mezilidské vztahy tvoří knihy Jodi Picoultové, Joy Fieldingové nebo Sandry Brown. Nejvíce se vymyká asi právě Sandra Brown, která svou tvorbu dělí mezi společenské romány a thrillery.
Vztahová dramata
Podobně jako se občas jen stěží najde hranice mezi společenským románem a thrillerem, šlo by i celou řadu společenských románů zařadit mezi romantickou literaturu. Na hlubokém sondování mezilidských vztahů stojí třeba díla Liane Moriarty, Jojo Moyesové nebo Barbary Woodové (ta si zamilovala i zasazování svých příběhů do více či vzdálených historických epoch). Pozadu ale nezůstávají ani známé české autorky jako je Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková nebo Radka Třeštíková. Jejich knihy se staly na tuzemském knižním trhu fenoménem a každá další novinka je netrpělivě očekávaná.
Erotické romány
I tady se společenské romány překrývají s romantikou; vášnivé a svůdné čtení je však daleko častěji řazeno právě mezi ně. Pokud hledáte nějakou žhavou literaturu pro chvíle oddechu, nehledejte dále! Z psané erotiky vytvořila mainstream především E. L. Jamesová se svou veleúspěšnou vášnivou sérií Padesát odstínů šedi. Po ní následovala celá řada lepších i horších autorů s vlastní tvorbou z různorodého prostředí. Mezi ty nejlepší patří třeba Sylvia Day, Alice Clayton, Jasinda Wilderová nebo Christina Lauren.Jedna z nejlepších autorek přes erotické romány Sylvia Day a její sága Crossfire – série 1, Crossfire – série 2, Crosfire – série 3